Liberec hodlá získat pozemky na Papírovém náměstí, kde chce Syner stavět novou čtvrť. Město chce mít nad parcelami dohled

Vedení Liberce chce získat od soukromé firmy pozemky v oblasti takzvaného Papírového náměstí. Jako důvod uvádí, že tím získá větší vliv na podobu budoucí zástavby v tomto zanedbaném místě v dolním centru. Výměnou za ně chce nabídnout pozemky na okraji města u sídliště Kunratická, kde by měla v budoucnu vzniknout nová čtvrť s 800 byty. O záměru města dnes informoval primátor Jaroslav Zámečník (SLK), musí jej ještě schválit zastupitelstvo.


Takvzané Papírové náměstí. Foto: 4 x Jan Stránský

Okolí Papírového náměstí je jednou z nejstarších částí města. Dlouhodobě ale patří mezi zanedbaná místa v centru, i když v posledních letech se zde některé domy opravily.

„Jedná se o jednu z nejcennějších lokalit v samém srdci Liberce," uvedl vedoucí městské kanceláře architektury Jiří Janďourek. Podle něj žádnou takovou podobnou čtvrť stotisícové město nemá. Pozemky v této lokalitě má podle primátora asi 20 vlastníků, mezi nimi je i město.

Další pozemky chce získat směnou s místní firmou Syner Group. Pokud se uskuteční, radnice bude v této lokalitě vlastnit zhruba 10 000 metrů čtverečních. „Pak se z nás stanou největší vlastníci pozemků na Papírovém náměstí," uvedl Zámečník. Podle něj by si díky tomu mohli určovat, co tam bude. Janďourek ho doplnil, že pokud město pozemky získá, vypíše architektonickou soutěž na podobu této lokality.

Syner, jak už Liberecké Zprávy informovaly, tady hodlá postavit 115 bytů. Domy mají být ve většině čtyř až pětipatrové. Pravděpodobně s plochými, možná zelení osázenými střechami. V plánu jsou i dva věžové domy, 16ti a 18ti patrový. „Chceme změnit ráz města nebo alespoň této lokality,“ řekl Libereckým Zprávám Petr Syrovátko mladší. Dnešnímu Papírovému náměstí přezdívá po foglarovsku Stínadla.

Syrovátko kvituje, že se do oblasti díky barům, restauracím, ale i službám začíná vracet život. „Architekti ze studia Qarta, s nimiž spolupracujeme, dokázali nastudovat celé území a povedlo se jim náš projekt zasadit i do historického kontextu. Život se vrací tam, kde historicky byl, a my na tento trend chceme navázat. Architekti to vnímají i urbanisticky, protože to byli oni, kdo například vrátil život po povodních do pražského Karlína. Dokáží vizionářsky vnímat, jaká by lokalita mohla být. Papírák má enormní potenciál. Chceme začít ve spolupráci s městem společně celý prostor kultivovat. Doufáme, že když přeměnu Papíráku odstartujeme, že se celá energie přenese do okolí. Lidé, kteří tam podnikají nebo vlastní nemovitosti, nám říkají, že čekají až to vykopneme, a potom také svůj dům opraví. Myslím, že můžeme letité nicnedělání okolo Papíráku odšpuntovat, přivedeme tam nové rezidenty. Což zahájí transformaci celého prostoru,“ míní Syrovátko.

Kontroverzí kvůli dvěma věžovým domům se nebojí. „Liberec má tradiční výškové dominanty, ať je to radnice, budovy kostelů, v dolním centru budovy Baťa, Nisa, ale také třeba Dunaj, S-tower nebo krajský úřad. Na tuto tradici navážeme. Dvě vertikální dominanty, jak jim říkáme, rozhodně nenaruší panorama města, nikomu neseberou výhled na Ještěd. Zkrátka proto, že se nacházíme na nejnižším bodu celého města.“

Podle primátora Jaroslava Zámečníka patří Papírák k nejcennějším lokalitám Liberce. „V našem volebním programu jsme kromě jiného měli zavázek, že začneme řešit stav Papírového náměstí. Podle mě jde o nejhodnotnější část Liberce, současně o nejvíc zanedbanou. Celá oblast má obrovský potenciál. Jestli tam ale nakonec vznikne to, co plánuje Syner, si netroufám odhadovat. Osobně si nemyslím, že by měl jakýkoliv politik, v mém případě primátor, i kdyby byl architekt nebo urbanista, prosazovat jakýkoliv projekt. Od toho máme na radnici urbanisty, architekty, architektonickou radu. Půjdeme cestou, která je podle mě správná. Oslovíme dejme tomu tři architektonická studia, mezi nimi pravděpodobně i Qartu, která už nám základní rysy své představy představila. Z jejich návrhů pak komise architektů vybere ten nejvhodnější. Na jeho základě vznikne územní studie, která se pak po schválení zastupitelstvem může, anebo nemusí, stát součástí územního plánu města. Osobně bych byl rád, kdyby se během našeho mandátu podařilo na Papírovém náměstí alespoň začít stavět. Jak ale nakonec zástavba bude vypadat, to nezáleží na mně, na mém vkusu. Rozhodnou odborníci a zastupitelstvo,“ řekl Zámečník Libereckým Zprávám.

Anketa: Co chtějí na Papíráku místní lidé?
Alternativní vize: Jak by také mohl vypadat Papírák

Radnice chce tedy nyní v oblasti získat pozemky. Směnou by ale měla přijít o pozemky v místě plánované nové čtvrti na okraji města směrem na Jablonec. Město tam vlastní třetinu plochy, obdobné podíly má i firma Syner, s níž chce radnice směnu provést, a ještě jeden podnikatel. V případě výstavby tam mělo městu připadnout minimálně 100 bytů. Vedení radnice tvrdí, že nové byty postaví jinde.

Syner zde hodlá, na místě dnes zasypané jámy přímo u nové silnice mezi Libercem a Jabloncem, kde měl původně vzniknout pavilon urgentní medicíny, budovat bytové domy. Konkrétně 850 bytů s veškerou občanskou vybaveností. Součástí nové čtvrti, kde budou žít zhruba dva tisíce lidí, by mohl být dětský snowpark nebo venkovní hřiště. Domy by měly být pěti či šestipatrové. Parkování bude pod zemí, případně v parkovacím domě. Do lokality bude jezdit standardní městská hromadná doprava. „Chceme postavit zelené město. Celé je to uprostřed zeleně, obklopené lesy,“ dodal pro Liberecké Zprávy říká Petr Syrovátko junior. Byty by podle něj měly být cenově dostupné. „Cítím v Liberci enormní zájem lidí ze sídlišť postoupit někam jinam, do nového kvalitního bydlení. A toto bude šance i pro ně,“ věří Syrovátko.

Místo, kde chce Syner stavět zelenou čtvrť. Repro: Mapy.cz

Pokud by ke směně došlo a Liberec by kvůli ní ztratil pozemky na okraji Liberce, kde chtěl magistrát budovat sto nových městských bytů, vidí Zámečník jako náhradu ulici Na Žižkově v Rochlici. Další by mohly vzniknout i na Papírovém náměstí. „Z hlediska kapacity má území Papírového náměstí kolem 150 bytů k dispozici, pokud bychom ho opravdu zastavovali na našich pozemcích. A je to stejné kapacita, jakou bychom získali v Kunraticích," dodal architekt města.

Město chce směnou se Synerem získat i dva pozemky u areálu bývalého výstaviště. Od soukromé firmy by tak mělo získat celkem 7000 metrů čtverečních a naopak ztratit 24 000. Rozdíl v cenách by se měl podle Zámečníka doplatit na základě znaleckých posudků. Město je podle něj vyhotoví, pokud záměr schválí zastupitelstvo.

s využitím ČTK

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE