Nejen střet zájmů. Kontroverzního primátora Babišova hnutí ANO musel k zaplacení milionového dluhu donutit až soud

Jablonecký primátor z hnutí ANO Milan Kroupa, jemuž se kvůli jeho střetu zájmů minulý týden rozpadla koalice s Piráty, Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec, se před vstupem do politiky ocitl u soudu kvůli milionovému dluhu. Liberecké Zprávy shromáždily dokumenty a svědectví, které potvrzují, že majitel firmy Grepa Networks necelé tři roky před startem své politické kariéry stanul před soudem kvůli půjčce, kterou se zdráhal zaplatit. 


Primátor Milan Kroupa (vpravo). Snímek z vyostřené předvolební kampaně v loňských komunálních volbách. Foto: Tomáš Tesař

O co přesně šlo? Poněkud zamotaný příběh o půjčce a podpisu směnek celkem na milion korun se odehrál před několika lety. Podle obžaloby si majitel firmy Grepa Networks a nynější primátor hnutí ANO premiéra Andreje Babiše tehdy půjčil od podnikatele Petra B. čtyřikrát 250 000 korun v hotovosti, přičemž podepsal čtyři smlouvy zajištěné stejným počtem směnek. A to z toho důvodu, že peníze si oba aktéři měli předávat v hotovosti. Bonitu směnek zajišťovalo ručení společností Grepa Networks.

Podnikatel a od loňských komunálních voleb aktivní politik část dluhu nakonec uhradit nemusel, protože v případu došlo k promlčení. Okresní soud v Jablonci nad Nisou nicméně v lednu 2016 vynesl rozsudek, že Kroupa musí žalobci zaplatit včetně úroků bezmála 1,5 milionu korun.

Původně se muž, od něhož si Kroupa sumu vypůjčil, dožadoval i s úroky vyplacení téměř 4 milionů. Dlužník podle něj nezaplatil v domluvených termínech. Mezitím však došlo k částečnému promlčení nároku. Konečná částka, kterou soud nařídil uhradit, tak byla přibližně o 2,5 milionu nižší. Kroupa se proti rozhodnutí odvolal, krajský soud později původní verdikt ale přezkoumal a potvrdil.

V případu, který se odehrál už před lety, figurovalo i několik svědků, které vyslechla policie i soud. Klíčovým okamžikem se stalo odmítnutí rozhodčího soudu, na který žalovaný Kroupa spoléhal. Byznysmen a nynější primátor za hnutí ANO s obžalobou nesouhlasil a žádal její zamítnutí v plném rozsahu. 

„Tvrdil, že žádné smlouvy o půjčce s žalobcem neuzavřel a žádné peníze neobdržel. A že směnky se smluv o půjčce netýkají. Měly sloužit k zajištění nároků žalobce z titulu nájemní smlouvy na pronajaté nemovitosti mezi žalobcem jako pronajímatelem a firmou Grepa Networks patřící žalovanému (Kroupovi pozn. red.) jako nájemcem. Tyto směnky měly být podle žalovaného ‚zneplatněny‘ s ohledem na plnění všech povinností z nájemní smlouvy,“ uvádí se mimo jiné v rozsudku.

Žalovaný Kroupa před soudem potvrdil, že smlouvy o půjčce a směnky podepsal s tím, že si nepamatuje kdy. A nejprve trval na tom, že žádné peníze neobdržel. Později zase tvrdil, že smlouvy podepsal až dodatečně v souvislosti s jejich vymáháním.

Soud na základě listinných důkazů a svědeckých výpovědí však rozhodl v Kroupův neprospěch. Mimo jiné i proto, že žalovaný Kroupa v průběhu řízení měnil svá tvrzení. Například, když při jedné z výpovědí připustil, že si peníze přeci jenom půjčil, ale že je všechny vrátil.

„Vypověděl, že měl k dispozici listinu, která to (vrácení peněz pozn. red.) potvrzuje. Ale že už ji nemá. Ničím svá tvrzení nedoložil. Pokud půjčených milion korun vrátil, je nelogické, aby na to neměl žádný doklad,“ konstatovala mimo jiné ve svém rozhodnutí soudkyně Lucie Treglerová, která tehdy měla případ na starosti.

Informace o soudním rozhodnutí redakce konfrontovala s podnikatelem a nyní i primátorem hnutí ANO Milanem Kroupou. Na otázky, zda byl před vstupem do politiky v pozici obžalovaného, kterému soud nařídil zaplatit dluh, který odmítal uhradit standardní cestou podle dohod a v termínech, ke kterým se ve vztahu k další osobě či osobám zavázal, písemně odpověděl takto:

„Je mi jasné, na co narážíte. S částkou jsem nesouhlasil, ale zaplatil jsem ji na základě soudního rozhodnutí. Je to jediná kauza, kterou jsem kdy řešil. Není to pro mě ani pro další poškozené v mnoha dalších kauzách uzavřená záležitost. A pokud máte v rukou informace, tak už také určitě víte, že to bylo celé velmi nestandardní už jen proto, že byl odmítnut rozhodčí soud pro neplatnost.“

V další části své reakce pak naznačil, že dotaz vnímá v podstatě jako snahu o zásah do svých práv.

„Takže mě můžete touto informací poškodit. Ale dopředu říkám, že to rovnou předám k posouzení Policii ČR, protože nemůžete mít objektivní informace,“ napsal v písemném vyjádření.

Jablonecký primátor aktuálně čelí hrozbě trestního stíhání za to, že minulý týden prostřednictvím své firmy Grepa Networks nechal na několik hodin demonstrativně vypnout část městského kamerového systému. Sdružení místních samospráv (SMS) ČR to považuje za vydírání, poškození a ohrožení obecně prospěšného zařízení. Kroupa je dlouhodobě kritizován za střet zájmů, protože jeho společnost žádá po městu zhruba dva miliony korun právě za provoz kamerového systému, ale i odpuštění věcných břemen kvůli záměru vytvořit novou metropolitní síť.

Nestandardní propojení politiky a byznysu nerozporuje ani sám primátor. Odpojením kamer chtěl prý jen ukázat, kdo má síť pod kontrolou. Reagoval tak na ostrou kritiku koaličních partnerů, především pak radních za Piráty a SPJ, kteří trvali na vyřešení jeho střetu zájmů. Konflikt mezi koaličními partnery minulý týden eskaloval v okamžiku, kdy na mimořádném jednání zastupitelstva došlo díky hlasům hnutí ANO a opozičních ODS i Starostů za Liberecký kraj k odvolání dvou koaličních radních za SPJ, čímž se prakticky rozpadla vládnoucí koalice. Na program jednání se naopak nedostal bod, který měl řešit primátorův střet zájmů.

Spor kolem kamerového systému vznikl už za bývalého vedení města, v jehož čele byla ODS. Její volební lídr a někdejší náměstek pro ekonomiku Miloš Vele nyní působí jako generální ředitel firmy Telmo, která v uplynulých letech kamerový systém zajišťovala. ODS po rozpadu současné vládní koalice tento týden oznámila, že jako vítěz loňských voleb hodlá usilovat o nová jednání a zároveň o post primátora.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE