Kraj rozdělí devět milionů na podporu cyklodopravy. Peníze investuje hlavně do cykloturistických tras a terénních cyklostezek

Na podporu cyklodopravy rozdělí v letošním roce Liberecký kraj devět milionů korun. Peníze je možné čerpat na obnovu a budování cykloturistických tras a terénních cyklostezek. Třetina prostředků je určena na přípravu nových projektů. Žádosti o dotaci mohou zájemci podávat od 20. ledna do 7. února, řekl dnes náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).


Ilustrační foto: Archiv LZ

„Chceme podpořit zejména výstavbu a rekonstrukci pozemních komunikací pro cyklodopravu. Žadatelům můžeme pokrýt až 70 procent způsobilých výdajů projektu. Na jeden lze čerpat podle podmínek dotačního programu nejvýše dva miliony korun,“ doplnil Sviták. Na projektovou přípravu mohou zájemci získat maximálně 800.000 korun.

Rozvoj cyklodopravy patří k prioritám kraje. Loni rozdělil na podporu výstavby a obnovy pět milionů korun, stejná částka byla i na přípravu projektů. Celkově šlo ale do rozvoje cyklodopravy loni rekordních deset milionů. Zatímco v předchozích letech Liberecký kraj přispíval městům a obcím na přípravu projektů a jejich realizaci, loni se poprvé do výstavby zapojil sám a připravil projekt stavby úseku mezi Chotyní a Bílým Kostelem nad Nisou na páteřní cyklotrase Odra-Nisa.

Stavba už získala i stavební povolení. Vybudovat bezmála 800 metrů dlouhý úsek ale přijde téměř na 19 milionů korun. Pro obce by to bylo příliš, proto financování převzal kraj. Na projekt žádá dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud uspěje, zaplatí ze svého pět milionů.

„Je to úsek velmi komplikovaný, protože obchází skalní těleso, které bude muset být částečně odstřeleno. I kdybychom s žádostí o dotaci neuspěli, počítáme, že to letos začneme stavět,“ řekl Sviták.

V Libereckém kraji je zhruba 250 značených cyklotras a stezek, dohromady je to více než 2200 kilometrů. K nejvytíženějším patří Greenway Jizera, ale také Jizerská magistrála, Singltrek pod Smrkem, trasy kolem Máchova jezera nebo v Českém ráji.

Od loňského roku je Liberecký kraj členem Asociace měst pro cyklisty a snaží se více zapojit do řešení problematiky spojené s městskou mobilitou a otázkami cykloturistiky, cyklistické dopravy a její koordinace s dalšími druhy dopravy.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE