Labská bouda je uzavřená, turisté toho nedbají a hazardují

Hřebenová Labská bouda v Krkonoších bude až do jara kvůli opravám uzavřená. „Musí s tím počítat turisté a lyžaři, kteří vyrážejí do této oblasti na hřebenové túry,“ řekla dnes spolumajitelka horské boudy Klára Sovová. Podle ní se v uplynulých dnech objevilo u boudy několik turistů, z nichž někteří měli problém se bezpečně dostat dolů.


„Lidé by měli s uzavřením Labské boudy při plánování túr počítat a zařídit se podle toho. Labská bouda je skutečně uzavřená. Přestože jsme to všude napsali, objevilo se tam několik podchlazených turistů, jednoho dokonce odvezla horská služba," řekla  Sovová.

V plánu je přestavba bufetu, restaurace a také modernizace topného systému. „Předpoklad je, že otevřeme v dubnu nebo v květnu," dodala Sovová.

Labská bouda v nadmořské výšce 1340 metrů na Labské louce severozápadně od Špindlerova Mlýna je v zimě jinak oblíbenou zastávkou běžkařů a skialpinistů. Dnes ráno bylo na Labské boudě minus deset stupňů Celsia, mlha, vál silný vítr, v okolí leží přes metr sněhu.

V Krkonoších od čtvrtka platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové mezinárodní stupnice. Důvodem je vydatné sněžení, silný vítr a střídání teplot v posledních dnech. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. Třetí stupeň by měl platit v Krkonoších i v sobotu. Horská služba vydala také výstrahu před silným větrem.

Hotel Labská bouda stojí v první zóně Krkonošského národního parku. Železobetonový kolos postavený na přelomu 60. a 70. let nese stejný název jako hostinec, který vyhořel roku 1965. Nový hotel s více než 170 lůžky, téměř 80 pokoji a dvěma restauracemi zahájil provoz v roce 1975. Teď je kapacita hotelu asi dvoutřetinová, pokoje se postupně rekonstruují.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE