Když dron spadne ze sta metrů, váží při dopadu asi jako lednička. Liberečtí studenti vyvinuli pro drony unikátní padák

Dva studenti z Liberce vyvinuli unikátní padák pro drony. Pokud se totiž dron dostane ve vzduchu do problémů a spadne na zem, zničí se. A co hůř, může někoho klidně i zabít. Svůj nápad si právě nechávají patentovat a první typ padáku i prodávají. V Česku zatím není znám případ, kdy by pád dronu někoho připravil o život. Nedávno však například v Brně padající dron prorazil sklo automobilu.


Liberecký vynález. Foto: Martin Klesal

„Počty dronů rapidně vzrůstají, pořizují si je různí lidé stejně jako auta nebo zbraně, takže je jen otázka času, kdy se něco přihodí,“ konstatuje pětadvacetiletý člen start-upového týmu iMK system František Manlig, který letos v květnu dokončil inženýrské studium Výrobních systémů na liberecké fakultě strojní.

Jeho kolegou je dvaadvacetiletý Martin Klesal, nadšenec do dronů. Vynález vznikl vlastně proto, že potřeboval vybavit svou multikoptéru padákem. Fyzika předkládá pádný argument v zákonu o zrychlení. „Když se dron o váze kilo a půl zřítí z výšky sta metrů, váží při dopadu asi jako lednička. Spolehlivě ho to zničí a určitě to může napáchat velké škody někomu dalšímu, případně i ohrozit životy lidí,“ míní Klesal, který na strojní fakultě dokončuje druhý ročník.

Padající dron prorazil sklo auta

V Česku zatím není znám případ, kdy by pád dronu někoho připravil o život. Nedávno však například v Brně padající dron prorazil sklo automobilu.

Legislativa navíc drony poněkud opomíjí. „Například u nás existuje jen „Doplněk X“ Úřadu pro civilní letectví, který stručně doporučuje, jak létat s drony pro komerční použití. Ale říká také, že když svůj dron budete považovat za model a provozovat ho jen jako koníček, můžete s ním dělat skoro všechno,“ doplňuje Radek Pirkl z Technické univerzity v Liberci.

Padák pro drony se podle něj ukazuje jako dobré a zatím jediné řešení pro případ pádu dronu. „K tomuto závěru došel i Martin a jal se vyhledat padák pro svůj dron na internetu. Ale nejlevnější, který našel, stál více jak dvojnásobek jeho stroje. Přišlo mu to přemrštěné a oslovil kamaráda z liberecké průmyslovky a pak i z fakulty Františka. Ten už se v tu dobu intenzivně zabýval 3D tiskem. Padák začali vyvíjet na jaře roku 2017 a šli na to pomocí 3D tiskárny. První verzi padáku měli hotovou asi za tři týdny, inspirovali se hodně různými návody a konstrukčními schématy z internetu. Vůbec to nefungovalo, padák se tehdy při aktivaci nedostal ze svého boxu,“ popisuje Pirkl.

„Až asi u osmého nebo devátého prototypu padáku jsme byli spokojení. Zdálo se to na začátku jednoduché, ale jak jsme do toho pronikali, naráželi jsme neustále na překážky,“ líčí zhruba půlroční vývoj Martin Klesal.

Neekologické padáky z Asie

Fanoušky dronů možná překvapí tvar padáku. Zpravidla se používá kruhový obrys, který se složitě sešívá z mnoha pruhů látky. „Jak má vypadat padáková plachta, řeší neskutečná řada patentů. My jsme zkusili jednoduše vzít čtverec látky. A ono to pro naše účely fungovalo velmi podobně jako složitě sešívané padáky a ještě jsme tím snížili odpad na nulu,“ říká František.

První typ padáku už je v prodeji. Foto: Martin Klesal

Výsledkem je padák, který na trhu nemá konkurenci. Váží 135 gramů a jeho box se tiskne kompletně na 3D tiskárně, jeho méně namáhané části z bioplastu PLA, což je upravený kukuřičný škrob. Mechanické vlastnosti materiálu dostali podle Pirkla na optimum díky finální povrchové úpravě.

„Chtěli jsme navrhnout padák lehký, opakovaně použitelný, konstrukčně i uživatelsky jednoduchý a pro co nejširší okruh dronů,“ konstatuje František Manlig.

„Padáky jsou těžké, takže je mohou „obléknout“ jen větší a těžší drony, kdežto „hobbíci“ si často pořizují drony menší, které neunesou příliš gramů navíc. Dosud vyráběné systémy vyhození padáku také často využívají sifonové bombičky nebo pyropatrony, které se musejí dokupovat. Padáky se vyrábějí v Asii z neekologických materiálů, jejich konstrukce je zbytečně složitá a těžká a elektronika často náchylná,“ připomíná Pirkl.

Kompletně Made in Czech

Materiál i výroba padáku z libereckého start-upu jsou podle něj kompletně Made in Czech. „A důležitá je i výsledná cena – iMK system nabízejí své padáky za necelé čtyři tisíce korun.

K prodeji zatím nabízejí jeden typ padáku pro široký okruh dronů, které mají elektroniku přístupnou pro instalaci padáku. Padák může vystřelit přes ovladač pilot, ale před dotažením je i autonomní padák.

„Vyvinuli jsme také padák, který sám vyhodnotí, že se dostal do pádu, a aktivuje se bez pokynu z dronu. V těchto dnech hledáme firmu, která by nám dodávala navrženou elektroniku,“ plánuje Martin Klesal. „Až dojde na legislativní regulaci provozu dronů, bude o padáky zájem a je dost možné, že pro určitou kategorii dronů budou i povinné. Děláme všechno proto, abychom byli na tento moment dobře připraveni,“ dodává.

S padákem se už jako firma iMK system, kterou založili po podání patentové přihlášky v létě roku 2018, přihlásili podle Pirkla také do soutěže o Nejlepší start-up TUL 2018, kterou vyhráli. Získali 100 000 korun. „Peníze jsme použili hlavně jako kompenzaci nákladů, které nám v souvislosti s vývojem padáku už vznikly. Ale asi důležitější než peníze byla zpětná vazba od odborníků z byznysu, se kterými jsme během soutěže svůj projekt mohli konzultovat. Bylo to pro nás cenné potvrzení toho, že s tím nápadem nejsme úplně mimo a že máme šanci uspět,“ říká Manlig. Soutěž pátým rokem organizuje iniciativa Student Business Club při Ekonomické fakultě Technické univerzity Liberec. Cílem je podpořit start-upy a podnikatelského ducha na univerzitě.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE