Liberecká firma, které patří svijanský pivovar, před soudem bojuje o náchodského Primátora

Krajský soud v Hradci Králové dnes počtvrté začal řešit soudní spor o platnost prodeje městského pivovaru v Náchodě z roku 2009. Zrušení prodeje se žalobou domáhá společnost Pivovar Holba. Jejími odpůrci jsou město Náchod a liberecká firma LIF, která pivovar před deseti lety od města koupila. Firmě LIF mimochodem patří Pivovar Svijany. Soudce Jiří Kratochvíl líčení odročil kvůli doplnění důkazů na konec září. Žalobce má do té doby doložit, že město Náchod bylo v předmětné době jediným akcionářem pivovaru.


„Mám zájem, co nejdříve jednání skončit. Záleží ale, jak bude dokazování obsáhlé," řekl soudce s odkazem na vlekoucí se spor.

Žaloba byla podána v roce 2010. Krajský soud v Hradci Králové v kauze vynesl v letech 2011, 2012 a 2017 tři rozsudky a ve všech žalobu Pivovaru Holba zamítl. Pivovar Holba následně vždy uspěl s odvoláními u vyšších soudů. Naposledy loni v prosinci vyhověl odvolání Pivovaru Holba pražský vrchní soud, který rozhodnutí krajského soudu zrušil a věc mu vrátil k novému projednání. Společnost Pivovar Holba, která byla před deseti lety jedním z uchazečů o pivovar, tvrdí, že byla porušena její práva ve výběrovém řízení na prodej pivovaru.

Městský pivovar, který nyní nese název Primátor, prodalo za 150 milionů korun liberecké firmě LIF. Smlouva byla podepsána 23. února 2009. Od té doby se o pivovar vede soudní spor.

Případ měl i trestněprávní rovinu. Kvůli podezření z machinací při prodeji čelil trestnímu stíhání tehdejší náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka (ODS). Policie ho obvinila v březnu 2010, v závěru roku 2013 ho Krajský soud v Hradci Králové obžaloby zprostil. Čtvrtečka v únoru 2016 zemřel.


Celkem
Sdílení