Ke stávce se ve středu přidá i 32 škol z Libereckého kraje. Chtějí kvalitnější školství a protestují proti neplnění slibů politiků

V Libereckém kraji se ke středeční stávce školských odborů vyhlášené kvůli platům připojí nějakou formou 32 škol z bezmála 500 mateřských, základních a středních, které jsou v kraji. Zcela uzavřených by mělo být 11 škol a šest výrazně upravuje režim dne, řekla dnes Helena Svobodová za krajský školský odborový svaz pro Liberecký kraj.


Ilustrační foto: PxHere

V Liberci budou z městských základních škol zcela uzavřené dvě, ZŠ Ještědská a ZŠ Orlí.

„Stávkujeme především za kvalitnější školství pro vaše děti a důvodem stávky je neplnění slibů politiky,“ zdůvodňují učitelé ze ZŠ Ještědská s 670 žáky, proč se rozhodli tímto způsobem ke stávce připojit. Učit se nebudou v Liberci ani žáci v ZŠ Aloisina Výšina, ZŠ U soudu a ZŠ Kaplického, v těchto školách ale budou v provozu alespoň družiny. Na základní škole Na Výběžku začne výuka od třetí vyučování hodiny. Stávku podporují i další školy v krajském městě, omezení výuky ale nechystají.

„Zaměstnanci naší školy podporují požadavky školských odborů týkající se financování. Po vzájemné dohodě však k uzavření školy nepřistoupíme, neboť nechceme zákonné zástupce našich žáků stavět do situace, kdo se v tento den postará o jejich děti,“ uvedla například na svém webu liberecká ZŠ Husova.

V sousedním Jablonci kvůli stávce zůstane ve středu zavřená ZŠ Liberecká s 660 žáky. V České Lípě bude uzavřená ZŠ Sever.

„Do stávky plně vstoupí také základní škola v Pátově ulici, nicméně po celý den bude ve škole fungovat školní družina pro ty děti, které nemohou rodiče nechat doma,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. V Semilech podle starostky Leny Mlejnkové nebude žádná mateřská ani základní škola zavřená.

Mluvčí kraje Filip Trdla uvedl, že ze středních škol zřizovaných krajem kvůli stávce se nebude učit ve dvou turnovský školách, uměleckoprůmyslové a na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole. Zavřená bude i uměleckoprůmyslová škola v Jablonci nad Nisou. Na dalších dvou středních školách bude výuka kvůli stávkujícím učitelům upravena, případně částečně omezena. Jde o gymnázia v České Lípě a Frýdlantu.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE