Kvůli střetu zájmů primátora a kamerovému systému se v Jablonci rozpadla koalice, dva náměstci odvoláni

V Jablonci nad Nisou se dnes odpoledne rozpadla vládnoucí koalice ANO s Piráty a Společně pro Jablonec. Důvodem je střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO). V pozici jednatele společnosti GREPA Networks se domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018.


Žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě. Dosud koaliční Piráti a Společně pro Jablonec jsou proti. V radě města je tak podle kuloárních spekulací může nahradit ODS.

Na čtvrtečním zastupitelstvu byli na popud ODS a ANO odvoláni dva koaliční náměstci, a sice Petr Klápště a Štěpán Matek. Oba z hnutí Společně pro Jablonec. Oba měli v gesci řešení primátorových afér. Z rady je odstranily hlasy politiků z ANO, ODS a Starostů pro Liberecký kraj.

1) Byli odstraněni politici, kteří mohli rozkrýt pozadí primátorových podivných kauz. A stalo se tak díky hlasům ODS, jež se chce pravděpodobně stát novým koaličním partnerem hnutí ANO.

2) Pro Piráty a Společně pro Jablonec je to důkaz, že již s ANO nemohou spolupracovat a o koalici opakovaně a veřejně hovoří v minulém čase. A mluví také o nové hlasovací koalici ANO s ODS a se Starosty pro Liberecký kraj .

Na svém profilu Piráti píší:

„Primátor Kroupa (ANO) při úvodním přerušení zastupitelstva jednal s klubem ODS a Starostové. V návaznosti na to se skrytá koalice snaží snížit počet lidí v Radě města tak, aby v ní mělo ANO většinu. ANO + ODS + Starostové chtějí vyřadit z vedení města převahu SPJ + Piráty, kteří se postavili proti střetu zájmů primátora. ANO + ODS zastupují zájmy firmy Grepa a Telmo, které jsou hlavními aktéry v kauze kamerového systému, na který jsme upozornili. Poté, co Piráti s SPJ upozornili na střet zájmů, navrhuje ODS + ANO odvolání Štěpána Matka (SPJ) + Petra Klápštěho (SPJ). Odvoláním těchto lidí z Rady města způsobí převahu ANO. Piráti navrhli do programu jednání přidat bod střet zájmů primátora a jeho odvolání. Žádný z těchto dvou bodů se do programu nedostal. Naopak, ANO + ODS prosadili změnu programu a odvolání koaličních partnerů. Krásná ukázka kooperace ODS + ANO.“

Kroupův problém, který právě dnes vedl k rozpadu jablonecké koalice, je komplikovaný. Stručně řečeno jde o to, že Kroupa vlastnil a i coby primátor stále spoluvlastní jabloneckou firmu GREPA Networks. Důležitou roli hraje i jablonecká firma TELMO. V roce 2010 získala zakázku na zřízení a provoz městského kamerového systému. Pro TELMO ovšem podle Kroupy dodávala veškeré datové spoje a páteře jeho, tedy Kroupova, společnost GREPA. Do konce roku 2015 byly služby předplaceny. Od roku 2016 do konce roku 2018 však město Jablonec za služby neplatilo. Nemělo k tomu totiž důvod. Vše se dělo bez formální smlouvy. Kroupa se s městem nedokázal dohodnout na podmínkách. Před loňskými volbami se pokusily obě strany domluvit alespoň na mimosoudním vyrovnání. Ani to se však nepodařilo.

Hlavní problém byl původně v penězích, ve výši částky. Nynější primátor Kroupa chtěl šest milionů, město takovou sumu odmítlo dát. Schválením a vyplacením peněz by se zastupitelé a magistrát mohli ocitnout v nepříjemné právní situaci, konkrétně v podezření, zda nedošlo k porušení zákona o veřejných zakázkách. Z původních šesti milionů se tedy nakonec staly dva, přibyla k nim ovšem primátorova žádost o odpuštění věcných břemen pro kabely položené jeho firmou v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě.

Svůj střet zájmů Kroupa nepopírá: „Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice a všichni to věděli."  Od začátku podle něj také bylo jasné, že úhradu za provoz kamerového systému bude třeba vypořádat. O úhradu totiž firma požádala ještě před koncem minulého volebního období.

Každopádně: Piráti přes léto prostudovali staré dokumenty a s primátorem Kroupou jim došla trpělivost. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka (Piráti) město totiž vůbec nemá smlouvu s primátorovou firmou. Provoz a servis sítě zajišťuje dle Pirátů společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. „Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali," řekl Chuchlík. Podle Pirátů v dohodě o narovnání požaduje Kroupa platbu za služby, které nejsou žádným způsobem doložené, jsou v rozporu s existující dokumentací nebo za které město platí dle smlouvy společnosti TELMO.

Podle Kroupy ovšem dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma podle něj městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor před několika dny demonstroval tím, že dočasně celý systém vypnul.

„Dohledali jsme si veškerou dokumentaci ke kamerovému systému, kterou má město k dispozici. Firma GREPA Networks figuruje pouze na dvou objednávkách z roku 2016, kdy si město objednalo sejmutí antén z radniční věže a přepojení dvaceti spojů, z nichž minimálně sedm nadále zůstalo podle objednávek na mikrovlnném spojení,“ říká náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).

Sejmutí antén proběhlo v souvislosti s opravou radniční věže. Z objednávek podle Pirátů není jasné, na jak dlouho a na čí síť se spoje přepojují, ani zda bude město následný provoz něco stát. Podle všech dokumentů prý fungoval do tohoto momentu celý systém, vystavěný z velké části v roce 2010, na vlastních mikrovlnných spojích zcela nezávisle na cizí infrastruktuře. „Je zvláštní, že se systém dostal do stavu, který uvádí společnost GREPA Networks, aniž by si to kdokoli z města objednal,“ konstatuje náměstek Jakub Chuchlík.

„Do voleb jsme šli s tím, že chceme dávat věci do pořádku, a ne přikrývat staré levoty. Střet zájmů primátora je už neúnosný a paralyzuje práci celé jinak konstruktivně fungující koalice. Mrzí nás, že primátor předkládá body, u kterých jsme dopředu řekli důvody, proč je nemůžeme podpořit,“ říká radní a předseda zastupitelského klubu Pirátů Jan Polák (Piráti).

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE