Kuriozita. Divadelní představení jako hokejový zápas. Souboj improvizačních spolků řídí rozhodčí, diváci při něm hlasitě bučí nebo házejí papučemi

Velmi netradiční formát divadelního představení, které se svými pravidly podobá hokejovému zápasu, představí v libereckém kině Varšava spolek Imjoy, který změří své síly a schopnosti v divadelní improvizaci s týmem B.I.Z.O.N.I. z Hradce Králové. Klání, které se odehraje v pátek večer od 19.00 hodin, je v pořadí druhým soubojem libereckých improvizátorů. První zápas odehrál Imjoy v listopadu s pražským souborem Poločas nápadu.


Improvizační spolek Imjoy z Liberce. Ilustrační foto: FB Imjoy

Zápas v divadelní improvizaci je večer plný hraných výstupů, k nimž diváci zadávají témata a po každé hře hlasují, který tým se jim líbil více.

„To vše děje pod dohledem rozhodčího, který kontroluje dodržování improvizačních pravidel dle České improvizační ligy. Na píšťalku píská začátky a konce výstupů a fouknutím na kazoo upozorňuje na fauly, což může být například přílišné šaškování, dlouhá prodleva nebo užití klišé. Za fauly může hlavní rozhodčí udělovat trestné body a ty v součtu mohou znamenat bod pro soupeře,“ vysvětluje Vojtěch Vaner, člen libereckého spolku Imjoy.

Hlavní rozhodčí má k dispozici ještě dva pomocné. Na pódiu je přítomen i konferenciér, který publiku vysvětluje jednotlivé kategorie, ale i hudebník nebo hudební skupina. V pátek souboj doprovodí pražské hudební improvizační uskupení NotyNe.

„Diváci mohou s rozhodčím nesouhlasit. Zpravidla pak začnou většinou hlasitě bučet nebo i házet papučemi,“ dodává Vojtěch Vaner.

Imjoy jsou na Jablonecku a Liberecku ojedinělým souborem. Podobných improvizačních spolků v České republice působí už zhruba třicet. Liberecká skupina vznikla před dvěma lety. Od té doby se vedle zápasů věnuje především takzvané improshow, se kterými vystupuje na festivalech. Vždy každý poslední pátek v měsíci má i svůj samostatný program v OkoloCafé v centru města. V budoucna plánuje i celovečerní improvizovaná představení.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE