Levnější teplo, amfiteátr bude žít a 5 milionů, které město nechce

Rád bych touto cestou ještě jednou poděkoval těm Liberečanům, kteří dali i v těchto volbách hlas Změně pro Liberec. Budeme i nadále pracovat pro naše město tak, aby se v něm dobře žilo nejen vyvoleným. Jednou měsíčně budeme na stránkách Zpravodaje přinášet naše pohledy na fungování města i činy jeho nového vedení. Věřím, že to pro vás bude zajímavé čtení.


Se smíšenými pocity sleduji dění na odboru strategického rozvoje, který jsem uplynulé čtyři roky vedl a budoval a kam jsme dokázali získat mnoho nových schopných kolegů a kolegyň. 70 nových projektů na získání více než 1 miliardy dotací na rozvoj města hovoří samo za sebe. Bohužel kvůli chování tajemníka Čecha, který na vedení úřadu evidentně nestačí, odcházejí v době, kdy není snadné získat na trhu práce schopné lidi, další projektoví manažeři a míří do komerční sféry. Odešel vedoucí odboru, odchází vedoucí oddělení získávání dotací i jednotliví manažeři u konkrétních projektů. Důvodem nejsou jen peníze, ale také demotivace z celkové atmosféry, kdy jsou schopní nahrazováni těmi méně schopnými a opět se zavádí formalismus a úředničení, které jsou oceňovány více než skutečné výsledky a přínos pro město.

Cena tepla v Liberci opět klesla

Zatímco ceny energií na letošní rok rostou, zdražování hlásí jak dodavatelé elektřiny, plynu, tak i jednotlivé teplárny, v Liberci cena tepla na rok 2019 opět klesla, a to na 650 Kč/GJ. Je to výsledek dlouhotrvajících a náročných jednání s německou společností MVV, která je většinovým vlas níkem teplárny. Výsledkem těchto jednání je i modernizace první větve zastaralých parovodů. Je to jeden z konkrétních výsledků práce Změny pro Liberec pro naše město. Budeme nyní sledovat, zda nové vedení na naši práci naváže a ceny budou klesat i nadále.

5 milionů z dotací město nevyužije a z projektu odstupuje

Měl jsem radost, když se nám před dvěma lety podařilo uspět se společným projektem šesti evropských měst, který vede Lipsko a který měl přispět k lepšímu plánování dopravy ve městě a rozvoji ekologicky šetrných forem dopravy. Nová rada města ale odhlasovala odstoupení od projektu. Důvodem je prý to, že město nemůže sehnat… „projektového manažera“! Schopná projektová manažerka totiž na jaře z důvodu neprofesionálního, až arogantního jednání tajemníka magistrátu Čecha práci na městě ukončila a tajemník za více než půl roku nedokázal nikoho jiného sehnat.

Město tak přijde o  5 milionů a  navrch bude mít mezinárodní ostudu z odstoupení od projektu. Dávám si závazek, že budu končit vždy něčím pozitivním, tak tedy: Nápad vybudovat v místě bývalého lesního amfiteátru parkoviště, který prosazoval náměstek Langr, je snad již konečně u ledu. Amfiteátr se nám podařilo zachránit, věřím, že k tomu přispělo i referendum, i když nebylo závazné. Je to první krok k tomu, aby zde jednou bylo kvalitní letní kino a příjemné místo pro volný čas. O tom ale zase až někdy příště.

Jan Korytář, zastupitel za Změnu pro Liberec


Celkem
Sdílení