Legendární harrachovské skokanské můstky má spasit veřejná sbírka

Legendy skokanského sportu Pavel Ploc i Adam Malysz podporují veřejnou sbírku, která má pomoci zachránit zchátralé skokanské můstky v Harrachově.


„Neustále se zhoršující stav a pomalu probíhající snahy o jejich rekonstrukci - a zároveň časté dotazy, co bude s můstky, a jak by se dalo pomoci - nás dovedly k myšlence založit veřejnou sbírku na jejich záchranu,“ uvedl harrachovský Stanislav Slavík.

Organizátorům sbírky je podle něj jasné, že na opravu peníze ze sbírky stačit nebudou. „Prvním cílem je opět uvést do provozu areál malých můstků tak, aby se zde v následující sezoně mohlo trénovat. Věříme, že vyhlášením sbírky se rozhýbe celý zdlouhavý proces rekonstrukce můstků a přispějeme k úspěšnému uspořádání Mistrovství světa v letech na lyžích v roce 2024. Založili jsme spolek, který nese stejné jméno jako ten první před více než sto lety „Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov“ a pod ním transparentní účet. Na některých místech jsou již rozmístěny kasičky, propagovat budeme i při významných akcích. Sbírku podporují Adam Malysz, Pavel Ploc, Jakub Janda, Dalibor Motejlek, partnerská města Harrachov, Sklarska Poreba a Frenštát pod Radhoštěm,“ dodal.

Odkazuje tím na fakt, že v roce 1908 byl založen první lyžařský klub v Harrachově, který získal jméno po průkopníku lyžování v Krkonoších Janu Bucharovi „Lyžařský a turistický Bucharův klub“.

„Po více jak sto letech jsme se rozhodli zachovat tradici skoku na lyžích v Harrachově a vybudovat lyžařské muzeum a klub obnovit. Celý náš život i život našich otců je spojen se skokanskými můstky v Harrachově. Když jsme si splnili první sen, a to je vybudování a otevření lyžařského muzea, snažíme se splnit si i další,“ uvádějí organizátoři sbírky.

Při privatizaci po roce 1989 získal můstky Sportovní areál. O třicet let později byly všechny můstky uzavřeny. „Jde o můstky, na kterých se uskutečnilo 39 Světových pohárů, 4 mistrovství světa v letech na lyžích, mistrovství světa juniorů, dvakrát mistrovství světa veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů. Trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů. Skokani a sdruženáři nejen místní, ale z celé České republiky, nemají kde trénovat. Úroveň českého skoku a kombinace se dostává na úroveň rozvojových zemí,“ konstatuje Slavík a jeho kolegové.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE