Lanovka z Liberce do Bedřichova má být novou turistickou atrakcí. „Jizerské hory jsou již dnes přeplněné, někteří lidé se jim už vyhýbají,“ říká odborník

Liberec se po letech vrátil k nápadu vybudovat lanovou dráhu z Lidových sadů na Bedřichov. Podle města by to mohla být skvělá turistická atrakce. Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky v Liberci, ovšem říká, že už dnes jsou Jizerské hory plné tak, že se jim někteří lidé začínají naopak vyhýbat.


Jiří Hušek (na snímku vpravo), který se ochranou Jizerských hor dlouhodobě zabývá, říká, že už dnes jsou hory vystaveny obrovskému turistickému tlaku, který navíc stále sílí. Foto: Jan Stránský

„Neznamená to, že ji chceme (lanovku) v tomto volebním období stavět. Taková výstavba by reálně mohla nastat třeba za deset či 20 let," uvádí primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové). Podle jeho názoru by šla budovat na etapy. V první by se mohl vybudovat úsek na Žulový vrch, kde chce město stavět rozhlednu.

„Je to takový druhý Ještěd, ale v Jizerských horách," říká primátor. Dokáže si představit, že odtamtud půjdou lidé pěšky na 800 metrů vzdálenou Českou chalupu nebo pojedou dál na kole. „Myslím si, že by to byla vynikající turistická atrakce. Já tam ten smysl vidím," dodává.

Již dnes přeplněné hory

Jiří Hušek, který se ochranou Jizerských hor a péčí o ně dlouhodobě zabývá, říká, že už dnes jsou hory vystaveny obrovskému turistickému tlaku. Navíc stále sílí. „Z českých hor patří Jizerské k těm turisticky nejexponovanějším,“ míní Hušek.

„Zatížení je vysoké a turismus má samozřejmě vliv na to, co nás zajímá především, na přírodu,“ podotýká. Fauna i flóra přelidněním Jizerek trpí.

Huškova zkušenost je taková, že Jizerské hory už kapacitně přestávají turistům stačit. Dochází ke střetům mezi cyklisty, pešími nebo třeba pejskaři. „Dokonce si myslím, že lidí je v horách tolik, že už ani samotným turistům to nemůže vyhovovat. Vždyť do horských lesů si chodíme pro klid, pro ticho, a toho se vlivem sílícího turismu dostává stále méně,“ varuje.

Někteří lidé se už přecpaným horám začínají vyhýbat. „Nechodí do Jizerek například o víkendech nebo o prázdninách, protože už vědí, že tam budou davy,“ míní šéf regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.

Přivádět do Jizerských hor další rekreanty je podle něj dvousečné. Z pohledu ochrany přírody by to už bylo jednoznačně příliš.

„A myslím, že i obce by měly promyslet, zda jim za to ti půldenní turisté, kteří nic moc neutratí, stojí. Bylo by dobré s návštěvností Jizerských hor pracovat dlouhodobě. S odstupem a s nadhledem. Množství lidí, kteří sem přijíždějí, po horách více rozprostřít,“ doporučuje Hušek.

Politický rozměr

Spor o lanovku má i politický a byrokratický rozměr. Například opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL) se obává, že snaha o opětovné zařazení koridoru do územního plánu je takzvanou podstatnou změnou, ke které se budou muset vyjádřit orgány státní správy a bude se muset konat i nové veřejné projednání.

„To s sebou může přinést další sérii námitek a připomínek, které bude nutné vypořádat," říká Baxa.

Podle primátora jde ale o takzvanou strategickou změnu, která se bude projednávat zvlášť od připravovaného územního plánu a na jeho schválení nebude mít žádný vliv. „Dřív nebo později bychom to stejně museli připravit. Bude se to dělat souběžně a až bude strategická změna schválena, tak se do něj zařadí. Může to být klidně až po schválení územního plánu," myslí si primátor.

Baxa upozorňuje také na to, že v platném územním plánu se počítá s pozemní lanovkou a koridor pro ni převážně kopíruje klikatící se silnici. Současné vedení hovoří o visuté lanovce. Podle primátora to nechají na odbornících. „Do územního plánu zaneseme jen koridor a v textové části bude napsáno pro pozemní nebo visutou lanovku," uzavírá.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE