Kraj zpochybní rozhodování ÚOHS a šéfa Rafaje kvůli jeho vazbám na podnikatele Vařila a firmu BusLine

Liberecký kraj zvažuje, že nechá v souvislosti s autobusovou dopravou přezkoumat některá rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Obrátit se chce i na Vrchní státní zastupitelství. Krajský úřad dlouhodobě usiloval o zřízení vlastního dopravce. I přes zákaz ÚOHS, že nesmí nakupovat akcie v žádné ze společností, založil vlastní dopravní společnost, aby měl větší přehled o financích investovaných do regionální dopravy.


Foto: Tomáš Tesař

Do soutěží, které kraj vyhlašoval, často vstupoval právě ÚOHS a nebo společnost BusLine, která je silným hráčem na trhu s autobusovou dopravou. Rada kraje se domnívá, že především ÚOHS mohl svým rozhodováním kraj opakovaně poškodit.

ÚOHS dlouhodobě šéfuje Petr Rafaj, o němž MF DNES před několika dny publikovala informace, podle kterých se předseda antimonopolního úřadu před čtyřmi lety vydal na zápas fotbalistů Jablonce s Ajaxem Amsterdam nejen s tehdejším předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou, ale také s kontroverzním podnikatelem Jiřím Vařilem, jenž v té době stál za společností BusLine. ÚOHS pod Rafajovým vedením přitom řešil řadu sporů, ve kterých dopravce BusLine figuroval, včetně těch, které měl s Libereckým krajem. Výlet za fotbalem přitom měl šéfovi ÚOHS a jeho dceři podle zjištění reportérů MF DNES zajišťovat právě přímo Vařil.

Rafaj účast na zájezdu potvrdil. Stejně tak přiznal, že za cestu ani ubytování nic nezaplatil.

„Bavil jsem se o tom s Peltou. Že bych tam byl na pozvání Vařila, toho si nejsem vědom. Omlouvám se, už je to dávno. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekl MF DNES Rafaj.

MF DNES nicméně odcitovala e-mail Jiřího Vařila z domény busline.cz. „Níže zasílám dle naší domluvy seznam účastníků na Ajax za BL,“ napsal podnikatel Vařil výkonnému řediteli FK Jablonec Petrovi Flodrmanovi.

„Mezi nimi je na seznamu Petr Rafaj 1 a Petr Rafaj 2. Druhé jméno na seznamu patří jeho dceři. Ta měla podle Rafaje v té době nějaký vztahy s Vařilovými. Zároveň působila i v rozkladové komisi ÚOHS,“ upozornil dále deník.

„Jak vyplývá z informací, která se poslední dobou objevila v médiích, předseda ÚOHS byl účastníkem na akcích pořádaných spOlečností BusLine. Domnívám se, že je potřeba tyto skutečnosti prověřit. Už jen proto, že nově získané informace potvrzují naše domněnky, že společnost BusLine se dlouhodobě a cíleně snažila o ovládnutí trhu s autobusovou dopravou. Nic proti tomu, ale dobře víte, že minimálně některá rozhodnutí ÚOHS této snaze napomáhal,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek pro dopravu, investice a veřejné zakázky Jan Sviták (SLK).

Jak dodal, situace na trhu jasně ukazuje, že BusLine a s ní spojené firmy, napadly v podstatě všechny soutěže. Což vzbuzuje řadu podezření.

Kraj hodlá nechat prověřit deset konkrétních a podle radních sporných případů, ve kterých mohl antimonopolní úřad rozhodovat nespravedlivě, čímž mohl kraj poškodit.

„Proto podáme podnět i na Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ upozornil náměstek Sviták.

Liberecký kraj se dlouhodobě snažil o založení vlastní dopravní společnosti, což nakonec udělal i přes rozhodnutí právě ÚOHS, že nesmí nakupovat žádné akcie a tím pádem vstoupit do některé z již existujících společností.

„Chceme mít větší přehled o financích, které do autobusové dopravy dáváme. Jen za minulý rok to bylo přes 300 milionů korun. Vlastní firma bude na vnějších vlivech dostatečně nezávislá. Je potom na nás, aby manažeři poslouchali a respektovali nás a naše rozhodnutí. Nikoliv rozhodnutí někoho jiného, cizího,“ hájí rozhodnutí mít vlastního dopravce hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE