Kraj ročně investuje miliony korun do obnovy památek. Kdyby to byl stonásobek, stále to nestačí

Miliony korun rozdělí každoročně Liberecký kraj na dotacích na obnovu památek. V dotačním programu je letos k dispozici 10,56 milionu korun, další miliony rozdělí kraj na přímých dotacích z přebytku loňského hospodaření. Celkově tak jde na podporu obnovy památek v posledních letech kolem 14 až 15 milionů, stále to ale nestačí.


Památky v Libereckém kraji jsou v takovém stavu, že kdyby tam byl stonásobek, tak je to málo, informovala radní pro památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

„Vnímám to jako jednu ze základních povinností kraje památkám pomoci. Památky jsou to první, čeho si návštěvník všimne, když do Libereckého kraje přijede. A když budou ve špatném stavu, tak to vypovídá o tom kraji jako o celku. Památky jsou jedinečné a poutají pozornost, když jsou v dobrém, ale i když jsou ve špatném stavu. To je důvod, proč bychom je měli dávat dohromady a proč bychom měli jejich obnovu podporovat,“ doplnila Vinklátová.

I díky dotaci 208 500 Kč z Libereckého kraje se tak loni podařilo zrestaurovat například hlavní oltář kostela sv. Víta v Osečné na Liberecku. Oltář, který vyrobili kolem roku 1870 v řezbářské dílně Bušků ze Sychrova, byl ve velmi špatném stavu. Napadl ho dřevokazný hmyz a některé části byly polámané, nebo zcela chyběly. Jeho obnovy se ujal restaurátor Karel Švancar z Pěnčína.

„Jsem moc rád, že se nám podařilo zrestaurovat dominantu interiéru našeho kostela,“ poznamenal starosta Jiří Hauzer (ČSSD). Práce na obnově kostela tím podle něj ale nekončí. Letos chce město nechat zrestaurovat křtitelnici a dveře kostela, na příští rok plánuje opravu střechu.

„V současné době proto intenzivně připravujeme projektovou dokumentaci a vyčíslujeme náklady. Předpokládáme, že tato akce bude pro město velmi finančně náročná, proto hodláme opět připravit projekt, a pokud to bude možné, požádáme o dotaci. Kostel sv. Víta je dominantou města a je pro naše občany velmi důležitý,“ dodal starosta.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE