Kvůli výbuchu v Hamru na jezeře musí na prohlídky zhruba 140 lidí

Mimořádné zdravotní prohlídky zhruba 140 lidí nařídili hygienici v souvislosti s výbuchem v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku. Dosud se přitom mluvilo o prohlídkách asi 60 lidí. Při nečekané chemické reakci v podniku bylo osm pracovníků zraněno, jeden z nich zemřel v nemocnici. „S uniklými chemikáliemi se dostali do styku zasahující záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, co se o zraněné starali v nemocnicích,“ řekl dnes ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.


Foto: ZZS LK

Neštěstí se odehrálo minulý týden v úterý. „Na základě měření, která tam prováděli hasiči, ale také armáda při dekontaminaci zdravotnické techniky, víme, že tam byla kyselina sírová, chlorovodík a zejména z našeho pohledu důležitý a nebezpečný sirovodík a pak zřejmě ještě další látky jako dimethylsulfid," řekl Valenta.

Všechno jsou to podle něj látky, které mají akutní dráždivý, žíravý účinek. „Mohou vyvolat poleptání sliznic, poleptání dýchacích cest, eventuálně další toxické působení a to nejen akutně, ale některé z nich i s nějakým časovým zpožděním, což se týká třeba sirovodíku. Proto byly ty mimořádné prohlídky nastaveny tak, aby byly provedeny bezprostředně po zásahu a potom zhruba po deseti dnech," dodal.

Zvýšený zdravotní dohled se podle krajského hygienika týká pracovníků v areálu a také lidí, kteří tam zasahovali jako jsou záchranáři, hasiči a policisté. S nebezpečnými látkami ale podle něj mohli přijít do styku i ti, kdo zajišťovali transport nebo se věnovali postiženým ve zdravotnických zařízeních. „Tam všude mohlo dojít ke kontaktu s těmi látkami, protože ať už kapaliny, nebo plyn, může nasáknout do oděvů nebo tam může být i jiná forma přenosu. Proto jsme v rámci předběžné opatrnosti ten okruh vyměřili tak široce," dodal Valenta.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí firma Purum od roku 2002. Jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenocementové stabilizace. K možné příčině havárie 19. listopadu se firma nebude vyjadřovat. Policie zatím neví, co výbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila. Okolnosti neštěstí prověřuje také Státní úřad inspekce práce.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE