„Jen jsem bránil svoji třináctiletou dceru proti dvoumetrovému chlapovi s bejsbolkou,” říká účastník rvačky ve Foru

Libereckým Zprávám se dnes podařilo kontaktovat jednoho z účastníků dramatické sobotní rvačky, k níž došlo v OC Forum u dopravního terminálu Fügnerova. „Jen jsem bránil svoji třináctiletou dceru proti chlapovi s bejsbolkou,” říká dvaačtyřicetiletý Jan Berky.


Účastník sobotní rvačky Jan Berky. Foto: Tomáš Tesař

Vcházím do bytu v paneláku na okraji Liberce. S rodinou tady bydlí Jan Berky, jeden ze dvou aktérů sobotní rvačky v libereckém obchodním centru Forum, jejíž videozáznam na sociálních sítích vyvolal nebývalý rozruch. Žádá mě při pozdravu, abych mu pravici stiskl jen lehce, má ji ze rvačky poraněnou. Pak si zapaluje cigaretu a začíná vyprávět. Bez emocí, klidně. A smutně.

K rvačce přitom vůbec nemuselo dojít, nebýt toho, že si jeho dcera vjela do vlasů s jinou dívkou. „Popraly se. To se přeci stane. A popravdě rečeno, ať si klidně vjedou do vlasů. Já bych do toho ani nezasahoval. Dokonce jsem na místě dceru okřiknul, ať se sebere a jde domů. Strašně mě vadí, jak se tam mládež shlukuje. Holce jsem opakovaně zakázal, aby na Fügnerku a do Fora chodila. A úplně chápu i všechny ostatní lidi, kterým to, co se na Fügnerce děje, vadí,“ odbíhá na chvíli od hlavního tématu muž, který pracuje jako ještěrkář.

Zdroj: iDNES.cz

Vzápětí se vrací k incidentu, který otřásl městem. Sokyně jeho dcery na místo rovněž povolala svého otce. Rozbuškou byl podle  Berkyho moment, kdy tento muž vzal jeho dceru a mrštil s ní o výlohu tak prudce, že se zhroutila k zemi. Utrpěla otřes mozku a z nemocnice se domů vrátila až dnes. Během našeho rozhovoru dívka tiše sleduje z postele televizní pohádku.

„Tohle nepochopím. Jak může dvoumetrovej chlap vystartovat po malý holce. A chtěl po ní jít dál, kdybych mu v tom nezabránil,“ díví se Berky.

Pak už šlo vše ráz naráz. Oba otcové se nejprve střetli verbálně. Leč rozhovor netrval ani tři minuty. Vzápětí se ke slovu dostaly pěsti. A následně i pálka na baseball a teleskopický obušek.

„Jen jsem holku bránil. Pořád se k ní chtěl dostat,” vzpomíná Berky. Jak říká, jeho soupeř vytáhl zpod bundy baseballovou pálku a začal ho s ní bít. „Když jsem dostal bejsbolkou do hlavy, pochopil jsem, že s holýma rukama nepochodím. Jednomu ze sekuriťáků jsem vytrhl zpoza pasu obušek,“ přiznává Berky, že i jeho soupeř inkasoval řadu bolestivých úderů. „Trvalo to dlouho, rvali jsme minimálně čtvrt hodiny,“ ukazuje modřiny na levém tricepsu.
„Ochranka si s ním nevěděla rady. A policisté, co stáli opodál, do naše sporu rovněž nezasáhli. Tak co jsem měl dělat?,“ hájí se.
Svého soupeře nezná. Viděl ho prý prvně v životě. Ví jenom, že jeho třináctiletá dcera chodí s protivníkovou dcerou do školy. A tady se, zdá se, rýsuje další komplikace. Jan Berky i jeho partnerka Miroslava Dávidová  nejsou ani trochu nadšení z představy, že by jejich dcera měla ve školní docházce pokračovat. Zkrátka se bojí, že se konflikt mezi oběma dívkami může opakovat.
„Popraly se už dříve. Nebylo to poprvé. Pustila se i do naší sestřenice. A naši dceru provokovala, že ji zbije. Včera dokonce po kamarádkách vzkazovaly, že do naší dcery píchne nůž,” vypravuje s vystrašeným výrazem matka Miroslava Dávidová.
„Víte, já klidně beru, že se holky poperou. To se stane. Ale aby do toho takhle zasáhl dospělý chlap. Ke všemu se zbraní? To nechápu,” opakuje slova, která už předtím několikrát pronesl i její druh.
Čtěte také: Problém Fügnerka. Řešení musí přijít, než zvítězí primitivní rasismus
Atmosféra v bytě je pochmurná. Jediný, kdo neskrývá radost ze života je pes jménem Černá a papoušek Lucinka. Sám Berky končí vyprávění prostým konstatováním: „Chci jenom jedno. Aby už byl klid.“
A mezi dveřmi ještě dodává, že počítá s tím, že bude obviněn. „Nemohl jsem ale jednat jinak, musel jsem naše děvče ochránit,“ loučí se.

Policisté vyšetřují konflikt v OD Tesco (Forum)

Policisté z Obvodního oddělení Liberec centrum prošetřují okolnosti fyzického konfliktu mezi dvěma muži, který se odehrál v sobotu uvnitř OC Tesco v centru Liberce, po sedmé hodině večer.

Uvnitř se nejprve slovně a pak i fyzicky napadli dva muži ve věku kolem 40 let. Jeden z mužů byl ozbrojen dřevěnou baseballovou pálkou, druhý pak útočil teleskopickým obuškem, který sebral zaměstnanci ochranky. Emotivní situaci na místě museli vyřešit až přivolaní policisté. Jeden z mužů okamžitě reagoval na výzvy policistů a jednání zanechal, proti druhému, který jejich výzvy nerespektoval, museli použít k jeho zpacifikování hmaty a chvaty.

Policisté pak oba muže předvedli na policejní oddělení k podání vysvětlení. Podle všeho měl tomuto konfliktu předcházet spor dvou mladých dívek, které se v OD Tesco pohádaly, po příjezdu domů o tomto sporu informovaly příbuzné, a ti jej měli tímto způsobem mezi sebou řešit. Policisté prověřují veškeré okolnosti konfliktu, a to pro podezření z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví.

V této souvislosti přivítají policisté nejen svědecké výpovědi osob, které konflikt viděly, ale pomohly by jim i videozáznamy, které si mohli někteří přihlížející pořizovat na své mobilní telefony. Svědecké výpovědi, ale i záznamy je možné poskytnout přímo policistům na Obvodním oddělení Liberec centrum v Krajinské ulici, lze je též kontaktovat na telefonu: 974 467 100, nebo prostřednictvím linky 158.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE