Laický defibrilátor v akci. Pomohl zachránit turistu, který zkolaboval na Sněžce

Na Jubilejní cestě na Sněžku zkolaboval turista. Život mu zachránila česká a polská horská služba a také obsluha horní stanice lanovky. Už před příjezdem záchranářů začala muže resuscitovat laickým defibrilátorem. Jde o přístroj, který se postupně objevuje na frekventovaných místech Krkonoš. Obsluhovat jej dokáží i lidé bez zdravotnického vzdělání, například horští boudaři.


Foto: horská služba

K události došlo včera krátce před půl třetí odpoledne. Záchranářům dorazila zpráva z mobilní aplikace Záchranka a zároveň SMS. „Muž zkolaboval asi 100 metrů pod vrcholem. Právě jsme z Pece pod Sněžkou vyráželi k pádu cyklisty s odřeninami horních končetin. Po domluvě s dispečinkem linky 155 jsme ovšem upřednostnili resuscitaci muže, ohroženého na životě,“ uvedl Jakub Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Cestou na Sněžku se záchranář telefonicky domluvili s cyklistou, že sám kontaktuje záchrannou službu. „Když jsme dorazili na místo, obsluha horní stanice lanovky už prováděla laickou resuscitaci pomocí automatizovaného laického defibrilátoru. Ihned jsme pacienta převzali a pokračovali. Krátce na to dorazili naší kolegové z polské GOPR a do resuscitace se zapojili,“ popsal záchranu turisty Jakub Novák s tím, že pokusy obnovit muži životní funkce trvaly až do příletu vrtulníku Letecké záchranné služby z Hradce Králové.

Foto: horská služba

Přibližně v tu dobu se horským záchranářům podařilo muži obnovit srdeční činnost. „Lékař letecké záchranné služby poté postiženému podal potřebné léky a provedl zajištění dýchacích cest. Pak jsme muže naložili na nosítka a šetrně přenesli k vrtulníku, který dosedl asi 50 metrů od nás. Ten pacienta transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice v Trutnově,“ doplnil Jakub Novák.

„Je to v pořadí už druhá úspěšná resuscitace za pomoci defibrilátorů, které Královéhradecký kraj zakoupil a umístil na krkonošských horských boudách a na horní stanici lanovky na Sněžku. Ukazuje se, že to bylo prozíravé a AED dokážou laičtí uživatelé správně použít,“ komentoval akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Dodal, že za významný podíl na záchraně života turisty horská služba velice děkuje obsluze lanovky i dalším turistům, kteří se resuscitace zúčastnili.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE