Koupit dítěti do školy mobil? Až ve chvíli, kdy chápe, jak se bezpečně pohybovat v digitálním prostředí, radí odborníci

Jedna z nejdiskutovanějších otázek v mnoha rodinách na začátku školního roku zní: Koupit už dítěti mobilní telefon? „Čím je dítě mladší, tím by mělo co nejméně přicházet s digitálními technologiemi do styku. A v pozdějším věku nekupovat zbytečně drahé a složité přístroje. Je-li dítě pořád v kontaktu s rodičem, nevidím důvod, proč by mělo mít mobil. Na co potřebuje dítě v předškolním věku mobil,“ ptá se Jana Leitnerová, dětská psycholožka z turnovského rodinného centra Náruč.


„Dětem kupujte co nejjednodušší přístroje,“ radí experti. Foto: PxHere

Podle odborníků není možné paušálně říci, kdy by už dítě telefon mělo mít. „Je dobré se řídit tím, co se děje v místě, kde dítě vyrůstá. Jak jsou na tom v této oblasti spolužáci? Mají už všichni mobil? Je moje dítě skutečně poslední, které ho nemá? Na internetu najdete tisíce rad a návodů, jak na to. Lepší je povídat si o tom s ostatními rodiči ze školy. Ptát se: Jak je to u vás, jak to funguje, má už vaše dítě skutečně telefon? Co je ale hlavní. Bezpečnost. Dítěti můžu dát telefon, tablet nebo počítač teprve ve chvíli, kdy už chápe, jak se v digitálním prostředí chovat,“ řekla Leitnerová pro Liberecké Zprávy.

„Na co potřebuje dítě v předškolním věku mobil,“ ptá se psycholožka Jana Leitnerová. Foto: Jan Stránský

K časnějšímu pořízení telefonu vedou rodiče často nadměrné obavy. „Jsme vystrašení zprávami v televizi, na internetu, kde vidíme, co všechno se může stát. Kde všude na naše děti číhají nebezpečí. Rodiče pak raději autem vozí děti do školy, odpoledne je autem vyzvedávají. I když to vůbec není potřeba. Dítě má mobil, a pokud mu ujede autobus, zavolá, a pak teprve to rodič může řešit. Druhá věc je, že některé děti mají dnes už v první třídě mobil. Jejich učitelky mi pak říkají, že se dítě dostane o přestávce do sporu se spolužákem a hned volá rodičům, co má dělat. Neřeší to samo, jak by mělo. Což není vina dětí. Děláme to my, rodiče. Máme přehnaný strach,“ uvedla psycholožka před časem pro Liberecké Zprávy.

A jak reagovat na častý dětský argument „jsem poslední ve třídě, kdo nemá mobil“? „Jsem zastáncem koupit. Bude-li dítě v pětadvacetičlenném kolektivu poslední, které mobil nemá, kupme ho. Protože pro poslední dítě bez telefonu to může být těžká situace. Když je dítěti deset, může pro něj být mobil i užitečný. Ostatně, stejně ho jednou bude mít, bude se ho muset naučit používat,“ podotkla.

Současně doporučuje pořizovat co nejlevnější a co nejjednodušší přístroje.

„Děti mají problém najít si reálné kamarády,“ míní terapeut Vladislav Chvála. Foto: Jan Stránský

Je dobré si uvědomovat, že dostane-li dítě mobilní telefon s přístupem na internet, může to mít dopad na jeho reálný život, speciálně pokud například na sociálních sítích tráví dlouhé hodiny. Následky jsou pak zřejmé. „U dětí je to nesoustředěnost, nevyspalost, únava. Dokáží být skutečně celé noci na telefonu. Často vznikají i sociální potíže. Neumí si najít kamarády v reálném světě, mají jen ty virtuální. Jsou fyzicky málo zdatné, protože vůbec neběhají venku,“ zmínil pro Liberecké Zprávy Vladislav Chvála, liberecký sexuolog a rodinný terapeut.

Podle něj se takový dlouhotrvající stav může skrytě projevit prakticky jakkoliv. „Může jít o alergii, bolesti hlavy, žaludeční vředy, astmatické záchvaty, prakticky jakékoliv chronické onemocnění. Tělo takto na stres reagovalo vždy. Co se mění, jsou zdroje zátěže, které tyto problémy v psychosociální vrstvě způsobují.“

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE