Jizerská padesátka má problém. Může přijít o největší hvězdy

Před nečekaným problémem stojí nyní legendární lyžařský závod Jizerská padesátka. Členství v seriálu běhů Visma Ski Classics, díky němuž je závod televizně přenášen do desítek zemí, a díky kterému jezdí Jizerskou padesátku i světové hvězdy, je totiž čím dál dražší. Pokud organizátoři neseženou dost peněz, přijdou o mezinárodní televizní přenos, ale také o účast špiček světového lyžování.


„Pokud by Jizerská 50 skutečně opustila světově nejuznávanější sérii v běhu na lyžích, Visma Ski Classics, znamenalo by to ztrátu mezinárodního přenosu i účast největších světových hvězd včetně oblíbenkyně českého běžeckého lyžování Kateřiny Smutné nebo týmu Lukáše Bauera. Výstavní síň českého běhu na lyžích, kterou bezpochyby Jizerská 50 je, by přišla o svůj lesk a český sport o skvělou možnost, jak se prezentovat ve světovém měřítku,“ uvedl pro Liberecké Zprávy za organizátory Richard Valoušek.

Tradiční běžkařský závod v srdci Jizerských hor už podle něj dávno není jen závodem. Za poslední roky Jizerská 50 prezentuje severní Čechy jako ráj běžkařů a obrázky zasněžených Jizerek z přímého přenosu každoročně oblétají svět.

„Díky členství v seriálu Visma Ski Classics je celý průběh Jizerské 50 přenášen do desítek zemí po celém světě. Miliony diváků tak mohou sledovat stoupání z Bedřichova na Jizerskou magistrálu, osadu Jizerka i další přírodní památky Libereckého kraje, které oblast prezentují nejen jako sportovní, ale také jako vhodný turistický cíl,“ dodal Valoušek.

Účast Jizerské 50 v nejprestižnějším seriálu v běhu na lyžích, který je obdobou světového poháru, přivedla na startovní čáru největší světové hvězdy včetně olympijských vítězů Thomase Alsgaarda s Bjørnem Dæhliem. Ve Ski Classics se Jizerská 50 stojí po boku legendárního Vasova běhu nebo Marcialongy.

„Nyní je ale členství českého klenotu v mezinárodní sérii, jehož je zakládajícím členem, vážně ohroženo. Podmínky ze strany Visma Ski Classics jsou finančně stále náročnější. Zatímco v roce 2011 přišla pořadatele účast v seriálu na milion korun, letos to byla již dvojnásobná částka a do budoucna mají vzrůst náklady ještě dvakrát tolik. Organizátoři Jizerské 50 tak momentálně hledají finanční zdroje a tlačí je čas. Rozhodnutí musí přijít do poloviny srpna letošního roku,“ upozornil Valoušek.

Jizerská padesátka

Závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé přibližně 50 kilometrů vedoucí Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále. První ročník se konal v roce 1968, v roce 2012 a 2013 se ho zúčastnilo 4 800 závodníků – maximální počet, který je pro závod v souvislosti s ochranou krajiny povolen. Závod se jede klasickou technikou. Kromě hlavního závodu ale v posledních letech přibyly i další, a to na 30 km volnou technikou a 25 km klasicky. Vedle nich se jezdí i dětský závod a závod firemních štafet na 4×3 km.

První ročník Jizerské 50 se jel v roce 1968. V počátcích se jednalo o oddílový závod TJ Lokomotiva Liberec a součást horolezecké přípravy některých členů oddílu.

Dalším důležitým bodem byl pro Jizerskou 50 rok 1970, kdy se závodu zúčastnilo všech 14 členů Expedice Peru '70, kteří zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu dne 31. května 1970. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70. Vzpomínka na horolezce je od té doby nedílnou součástí slavnostního zahájení Jizerské 50.

Závod v sedmdesátých letech získával na popularitě a desátého ročníku se v roce 1978 zúčastnilo přibližně 7800 závodníků.

Od roku 1999 se závodu účastní z české i světové špičky, ale i různé známé osobnosti. Od roku 2008 je Jizerská 50 součástí českého seriálu Ski Tour. Od roku 2011 je také součástí seriálu Ski Classics.

V posledních letech došlo také ke vzniku několika doprovodných závodů (kromě 50 km klasicky se jede ještě 25 km klasicky, 30 km volnou technikou a kratší vzdálenosti pro děti) a několikrát se jela také letní varianta závodu na horských kolech, Cyklo Jizerská 50.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení