Liberec jako velkoměsto bez velkých myšlenek. Přestává to platit?

Trvalo to ostudně dlouho, ale lepší pozdě nežli později. O budoucnosti Liberce začínají spolurozhodovat architekti a urbanisté. Stačí si přečíst hlavní rozhovor tohoto dne, a je, myslím, jasné, že nejde o žádné barony Prášily, fantasmagoriky. Jejich vize se zdánlivě drží při zemi. Pokud by ovšem vešly do reality, kvalitu života v Liberci by radikálně zvedly.


Foto: město Liberec

Když jsem před časem pořizoval rozhovor s manželi Randáčkovými, kteří se z Liberce odstěhovali do Žitavy, zeptal jsem se jich, jak se jim nyní z odstupu jeví Liberec. Paní Lucie neváhala: „Uvědomila jsem si, jak strašně významnou polohu má. A že je to velkoměsto bez velkých myšlenek.“

Vím, že je optimismus opiem lidstva, a nerad bych je užíval víc, než je zdrávo. Přesto si troufám opatrně doufat, že to již přestává být pravda.

Vše, co šéf Kanceláře architektury města Liberce Jiří Janďourek říká, a na čem jeho tým pracuje, zní až neuvěřitelně kompaktně. Do detailu promyšlená koncepce moderního města.

Kde vzít na uskutečnění myšlenek architektů peníze? Nebudu za to asi většinově pochválen, přesto zde s dovolením připomenu myšlenky lídra opozičního seskupení Liberec otevřený lidem Jaromíra Baxy. S Libereckými Zprávami probíral plánovanou opravu bazénu. „Klíčový problém je, že Liberec 350 milionů nemá. Musel by si je půjčit. Myslíme si, že by město mělo prověřit variantu, kterou se nikdo nikdy seriozně nezabýval, totiž postupnou obnovu za provozu.“ (…) „Do Liberce jsme pozvali Martina Mikše, ředitele společnosti Starez-sport, což je městská firma, která provozuje sportoviště v Brně. Má za sebou rekonstrukce brněnských bazénů. Z jednoho bazénu jim prý dokonce vypadávala celá okna, velké tabule. V takovém průšvihu v Liberci naštěstí nejsme. Přesto v Brně volí cestu postupných rekonstrukcí, které trvají roky, ale jsou za normální peníze. Když jsme se byli v libereckém bazénu podívat, přišlo nám, že největší problém je zanedbaná údržba.V Brně volí cestu postupných rekonstrukcí, které trvají léta, ale jsou za normální peníze.“

Krátce řečeno: Pokud by oprava libereckého bazénu postupovala krůček za krůčkem, a trvala klidně deset let, Liberec by si nemusel brát další úvěr a ještě by mu zbyly peníze na zhmotnění plánů městských architektů.

Otázkou samozřejmě je, zda je něco takového politicky vůbec průchozí.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE