Krkonošský hoteliér výzvou na Facebooku spustil nevídanou vlnu solidarity. Pro maminky z azylových domů a samoživitelky získal s přáteli přes milion korun. „Byl to vánoční zázrak,“ říká

Asi málokdo zažil koncem uplynulého roku takovou vlnu solidarity jako krkonošský hoteliér Alexandr Bílek, který krátce před Štědrým dnem oznámil na svém Facebooku, že stejně, jako před lety, v hotelu Hromovka ve Špindlerově Mlýně zdarma ubytuje a pohostí na 4 dny osamělé a nemajetné lidi. Výzva na sociální síti měla zanedlouho přes 500 tisíc zobrazení, 5700 lajků, 810 pozitivních komentářů a 3900 sdílení. Když se pak jeho přátelé navíc rozhodli otevřít účet a vyzvat veřejnost, aby jeho aktivitu finančně podpořila, nestačili se na Hromovce divit. Jen za první tři dny dostali od dobrovolných přispěvatelů přes 275 tisíc. K dnešnímu dni pak částka přesáhla 1,1 milionu korun. Významně k tomu přispěl i text, který o aktivitě hoteliéra z Krkonoš publikovaly Liberecké Zprávy a následně převzal portál Seznam.cz. „Byl to úplný vánoční zázrak. Děkuji strašně moc všem, kteří pomohli,“ říká Alexandr Bílek s tím, že všechny peníze chce rozdělit hlavně mezi maminky z azylových domů a samoživitelky.


Hoteliér Alexandr Bílek s partnerkou Janou Benešovou. Foto: Tomáš Tesař

Čekali jste od lidí tak obrovskou podporu?

Vůbec. A stále se z toho nemůžeme vzpamatovat. Byl to pro nás a zejména pro ty, kterým jsme se tentokrát rozhodli pomoci, tedy hlavně maminky z azylových domů a samoživitelky, takový malý vánoční zázrak. Doteď nám lidé posílají peníze, nicméně vše má svůj začátek a konec. Takže sbírku uzavíráme a její výtěžek rozdělíme mezi potřebné. První část jsme věnovali už na Štědrý den, kdy jsme u nás na základě výzvy ubytovaly na třicet lidí, převážně maminek s dětmi. Těm jsme, jak jsme už na začátku avizovali, nabídli nejen ubytování, stravu a další služby zdarma, ale také jim darovali peníze, které k 24.12., tedy zhruba čtyři dny po zveřejnění výzvy, přišly na účet. Bylo to bezmála 275 tisíc. Nicméně lidé posílali příspěvky dál, takže dnes se to přehouplo už přes částku 1,1 milionu korun. Jeden dárce nám dokonce věnoval 50 tisíc. Velmi si vážíme ale každého příspěvku, protože všichni ti lidé se rozhodli podpořit dobrou věc. Prostě neuvěřitelné. 

Podobnou výzvu, jako koncem loňského roku, jste poprvé udělal před 4 lety. Kolik přispěli lidé tehdy?

Výrazně méně, něco přes 50 tisíc. Ale to vybírali naši přátelé spíš spontánně mezi sebou. Prakticky přes noc. A na Štědrý den je přivezli jako překvapení. Takže tehdy nešlo o veřejnou výzvu, kdy lidé posílali příspěvky, jako letos. Nicméně už tehdy nás to moc potěšilo. Stejná parta přátel pak přišla letos právě s nápadem, že by stálo za pokus oslovit i veřejnost. No a už to jelo. Nicméně už před 4 lety nás to stálo hodně úsilí. Dával jsem rozhovory snad 25 novinářům, dostali jsme přes 6 tisíc emailů. Proto jsme tentokrát nechtěli naši nabídku nějak cíleně propagovat. Už kvůli těm lidem samotným. Víte, na jednu stranu je fajn, že se o tom společnost přes média dozví, ale zároveň je třeba respektovat osudy těch, kterým chceme pomoci. Ne každý se se svým pohnutým příběhem chce svěřit ostatním, zvlášť v novinách či v televizi. Podobně jsme od té doby nabídli pomoc a ubytování lidem ještě několikrát, ale nikdy nechtěli po nikom žádné peníze. A ani příliš velkou publicitu. Prostě máme nějaké sociální cítění a když můžeme, tak pomáháme. 

Podle jakého klíče nyní budete vybírat ty, kterým další peníze od dárců rozdělíte?

Přišlo přes tisíc emailů. Od různých lidí a s různými příběhy. Chceme nicméně pomoci především maminkám z azylových domů a samoživitelkám. A to hlavně s bydlením. Tak, aby mohly například zaplatit kauci a nájem. Nemůžeme jim to bydlení hledat. Ale když si ho najdou, můžeme jim pomoci právě třeba s úhradou několika nájmů dopředu, což je, jak jsem zjistil, pro většinu z nich zásadní překážka. Nedostanou se k bydlení, protože zkrátka nemají na tu kauci a první nájemné. I proto bychom chtěli pomoci hlavně maminkám s dětmi. Odhaduji, že jich bude tak kolem čtyřiceti. 

A jak zajistíte, že peníze budou využity maximálně transparentně a efektivně?

S mnoha z těch žen si dopisujeme a některé jsme už poznali i osobně. Mají často neuvěřitelné osudy. Měli jsme tu třeba ženu, kterou muž vyhodil den před Štědrým dnem na ulici. Nicméně, ano, nebude to jednoduché a bude s tím ještě dost starostí. Každopádně, když jsme něco začali, tak to taky dokončíme. Jak už jsem zmínil, nemáme kapacitu na to, abychom někomu bydlení hledali. Pokud si ale dotyčná maminka najde sama pronájem, bude to přesně ta situace, kdy ji pomůžeme se zaplacením vstupních nákladů. Co se týká efektivity a toho, aby peníze byly využity správně, nezbude nic jiného, než si vše osobně prověřit a vždy zkontrolovat. Jedině tak mohu zaručit, že nedojde k nějakému zneužití. Věřte, že nám jde o to, aby finance, které lidé solidárně poslali, byly využity co nejlépe a pomohly co nejvíce. V některých případech, jde-li o sociálně slabé, pochopitelně budeme případnou finanční pomoc konzultovat a koordinovat s konkrétními sociálními pracovníky. Cílem je, aby ten, komu pomůžeme, měl možnost jakéhosi restartu. Aby se dostal tam, kde ho za měsíc opět někdo nevyhodí na ulici jen proto, že nemá na další nájem. Klíčový problém u většiny z těch lidí je, že když už pak bydlení získají, tak na nájem peníze seženou, vydělají. A platí pravidelně. Jen se potřebují dostat přes tu první bariéru. 

Zvládnete opravdu pečlivě zkontrolovat každý případ, který se rozhodnete z vybraných peněz podpořit?

Musíme. Chceme mít jistotu, že peníze skutečně pomůžou tam, kde je to potřeba. Když posloucháte příběhy některých těch lidí, tak si uvědomíte, že nejhorší je, když člověk nemá kam jít. Jasně, mezi těmi, kteří nás oslovili, jsou například i lidé, kteří nemají v domácnosti třeba pračku. Jenže mezi tím nemít kde bydlet a nemít doma pračku je přeci dost zásadní rozdíl. 

O Alexandru Bílkovi

Už 25 let provozuje jako nájemce krkonošský horský hotel Hromovka. Zároveň je vášnivým cestovatelem. V uplynulých několika letech publikoval desítky autorských reportáží a fotografií především na portálu Lidovky.cz. Cestování se začal intenzivněji věnovat v roce 2004, kdy po návratu z Guatemaly založil i klub pro nezávislé cestovatele s názvem UNESCOCLUB, ve kterém je nyní přes tisíc členů.

Za dobrodružstvím se vydával už dříve. A to i s malou dcerou v kočárku, s níž procestoval vlakem Evropu (především Francii, Španělsko, Portugalsko). Když bylo dceři 10 let, vypravil se s ní poprvé za oceán.

Alexandr Bílek. Foto: Tomáš Tesař

Postupně procestovali celou střední Ameriku od Salvadoru až po Panamu. Následovalo Mexiko, Peru, Bolivie, navštívili také deset států USA a Kanadu. V Asii pak projeli například Barmu, Laos, Kambodžu, Thajsko, Malajsii, Koreu, Taiwan, Indonésii, Indii, Irán nebo Čínu.

Sám Alexandr Bílek má na svém cestovatelském kontě přes 100 zemí. V posledních letech se společně s partnerkou Janou Benešovou vydává především na cesty po Africe.

Jak si vysvětlujte, že lidé poslali takhle nezanedbatelnou částku peněz zrovna vám?

Netuším, ale za sebe to vnímám tak, že nám evidentně důvěřují. Možná díky našim aktivitám v minulých letech. Ale víte, co mě překvapilo asi nejvíc?

Povídejte.

Že v dnešní, poněkud rozhádané době, se pod naší výzvou na sociální síti, kterou komentovaly stovky lidí, neobjevila prakticky žádná negativní reakce. Možná jedna, kterou napsala jistá paní s tím, že tomu nedůvěřuje. To je pro mě obrovské a zároveň příjemné překvapení. Skoro jako by nás lidé, a teď to prosím berte pochopitelně jako nadsázku, vnímali jako Pána Boha (usměje se). Moc mě těší, kolik lidí nám věří. Určitě v tom ale sehrál důležitou roli i fakt, že to bylo v předvánočním čase. Tedy v období, kdy jsou lidé obecně víc naměkko, citlivější, všímavější a tak nějak i bilancují uplynulý rok. No a přitom je napadne, že by mohli někomu pomoci. Pro nás je to každopádně ohromný závazek.

A my bychom vám, s dovolením, k té částce přes 1,1 milionu korun, poslali ještě pár desítek tisíc navíc. Od našich čtenářů. Protože když jsme před Štědrým dnem publikovali text o vaší výzvě, strhla se „menší lavina“ i u nás. Článek si přečetly tisíce lidí, z nichž část posléze posílala peníze přímo na váš účet, nicméně další přispívali i přes platební bránu po článkem. Všechny ty peníze, co přišly k nám, jsou nicméně pro vás. Takže vám tímto oznamuji, že ta konečná částka bude ještě vyšší.

Moc děkujeme. Vám i vašim čtenářům, kteří přispěli a pomohli, respektive ještě pomohou, dobré věci. 

Děkujeme, že pomáháte... 

Vzkaz od A. Bílka: Zdravíme vás všechny z Hromovky. Peníze již prosím neposílejte. Nyní musíme udělat krok "B".

Na Vánoce 2019 jsme pozvali maminky s dětmi do našeho hotelu HROMOVKA ve Špindlerově Mlýně a nabídli jim vánoční dárek - ubytování na pár dní s plným servisem. Z nevinné a spontánní akce, v rámci které jsme chtěli udělat radost maminkám s dětmi, jež se nacházejí v nepopsatelně složité životní situaci a postrádají střechu nad hlavou nebo mají jiný nezáviděníhodný problém, se stal díky FB doslova vánoční zázrak.

Nejdříve jsme přijali pár drobných finančních darů od těch z vás, kteří naléhali a chtěli maminkám a jejich dětem trochu přilepšit. Již za pár minut od zveřejnění pozvánky byl založen účet, na který jste zasílali finanční hotovost, kterou jsme posléze chtěli předat přímo na Štědrý den maminkám a jejich dětem. Jenže nikdo netušil, že míra soucitu, porozumění a odhodlání těmto skvělým ženám věnovat nějakou částku bude mít tak obrovský společenský dopad. Ještě na Štědrý den jsme obří částku 275.000 Kč rozdělili mezi ženy, jejichž příběhy jsme si vyslechli. Byl to nepopsatelný zážitek jak pro maminky, tak pro nás. Jenže odhodlání vás všech přispět nebylo k zastavení. V dalším týdnu dorazilo na zřízený účet dalších 800.000 Kč, které hodláme velmi efektivně využít ve prospěch maminek.

Hoteliér Alexandr Bílek s partnerkou Janou Benešovou na Hromovce. Foto: Tomáš Tesař

Jsme v různých fázích kontaktu s několika desítkami žen, které žijí v azylových domech nebo na ubytovnách. Ve středu 1.1.2020 jsem se pokusil většině z nich odepsat, ale nerad bych někoho, komu jsem pomoc již slíbil, opomenul. Z tohoto důvodu bych rád požádal maminky, které již se mnou komunikovaly a kterým 1.1.2020 nepřišel email, aby se mi ještě jednou ozvaly. Od této chvíle prosím o kontakt již výhradně prostřednictvím emailu hromovka@gmail.com. Do předmětu napište své jméno. Rád bych pomoc soustředil k těm maminkám, které mají potíže s bydlením a žijí v nedůstojných podmínkách, azylových domech, ubytovnách nebo nedejbože na ulici. Není vyloučena pomoc i v jiné oblasti, pokud bude řádně vyargumentovaná a bude pro maminku a dítě dlouhodobě prospěšná. Nejsme schopni bydlení hledat, budeme ale při finálním rozhodnutí asistovat a okolnosti prověřovat na místě. Je to nutnost, která pramení ze zodpovědnosti, kterou plně přijímám okamžikem, kdy bude v mé kompetenci peníze odeslat.

Zájemce o změnu bydlení musí vynaložit maximální aktivitu v tomto směru, domluvit si odpovídající bydlení (pronájem), vyjasnit si podmínky a následně nás kontaktovat a informovat. Po osobním prověření na místě, popřípadě ve spolupráci se sociální pracovnicí, budeme hradit kauci nebo nájemné na 1-3 měsíce, popřípadě nějakou přiměřenou kombinaci obojího.

Bude nám ctí se s tímto úkolem poprat a nešlápnout vedle. Tímto bych rád poděkoval všem, kteří nabídli pomoc i jinou, než finanční (odvoz maminek zdarma, nabídky bydlení, nabídky právních služeb zdarma, nabídky stěhovacích aut zdarma, občasné hlídání dětí apod.). Obrovské poděkování patří kamarádům, bez kterých by se něco takového nemohlo stát (Petr Nevečeřal s manželkou, Jiří Fara s manželkou) a samozřejmě mému nejbližšímu okolí, které se aktivně podílelo na poskytování servisu všem maminkám s dětmi na Hromovce. Bylo nám všem opravdu ctí se s každou z maminek potkat.

Alexandr Bílek

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE