Jizerskou 50 vyhrál Nygaard, Řezáč 14.

Nor Andreas Nygaard v neděli dopoledne vyhrál 52. ročník Jizerské padesátky, závodu seriálu Ski Classics, na jehož start se dnes v Bedřichově postavilo rekordních 4 800 závodníků.

Mezi muži nechyběl místní Stanislav Řezáč. Pětačtyřicetiletý závodník slavil na Jizerské padesátce triumf třikrát, ale naposledy před sedmi lety. „Jizerky mají své kouzlo a závod bych za nic na světě nevynechal. Udělám vše, abych maximálně vyladil formu," řekl před závodem Řezáč. Nakonec dojel první z Čechů na skvělém čtrnáctém místě, s minutovou ztrátou. „Jsem spokojený. Měl jsem tři dny žaludečný problémy a v první půlce jsem byl zadřenej, ale pak jsem se rozjel. Škoda, že chyběl kousek a nedotáhli jsme velkou skupinu," řekl Řezáč z českého uskupení týmu Slavia pojišťovna.

Z českých závodníků byl osmnáctý Fabián Štoček a dvacátý Jiří Ročárek. Kvůli nemoci chyběl mimo jiné lídr seriálu Nor Petter Eliassen.

U žen se v závěru závodu Lina Korsgren utrhla Kateřině Smutné a vyhrála. Kateřina Smutná skončila druhá. Za Korsgrenovou a Smutnou dojela třetí švédská obhájkyně titulu a vedoucí žena seriálu Ski Classics Britta Johanssonová Norgrenová. Na čtvrtém místě si pro nejlepší výsledek v kariéře dojela další Češka Adéla Boudíková.

Nejlepší muži 52. ČEZ Jizerské 50: zleva bronzový Fin Ari Luusula, vítěz Andreas Nygaard z Norska a jeho krajan Tord Asle Gjerdalen, který získal stříbro. Foto: Jizerská 50

Nygaard při neúčasti některých favoritů potvrdil svoje sprinterské kvality a o výhře rozhodl v závěrečném finiši. Druhý byl jeho krajan Tord Asle Gjerdalen a třetí Fin Ari Luusua. Nyggard závod vyhrál v čase 2:08:09,0. „Jak sněžilo, tak se nedalo ujet. Je to krásný závod a jsem super šťastný, že jsem vydržel do finiše a vyhrál," řekl Nygaard. Další jeho krajan Morten Eide Pedersen, který útočil na hattrick, se musel s minimálním odstupem spokojit s pátým místem.

Norští běžci na lyžích potvrdili dominanci na Jizerské 50 a vyhráli pošesté v řadě. Poslední český triumf zaznamenal trojnásobný vítěz Řezáč v roce 2012.

Smutná, členka týmu eD system Lukáše Bauera, měla v týdnu žaludeční problémy, ale od začátku se držela v elitní trojce a dlouho jela s Korsgrenovou a Johanssonovou Norgrenovou, která začala na čelo ztrácet 16,5 kilometru před cílem. Loňská vítězka Vasova běhu Korsgrenová o triumfu rozhodla přesně po dvou hodinách na trati, kdy se Smutné od odpoutala a vyhrála v čase 2:27:22,2.

„Zachránily mě lyže. Asi deset kilometrů před cílem jsem měla křeče a ani nevěděla, jak dorazím do cíle. S druhým místem jsem absolutně maximálně spokojená. Chtěla jsem být na bedně a to se mi splnilo," řekla Smutná v České televizi.

Závodu se zúčastnily i celebrity. Například známý lékař Jan Pirk, herec a architekt David Vávra nebo herec a bavič Jakub Kohák.

Jakub Kohák na startu. Foto: Jizerská 50

Liberecké Zprávy chystají ze zákulisí závodu videoesej.


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.