Kvůli politickému kolapsu v Jablonci se Liberec obává o další osud tramvajové tratě

Liberec se obává, že dopravní podnik nestihne podat žádost o dotaci na miliardový projekt plánované modernizace tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem. Jako důvod udává, že se zatím s Jabloncem nedohodl na spolufinancování společného projektu. „Bez dotace hrozí, že se provoz na trati zastaví,“ řekl náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (SLK). Primátor Jablonce, kde se nedávno rozpadla koalice, to odmítá a žádá o čas.


Tramvaj Liberec - Jablonec. Foto: Jan Stránský

„Jablonec nad Nisou za provoz tramvaje platí a stojí o to, aby jezdila mezi oběma statutárními městy i do budoucna. Žádné riziko, že by měla přestat jezdit, tu z naší strany nehrozí," řekl jablonecký primátor Milan Kroupa (ANO).

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955 a je nejdelší meziměstskou tratí v Česku. Ročně přepraví téměř milion lidí. Modernizace trati začala v roce 2008, rekonstrukci potřebuje ale ještě asi pět z 12 kilometrů a v plánu je prodloužení o dalších 800 metrů přes centrum Jablonce na nový terminál. Náklady na projekt se odhadují na 1,2 miliardy.

Dopravní podnik se obává termínů

„Nás pomalu a jistě dohání termíny, které jsou dány dotačními podmínkami, to znamená, jednání nelze odkládat donekonečna. My musíme podat finální kompletní žádost o dotační titul do konce listopadu," řekl Michal Zděnek, předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ).

Žádost ale dopravní podnik může podat, až průvodní dokumenty schválí zastupitelstva Liberce a Jablonce. Podle Šolce se to musí stát nejpozději v září, což nevypadá reálně. „Jsem velmi nervózní z toho, že bychom měli nabrat zpoždění. Věříme ale, že celá věc nebude ztracena," uvedl.

Komplikací je, že se v Jablonci rozpadla koalice. Jablonecký primátor kvůli tomu nepřišel na dnešní společné jednání, na němž měli podle Šolce stanovit, jak se budou obě města podílet na nákladech za provoz trati a finacování projektu. Bez toho nelze připravit smlouvy pro zastupitelstva.

Trať Liberec - Jablonec v ohrožení

„Mrzí mě to, ztrácíme tím čas," uvedl Šolc. Kdyby žádost o dotaci dopravní podnik do listopadu nepodal, ohrozilo by to podle něj do budoucna provoz na trati. „Žádná další varianta, žádný náhradní termín poskytovatelem dotace není možný. Tím pádem by rekonstrukce a dostavba tramvajové tratě nebyla a tramvaj by přestala jezdit," řekl. Bez dotací podle něj není oprava trati reálná.

Jablonecký primátor odmítá, že by jeho neúčast na dnešní schůzce projekt ohrozila. Vedení města se podle něj v pondělí shodlo, že v nynější situaci není vhodné činit klíčová rozhodnutí. „Rekonstrukce tramvajové trati a její prodloužení dále podporujeme, ke změně kurzu v této záležitosti nedošlo. Pouze jsem požádal o trochu času, aby mohl v této záležitosti za Jablonec jednat někdo, kdo bude mít silný mandát," dodal primátor. Jednání o nové koalici jsou teprve na začátku.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE