Jizerská 50krát jinak. Nadšenci chystají v době konání slavného závodu alternativní program. Běžkařův průvod městem odstartuje herec a architekt David Vávra

Jizerskou 50, respektive 50krát jinak slibují organizátoři stejnojmenného projektu, kterým se za měsíc v sobotu 8. února chtějí aktivně zapojit do dění letošního 53. ročního legendárního běžeckého závodu a představit tak poněkud netradiční formou především město Jablonec nad Nisou. Participaci na akci slíbila už třicítka organizací, které podle pořadatelů pro návštěvníky víkendové akce připraví na různých místech ve městě atraktivní doprovodný program.


Foto: Divadlo Vosto5

„Cílem akce je otevřít brány Jablonce všem zájemcům, ukázat jeho zajímavá zákoutí a seznámit je s místními obchodníky, umělci, kulturními organizacemi a dalšími nadšenci, kteří se zapojí. V Jablonci by měla vzniknout alternativa pro ty, které neláká sobotní velký koncert na libereckém náměstí,“ informovala v tiskové zprávě jedna z organizátorek akce Eliška Šídová.

Pořadatelé se inspirovali číslovkou 50, ale také mapou míst, která budou moci lidé navštívit.

„Číslo 50 je naší velkou výzvou, jež ukáže, jaký potenciál Jablonec skýtá. Výsledkem bude mapa s 50 body, která bude moci turista navštívit,“ vysvětluje ředitelka organizace Jablonec Jinak Zuzana Slámová.

Do projektu se má zapojit na 30 různých subjektů, především pak kavárny, restaurace, hračkářství, tělocvičny, galerie, květinářství, obchody s potravinami, ale také zajímavá místa ve městě. Například zákoutí v zapadlé ulici s domem s originální secesní fasádou či nevšední výhled na Jizerky, který by si turista neměl nechat ujít.

V pozdních odpoledních hodinách potom odstartuje v centru města akce Běžkařův průvod městem, který zahájí známý architekt, divadelník a dlouholetý závodník Jizerské 50 - David Vávra.

„Velká loutka běžkaře provede zájemce po nejzajímavějších místech Jablonce. Tyršovy sady se stanou závěrečnou rovinkou s performance místní taneční skupiny Parau Parau. Jedno ze zastavení bude i v bývalých jabloneckých městských lázních. Pomyslná cílová páska je u vstupu do Sokolovny, kde v běhu bude pokračovat divadlo Vosto5,“ popisuje program dramaturgyně Anna Strnadová.

Pomyslným středem mapy se stane  jablonecká Sokolovna, jejíž foyer se na jeden den promění v kavárnu s živou hudbou a na ochozech kolem tělocvičny vznikne fotografická galerie. V provozu tu na jeden den bude i provizorní sauna. Večer se tu pak odehraje divadelní hra „Slzy ošlehaných mužů“ o slavné lyžařské dvojici Hanče a Vrbaty od souboru Vosto5.

„Možnost spolupořádat akci Jizerská 50, 50krát jinak považujeme za příležitost, jak upozornit na celou Sokolovnu a její velký potenciál pro budoucí rozvoj celé oblasti u Tyršových sadů,“ doplňuje za organizátory jedna z členek T. J. Sokol Jablonec Jitka Skalická.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE