Letos se v České republice začalo stavět o 79 procent bytů více, Liberecký kraj patří ke špičce

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce září stavbu 9476 bytů v bytových domech, meziročně o 79 procent více. Tempo růstu se zvýšilo z 57 procent na konci srpna. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl o 146 procent. Rodinných domů se v Česku v září začalo stavět o 1,5 procenta více než před rokem. V rychlosti růstu bytové výstavby patří Liberecký kraj ke špičce.


Oáza v centru. Vizualizace: 4 x SIA

V Praze podle Českého statistického úřadu vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 146 procent na 4098. V porovnání s rekordním rokem 2008 to bylo o desetinu méně.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 43,2 procenta. Následovaly Jihomoravský (12,1 procenta), Liberecký (sedm procent), Středočeský a Olomoucký kraj (oba 6,2 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo s 31 byty 0,3 procenta.

Ve spodním centru Liberce například začala výstavba bytových domů u řeky nisy, na dohled krajskému úřadu. SBD Sever, které se v regionu stará o více než 10 tisíc bytů, vybuduje v sousedství mrakodrapu krajského úřadu u celkem 114 bytů. Půjde o družstevní bydlení. „Jde o byty všech velikostí, ale nejvíce je těch menších,“ řekl Libereckým Zprávám předseda SBD Sever Petr Černý.

Oázu v centru, jak se projekt jmenuje, navrhl architekt Radim Kousal, jenž je v Liberci podepsán například pod vyzdvihovanou knihovnou, ale také pod obchodním centrem Forum.

„Staví se na pozemku bývalých Montážních závodů Liberec,“ upřesnil Černý.

Ve třech věžových domech tady vznikne 114 bytů, k nimž připadnou sklepy a 146 krytých parkovacích stání.
Družstevní systém spočívá v tom, že kupující zaplatí na začátku 25% ceny a zbylých 75% poté splácí jako nájemné následujících pětadvacet let. Poté si může byt převést do osobního vlastnictví. Výhodnější je podle Černého tento systém například pro lidi, kteří z různých důvodů nedosáhnou na hypotéku.

Například cena bytu 2 + KK o velikosti 94,6 metrů čtverečních vyjde celkem na 3 499 500 korun. Družstevník zaplatí na začátku 874 875 korun a poté měsíčně splácí 13 422 korun.

„Zájemce máme, kupci už se nám hlásí. K nastěhování budou byty na konci roku 2020,“ dodal Černý.

Ceny bytů stouply v posledních čtyřech letech o poloviny

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce září meziročně vzrostl o 1,5 procenta na 14.866. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,5 procenta), Jihomoravský (12,4 procenta), Moravskoslezský (9,8 procenta) a Jihočeský kraj (7,5 procenta). Nejméně jich bylo v Praze, jejíž podíl nepatrně klesl na 1,8 procenta.

„Stavební úřady vydávají více povolení než před rokem, proti žádostem se však situace nijak zvlášť nelepší a ceny bydlení tak budou nadále určovány převisem poptávky," sdělil analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Podle údajů poradenské společnosti Deloitte stouply ceny bytů v Praze a krajských městech za poslední čtyři roky téměř o polovinu v průměru na 60.700 korun za metr čtvereční. „Dobrým znamením je aspoň to, že nabídka nového bydlení roste především v bytových domech spíše než v rodinných. To je ekonomicky nejefektivnější řešení bytové krize," dodal Bartoň.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce září stavět 29.137 bytů, meziročně o 17,8 procenta více. Bylo jich o 14 procent méně než v rekordním roce 2008.

s využitím ČTK

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE