Kvůli moru prasat staví plot na hranici s Polskem také Sasko, první vyrostl na březích Lužické Nisy

Sasko dnes začalo na hranici s Polskem stavět bariéru, která má spolkovou zemi ochránit před šířením afrického moru prasat. Informoval o tom server listu Sächsische Zeitung. V závěru minulého roku začalo více než sto kilometrů dlouhý plot na své východní hranici stavět také sousední Braniborsko.


Foto: Unsplash

První plot dlouhý 4,5 kilometru postavili dnes dělníci u břehů Lužické Nisy mezi hranicí Saska s Braniborskem a zámeckým parkem v Bad Muskau. Bariéra má ztížit divokým prasatům, která by mohla být nakažena africkým morem, přechod z Polska na saské území. Na elektrický ohradník budou správci věšet pachové odpuzovače.

Podle saské ministryně Petry Köppingové se v Drážďanech rozhodli výstavbou plotu podpořit úsilí Braniborska, které už na konci loňského roku začalo samo stavět 120 kilometrů dlouhý plot podél své části hranice s Polskem.

Poslední divoké prase, u kterého v Polsku zjistili africký mor, bylo nalezeno asi dvacet kilometrů od německé hranice.

Bariéru na své hranici s Německem jako ochranu před infikovanými prasaty na konci loňského roku dokončilo Dánsko, které s výstavbou začalo loni v únoru.

Kromě Polska je nákaza také na Ukrajině či v Pobaltí. Postiženo bylo i Česko, které je ale od loňského dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat. V Německu dosud žádný případ nemoci zjištěn nebyl. Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musí se usmrtit. Pro lidi virus není nebezpečný.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE