Kraj začne v září přijímat žádosti o příspěvek na kotle. Podle ministra Brabce jde pravděpodobně o poslední vlnu dotací

Liberecký kraj začne znovu poskytovat dotace na výměnu kotlů za ekologičtější. Žádosti začne přijímat od 23. září, výzvu vyhlásil v pondělí. Ve třetí vlně bude k dispozici přes 139 milionů korun, vyměnit by se tak mohlo odhadem zhruba 1400 kotlů. V kraji ještě existuje 15 000 kotlů na pevná paliva, řekla dnes novinářům krajská radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO).


Ilustrační foto: Archiv LZ

„Takže máme co vyměňovat. Je tady skutečně velký potenciál žadatelů,“ uvedla radní. V předchozích dvou vlnách se v Libereckém kraji podle ní vyměnilo zhruba 3000 kotlů.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde pravděpodobně o poslední vlnu takzvaných kotlíkových dotací.

„V této chvíli nemůžeme zaručit, že bude program nějakým způsobem pokračovat, a proto říkáme, že je poslední možnost, na kterou se lze spolehnout,“ řekl.

Program považuje ministr za úspěšný, za předchozí dvě vlny se podle něj vyměnilo v celé zemi zhruba 60 000 kotlů.

„Z ovzduší bylo odstraněno 2700 tun prachu, což je obrovské číslo, a mimo jiné deset procent karcinogenního benzopyrenu,“ dodal. Podle Kotasové je Liberecký kraj specifický tím, že se domácnosti na znečištění ovzduší podílejí z 80 procent.

V nové výzvě už nebude možné pořídit s dotací nový kotel na uhlí ani kombinovaný na spalování uhlí a biomasy. Podporu bude možné žádat na tepelná čerpadla, kotle výhradně na biomasu nebo na plynový kondenzační kotel. Žadatelé mohou získat od 95 000 do 120 000 korun podle druhu pořizovaného zdroje tepla.

Obyvatelé z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší mohou navíc dostat ještě 7500 korun. Jde například o žadatele ze Cvikova, Frýdlantu, Liberce, Turnova, Nového Boru či Železného Brodu.

„Stejně jako v předchozích dvou výzvách proběhnou semináře pro veřejnost, minimálně na deseti místech v kraji, budou v září. Aby žadatelé mohli své připravené podklady zkonzultovat se zaměstnanci oddělení, které se kotlíkovým dotacím věnuje,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Elektronický příjem žádostí začne v pondělí 23. září od 16:00 hod. Odesláním elektronické žádosti si žadatel zajistí pořadí, poté ale bude muset do deseti pracovních dnů na krajský úřad doručit žádost vyhotovenou písemně.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE