Liberec se na jeden den stane metropolí poezie. Básnický festival představí tvorbu místních autorů, ale i světových jmen

Alespoň na jeden den touží proměnit páté největší město republiky na minimálně českou metropoli poezie. Pořadatelé 1. libereckého festivalu poezie chtějí dokázat, že Liberec není jen městem Ještědu, bílých tygrů, hokeje, fotbalu či Babylonu a rádi by rozšířili jeho kulturní nabídku o další rozměry. Proto se do libereckého klubu Atelier v Pražské ulici v centru města v sobotu 21. září 2019 sjede dvacet pět nejenom básníků a básnířek doslova z celého světa. Startuje se ve 13:00 a končí se nejdříve hodinu po půlnoci.


Pořadatelé festivalu Martin Trdla a Olga Veselá.

Jeden ze dvou hlavních organizátorů, básník Martin Trdla říká, že poetická akce podobných rozměrů v krajském městě chybí. „Často jezdím číst svoji tvorbu do daleko menších městeček a vesniček po celé republice a vidím, jak se i tady poezii daří daleko lépe než u nás v Liberci. Samozřejmě i tady se dějí autorská čtení i menší festivaly, ale ne až v takovém rozměru, který bychom chtěli ukázat v libereckém Atelieru. Navíc už nás tak trochu nebavilo, jak všichni říkají, co zde všechno kulturně schází a co vše by se dalo dělat, ale od slovů k činům nepřecházejí," uvádí Trdla.

Na akci se představí Tomáš Vaněk, Jáchym Pochop, Ama Péčová, Vojtěch Vaner, Jan 1334, Antonia Naranjo Paris, Janek Gant, Patrik Lejdar, Ohnutý Smrk, Krigor, Marcello, Vladimír Valenta, Jiří Simeth, Julius Benko, Martin Trdla, Miroslav Dávid, Zuzana Lazarová, Pavel Novotný, Petr Havel, Jan Pešek, Kateřina Málková, Anna Čurlejová, Teri Eger, Yeadhaki: Nautika a Sestrogen.

Telemostem za básníky do Indie a Amsterdamu

„Ne všichni jsou ovšem poety. Číst se bude též z prózy, svůj prosto najde i hudba a chybět nebude několik výstav obrazů i fotografií," doplňuje druhá z organizátorů Olga Veselá.

Festival je mezinárodní. Jednou z hlavních hvězd festivalu je básník a textař Miroslav Dávid ze slovenských Malacek. „Máme i několik zahraničních účinkujících. Třeba z Indie a Amsterdamu. Spojí se s námi telemostem přes skype nebo sociální sítě a živě libereckému publiku zarecitují nebo zahrají," láká Veselá.

Trdla dodává, že 1. liberecký festival poezie dychtí dokázat, že poezie není žádný horor, nuda, něco děsivého jako třeba návštěva zubaře a básníci nejsou žádní mimozemšťané a divní lidé. „Ale naopak svébytné osobnosti se svými jedinečnými názory a tvorbou, často daleko víc svobodnější než to, co se děje v mainstreamu," doplňuje.

Peníze vybírají i na Startovači

Pořadatelé poetické přehlídky se peníze snaží získat z různých zdrojů. Od magistrátu získali grant na propagaci festivalu. „Ovšem peníze na honoráře, ubytování, stravu, cesťáky a další zázemí pro účinkující musíme zajistit z našich financí. Zkoušíme to proto i přes crowfunding na Startovači, kde bychom rádi vybrali osmnáct tisíc korun. Kampaň odstartovala 2. září a poběží patnáct dnů," podotýká Martin Trdla.

Veselá Trdla, jak se ostatně jmenuje spolek dvou hlavních organizátorů festivalu, slibují, že za koupenou vstupenku budou mít návštěvníci možnost vyhrát knižní ceny darované z několika antikvariátů, které akci podporují. Cena vstupného v předprodeji i na místě činí 100 korun.

(LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE