„Je to můj zdvižený prst. S politikou ODS to nijak nesouvisí,“ říká o pozastavení členství ve straně senátor Zeman

Důvod, proč dlouholetý člen ODS a na podzim podruhé zvolený senátor Jaroslav Zeman pozastavil členství v domovské straně, byla nedostatečná podpora při kampani v roce 2018. A zároveň opakovaná nedorozumnění s jedním konkrétním členem ODS v regionu, řekl v rozhovoru s Libereckými Zprávami Zeman. Známý politik a podnikatel zároveň dodal, že o svém rozhodnutí koncem minulého týdne mluvil i s předsedou Petrem Fialou. „Rozhodně to nijak nesouvisí s politikou ODS. To rozhodnutí je, řekněme, takový můj zdvižený prst,“ říká senátor Zeman.  


Foto: Tomás Tesař

Senátor a podnikatel Zeman, který je členem ODS od roku 2002, odmítá, že by jeho rozhodnutí jakkoliv souviselo se současnou politikou strany. To ostatně zdůraznil i při schůzce s předsedou Petrem Fialou, se kterým se potkal koncem minulého týdne.

„Předsedy Fialy si vážím a ve vztahu k ODS se za mě nic nemění. Příčinu mého kroku nehledejte v ničem jiném, než v tom, že jsem jednoduše v době loňských podzimních voleb necítil takovou podporu, jakou jsem očekával. Alespoň tak jsem to vnímal a trvá to dodnes. Týká se to jedné konkrétní osoby. Její jméno ale nemám potřebu mediálně prezentovat. Co se týká mého působení v senátorském klubu, ale i dalších aktivit v rámci ODS, včetně regionu, tak se na mé práci nic nemění," uvedl senátor s tím, že rozhodně nehodlá mediálně jitřit ani jakékoliv „třenice" z období volební kampaně.

Zeman si před loňskými volbami vyjednal podporu Starostů a nezávislých (STAN) a také regionálních Starostů pro Liberecký kraj (SLK). Přestože podruhé kandidoval v barvách ODS, od začátku kampaně jasně deklaroval, že není pouze „koněm" jedné strany. Ve druhém kole nakonec porazil protikandidátku Michaelu Tejmlovou ziskem přes 56 procent. Dostal zhruba o 2 800 voličských hlasů více, než jeho soupeřka.

Právě podpora STAN a SLK, kterou si Zeman v kampani sám vyjednal, se některým členům ODS v regionu nezamlouvala. Podruhé zvolený senátor nicméně odmítá, že by právě tohle bylo hlavní příčinou sváru uvnitř regionálního zastoupení strany.

V souvislosti s informací o pozastavení členství se mezi některými politiky objevila spekulace, že senátor Zeman uvažuje o přestupu do jiného politického uskupení. To ale Zeman kategoricky odmítá.

„Rozhodně ne. O něčem takovém jsem nikdy ani neuvažoval. Nemám to zapotřebí. A opakuji, ve vztahu k politice ODS se u mě nic nemění," odmítá Zeman a dodává, že jeho rozhodnutí neznamená ani jakoukoliv změnu v tom, co sliboval během kampaně svým voličům.

Podle informací Libereckých Zpráv nicméně senátor Zeman před časem nabídku k „přestupu" dostal. Ovšem pouze z jiného regionu, tedy stále v rámci ODS, nikoliv od žádné z konkurenčních partají.

Portál Novinky.cz před časem připomněl, že Zeman v minulosti mezi straníky vyvolal nelibost například tím, že při poslední volbě prezidenta veřejně podpořil svého jmenovce Miloše Zemana. Zdůvodnil to podobným názorem na sankce vůči Rusku, vztahem k Číně a kladným vztahem k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

„Pan kolega Zeman mě o svém rozhodnutí (pozastavit členství v ODS pozn. redakce) informoval. Na jeho členství a fungování v senátorském klubu to nemá žádný vliv,“ citoval portál Novinky.cz šéfa klubu a místopředsedu ODS Miloše Vystrčila.

Zeman není jediným členem ODS v libereckém regionu, který se dostal do „třenice" s některými dalšími členy. Stranu v minulosti opustil například starosta Chrastavy a senátor za obvod Liberec Michael Canov (dnes člen SLK) nebo na podzim nově zvolený primátor Liberce Jaroslav Zámečník, který je nyní rovněž v SLK.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE