Knížka jako vánoční dárek? „Pomůže člověku vybudovat nové fantastické světy,“ říká liberecký knihkupec Fryč

„S četbou knih se dostáváte do nových světů. V hlavě se vám tvoří fantastické obrazy. Četba přináší do života určitou náladu, atmosféru. Knížky jsou masivními impulzy pro fantazii. Nemohu ale vlastně nepřidat alespoň ještě jeden důvod, proč číst, a tím je samozřejmě krása jazyka. To je velká radost,“ odpovídá věhlasný liberecký knihkupec Martin Fryč na dotaz Libereckých Zpráv, proč je kniha dobrým vánočním dárkem.


Martin Fryč. Foto: Jan Stránský

Co si pamatuji, máme v rodině nepsané pravidlo, že pod stromečkem musí být kniha, i kdyby na žádné jiné dárky nezbylo. Předpokládám, že podobných rodin jsou mraky. Je jich v digitální době pořád stejně, nebo jich ubývá. Čili: jaké máte v posledních letech předvánoční prodeje?

Mírně skeptická odpověď by mohla znít, že pokud jich ubývá, pak málo a velmi pomalu. Anebo možná vůbec. Obecně český knižní trh roste.

Věštby, že s masovým nástupem chytrých telefonů, tabletů a čteček půjde zájem o knížky stranou, se zatím, zdá se, nenaplňují.

V této chvíli nikoliv. S lítostí však musím připustit, že nejsem odborníkem na dětské čtenářství. Lidé z mého okolí svým dětem většinou čtou, ke knížkám je vedou. Jsem také v kontaktu s fantastickými středoškoláky, kteří se k nám chodí prohrabávat antikvariátem. A často vidím místnost dětské literatury zcela zaplněnou. Z čehož bych mohl nabýt dojmu, že spousta dětí a mladých lidí intenzivně čte. Tak to ale pochopitelně není. Moji zkušenost zkrátka nemohu zobecňovat. Vždyť i ve svém okolí na druhou stranu vím o rodičích, kteří horkotěžko bojují za to, aby se knížka dostala v dětském žebříčku zájmu alespoň na pozici mobilu. Některým rodičům pomáhá komiks. Dosti úspěšným mostem ke knížkám byl například komiks podle knihy Zatím dobrý o Mašínech nebo komiks o Zátopkovi. Teenageři najednou viděli, že je to zajímavé, že je to baví. Komiks může být, myslím, cestou k literatuře.

Kniha jako šperk

Pokoušet se věštit, jak to bude se čtenářstvím dnešních dětí nebo teenagerů dejme tomu za dvacet je tedy zjevný nesmysl.

Vůbec bych se toho neodvážil. Radost mi dělá, že lidé pořád oceňují knížku jako nádherný předmět. Moc hezky je to vidět u dětské literatury, kde vznikají skutečně překrásná, nebál bych se říct umělecká díla. Grafici a designéři si ale v mnoha případech skvostně vyhrají i s literaturou pro dospělé. Jde o artefakty, které si můžete položit do obýváku a místnost jimi vyšperkovat.

Je krásné ztvárnění knih jedním z důvodů, proč si lidé na Vánoce knížky kupují?

Hodně nakladatelů si se vzhledem knih hodně vyhraje a vědí proč. Nepřímo bych to ilustroval na jedné z nejúspěšnějších knih loňského roku Raději zešílet v divočině. Kniha s fotografiemi Jana Šibíka vyšla nejprve černobíle a černobílé byly i první dotisky, dnes je úplně rozebraná. Následně přišel nakladatel s dárkovější podobou cílenou na malinko jiného čtenáře a především diváka, a knihu s Šibíkovými fotografiemi vydal barevně.

Do knihkupectví se seznamem jako do potravin

Proč je podle vás kniha dobrý vánoční dárek?

Dáte-li si práci, někdy je to fakt dřina, a nad knížkami se zamyslíte, knihkupectví si projdete a strávíte v něm potřebný čas, naleznete nakonec téměř pro každého dárek, který mu udělá radost. V krajním případě to bude hezký kalendář, což je pojistka pro blízkého, který vůbec nečte. Nebo může jít o audioknihu. Utkvěl mi v této souvislosti v paměti jeden pro mě skvělý zážitek. Přišel pán s papírkem, seznamem, co má nakoupit, s jakým se chodí do potravin. A jel. Pro každého měl předchystaný výběr knížek. Pro babičku, pro strýce, pro neteř. Vyjmenoval mi takto asi osm lidí a dali jsme se do práce, do hledání knížek. Moc mu na tom záleželo. Pro mě jako knihkupce báječná zkušenost.

Pojďme trochu do hloubky. Proč je podle vás dobré číst knihy?

Mohl bych uvést spoustu důvodů ale vyberu jediný: práce s fantazií. Ilustrovat to mohu na fenoménu Tolkienova Pána prstenů. Překvapil mě kolega antikvář. Řekl mi, že si Hobity nepředstavuje úplně jako lidi. Což je s Tolkienem trošku v rozporu. Vždyť Tolkien říká, že Hobiti jsou malí lidé, mají trošku chlupatější nohy... Kolega k úžasnému Tolkienovu textu přidal vlastní fantazii a vytvořil si vlastní vesmír. S četbou knih se dostáváte do nových světů. V hlavě se vám tvoří fantastické obrazy. Četba přináší do života určitou náladu, atmosféru. Knížky jsou masivními impulzy pro fantazii. Nemohu ale vlastně nepřidat alespoň ještě  jeden důvod, proč číst, a tím je samozřejmě krása jazyka. To je velká radost.

Někdy se mi stává, že mě kniha úplně pohltí, zapomenu na okolní svět, na realitu, na starosti, a když se z knížky zase vynořím, cítím se jaksi očištěný. Mám dojem, že dobrá knížka může mít až terapeutický efekt.

Což je jeden z úžasných důvodů, proč knihy číst. Odpojení, krásný relax. Fungujete normálně v reálném světě, ale vedle toho se týden, během něhož čtete knížku, pohybujete ve zvláštní atmosféře knihy. Probleskuje vám do běžného života, vytváří náladu. Každodenní život má díky knize trochu jiný nádech. Život s knihou, knižní světy, to je fantastické.

Facebook a Youtube jako pomocníci

Když se podívám na vaši kancelář, když vás poslouchám, mám dojem, že prodej knih pro vás není „jen“ byznys, ale že je předmětem vášně. Pletu se?

Napadají mě slova Horníčka a Wericha, kteří říkali, že setkání s prodavačem bot, kterého baví prodávat boty, je úžasný zážitek. Já jsem zkrátka knihkupec, jehož baví prodávat knihy. A to nejen kvůli knihám samotným. Potkávám tady fantastické lidi. Je nádherné sledovat přes pult zákazníka, který se na svou knížku strašně moc těší. Vrcholem je, když vám dá zákazník důvěru, ptá se vás na názor, chce doporučení, to je pro mě velká pocta.

Když to přeženu, mění se technologie prodeje knih? Reaguje na impulsy, které, a opět mám na mysli především svět digitální, přicházejí zvenčí?

Před deseti patnácti roky jsem jednou týdně jezdil do Prahy pro knihy. S kolegyní jsme měli někdy až dvacet adres, objeli jsme nakladatelství, knihy jsme naložili, podívali se na novinky a jeli zpátky do Liberce. Dnes díky skvělým knižním distributorům vybíráme knihy přes počítač, přepravní firmy nám je doručí i do čtyřiadvaceti hodin. Je to skvělé, existuje ale riziko, že celý proces může „zestrojovatět“, odlidštit se. U menších knihkupců to snad nehrozí, pořád je tam ve hře člověk, kterého knihy zajímají a baví.

Jak se mění prodej směrem k zákazníkovi? Existuje něco, co jste před deseti lety nedělali, a dnes byste se bez toho neobešli?

I nám pomáhá Facebook, Instagram a podobně. Aktuálně na náš Youtube kanál vypouštíme pilotní díl seriálu, kde v krátkém, ale komplexním videu představuji knižní novinky týdne. Doufám, že jednou i my, nikoliv jen chytří politici, budeme umět cílit reklamu na sociálních sítích konkrétně a na míru. Současně říkám, že všechny tyto technologie jsou jen služebníky knih.

Nejoblíbenější knihy loňských Vánoc.

Liberečané milují regionální knihy

Zpět k Vánocům. Které knihy by podle vás mohly být letos hitové?

Loňský prosinec jednoznačně ovládl Patrik Hartl s knížkou Nejlepší víkend. Potenciální konkurenty předstihl o mnoho délek. Nevím, zda letos nějaká knížka takhle razantně odskočí. Velmi se těším na regionální literaturu. Ivan Rous vydal knihu Jeskyně a doly Jizerských hor, což je krásná knížka, má i dárkové parametry. Kdo hledá velký dárek, může se spolehnout na Romana Karpaše, jenž několik let vydává volnou sérii pojmenovanou jednoduše Jizerské hory. Jeho letošní kniha, která je čtvrtým dílem řady, se zabývá historií Jizerských hor. Místní historie je obecně mezi čtenáři velmi oblíbená. Kniha nese podtitul O historii a umění do roku 1813. Je to jedinečná knížka, skoro jako kdyby ji Ježíšek vydal ve své nebeské tiskárně. Tipů je ale samozřejmě mnohem víc. Hodně oblíbená je kniha Michaela Kocába Vabank. Autor bude ostatně v prosinci hostem našeho knihkupectví a Vabank v Liberci osobně představí. Je možné, že Aleš Palán naváže na loňský úspěch svého bestselleru Raději zešílet v divočině další „samotářskou“ knížkou Jako v nebi, jenže jinak. Oblibě se stále těší knižní řada Toulavá kamera. Rychlý nástup má nyní knížka youtubera Kovyho. Je na co se těšit.

Ve vašem výčtu zcela chybí zahraniční autoři, nevyšel žádný trhák?

Začátkem října vyšla detektivka Nůž od Jo Nesbø. Rozhodně patří k nejoblíbenějším počinům letošního podzimu. Otázka je, zda jí to vydrží i v prosinci.

Tipy na hity Vánoc letošních.

Intenzivně zmiňujete regionální literaturu, předpokládám správně, že je o ni značný zájem?

Rozhodně. U beletrie místních autorů je to slabší, ale po populárně-naučné, místopisné literatuře je poptávka obrovská. Připomenu, že k nejoblíbenějším knížkám loňského prosince patřila knížka Marka Řeháčka a Honzy Pikouse Příběhy rozhleden Českého ráje a také knižní rozhovor Jana Šolce nazvaný Žít v Liberci. Čtenářsky jsou Liberečané velcí patrioti.

Jak důležitý je pro vás prosinec z hlediska prodejů? Můžete předvánoční měsíc srovnat s průměrem?

Oproti slabším měsícům máme v prosinci téměř čtyřnásobné tržby.

Osobní otázka na závěr. Máte vytipovanou knihu, kterou byste letos rád našel pod stromečkem?

Některé jsem zmínil. Velmi se těším na klidné chvíle s knihou Romana Karpaše o historii Jizerských hor. Perlou českého knižního trhu je publikace, která mapuje úžasnou výstavu, jež se letos uskutečnila v umělecko-průmyslovém muzeu. Jmenovala se Krásná jizba - design pro demokracii. Věnovala se fenoménu designu, skla, keramiky, nábytku, kombinacím skla a kovu. Krásná jizba se stala fenoménem. K výstavě vyšla kniha, která má vysokou hodnotu sama o sobě, i kdybychom od výstavy úplně odhlédli. Naprosto opojná věc.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE