Kraj vyznamená cestujícího, který za jízdy převzal vládu nad autobusem plným lidí poté, co řidič zkolaboval

Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal v pondělí za jízdy řízení linkového autobusu na rychlostní silnici z Liberce ve směru na Turnov poté, co řidič zkolaboval. Nikdy předtím autobus neřídil. V autobuse jelo skoro 50 lidí, z cestujících se nikomu nic nestalo. Čin cestujícího považují liberečtí mluvčí záchranné služby i policie za výjimečný. A nyní se přidává i Liberecký kraj, který hodlá Raisra vyznamenat.


Autobus odřený od svodidel. Foto: Policie ČR

„Je to pro mě opravdu borec. Řidič zkolaboval a 50 cestujících bylo dramaticky ohroženo. Našel se ale Chlap s velkým CH, který zareagoval a situaci vyřešil. Patří mu velké poděkování a osobně jej v co nejkratší době navrhnu na krajské ocenění. Vážený pane, díky, že jste chlap,“ vzkazuje Raisrovi prostřednictvím Libereckých Zpráv hejtmanův náměstek Přemysl Sobotka.

Vyznamenání pro hrdinu nyní ještě musí schválit další radní. „Zabývá se tím například i hejtman a nebude to problém,“ dodal Sobotka. Kdy přesně se vyznamenání uskuteční, proto zatím není jasné. Oceněný obdrží symbolický dar. „Ten akt bych přirovnal k předávání vyznamenání, která dělá prezident,“ dodal Sobotka.

Sám Ivo Raisr ještě dnes dopoledne o ničem nevěděl. „Ale pokud mi chce krajský úřad tímto způsobem projevit vděčnost, budu to asi brát jako určité ocenění toho, co jsem udělal,“ řekl Libereckým Zprávám.

Radní se nakonec domluvili, že mu hejtman Martin Půta předá Záslužnou medaili Libereckého kraje v pátek v 10 hodin na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.

Cestující odvezl do bezpečí

Řidič autobusu na lince z Liberce do Prahy, kterou provozuje společnost RegioJet, zkolaboval krátce po 7:15 na čtyřproudé silnici v serpentinách před Hodkovicemi nad Mohelkou. „Jedoucí autobus se tak stal zcela neovladatelným, což vyústilo v dopravní nehodu. V plné rychlosti autobus naboural do pravých svodidel. Náraz do bariéry byl natolik silný, že vymrštil bezvládné řidičovo tělo na podlahu vozu,“ uvedl Robovský.

Právě rána do svodidel a pohled na ležícího řidiče přiměly Raisra k rychlé reakci. „Autobus směřoval na druhou stranu do svodidel, a tam byl sráz. Tak jsem si říkal, to bude špatný, to bude špatný. Tak jsem honem skočil z předního sedadla na sedadlo řidiče a začal autobus řídit,“ popsal Raisr. Muže sedícího za ním požádal, aby vytáhl řidiče, který byl v bezvědomí a byl nohami zaklíněný v pedálech. Ve spolupráci s jednou mladou ženou se to druhému muži povedlo. „Pak jsem se už dostal na pedály, takže jsme mohl začít brzdit,“ řekl Raisr, který pracuje jako softwarový specialista.

S autobusem ujel asi kilometr, než na nejbližším sjezdu odbočil k benzinové stanici v Hodkovicích, kde mohl bezpečně zastavit a s dalšími přivolat pomoc. Řidiče autobusu odvezla záchranná služba do nemocnice v Turnově.

„Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, tak samozřejmě mohl být velký problém a mohli jsme tady mít hromadné neštěstí,“ dodal mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

„Jedná se o neuvěřitelný heroický čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála 50 osob,“ uzavřel mluvčí policie Vojtěch Robovský.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE