Liberecká nemocnice má novou školku v duchu Montessori za 35 milionů. Dostala jméno KNofLík, už nyní je obsazená

Zcela zaplněnou kapacitu hlásí nová mateřská škola, kterou dokončuje Krajská nemocnice Liberec. Poprvé své třídy otevře dětem letos v září. Matřinka jim nabídne kompletně zrekonstruované prostory, moderní vybavení a pomůcky, ale i krásnou přírodní zahradu. Zájem rodičů je tak silný, že provozovatel oproti původnímu plánu navýšil maximální počet míst z 80 na 88.


Foto: KNL

„Školku jsme pojmenovali KNofLík. Název vzešel ze soutěže, kterou vypsala liberecká nemocnice mezi svými zaměstnanci, aby školku, která je určena právě pro ně, sami pojmenovali. KNofLík se nám líbil proto, že zrcadlí písmena zkratky KNL. Zároveň je pro nás knoflík jakýsi symbol, který pomyslně otevírá i cestu ke vzdělávání,“ vysvětluje Ivana Honsnejmanová, jednatelka školky, která se společně s kolegyněmi už těší na zářijové otevření a přivítání prvních dětí. 

Školka bude provozována v duchu Montessori pedagogiky, která klade důraz na připravené prostředí, svobodu a zodpovědnost, samostatnost a nezávislost, smysluplnost a propojování, radost z objevování, partnerský přístup, klid a soustředěnost. Prostory jsou členěny na centra aktivit, kde děti mohou okusit pocit svobody a volnosti při vlastním objevování a tvořivosti. 

Zahrada se pak má stát místem, kde děti prožijí řadu dobrodružství. Kromě dřevěného vybavení, jako je například velká loď či hopsadla, jim zde bude k dispozici třeba i truhlářský ponk či záhony. Mohou tak okusit základy polytechnické výchovy a šmirglovat nebo zatloukat hřebíčky. Sami budou i sázet a pěstovat rostliny, aby se názorně naučily, jak postupně vznikají potraviny a jídlo, které dostávají na talíř. Zahrada, která vzešla z architektonického návrhu Jana Wünsche, je členitá. Děti má motivovat i k aktivitám, díky nimž získají povědomí o environmentální výchově a lepší vztah k přírodě. Vybavení z plastů tu prakticky nenajdete. Místo něj tu vsadili na návrat k ryze přírodním materiálům.

Přívětivá má být i provozní doba školky, která bude otevřena od pondělí do pátku už od 5:45 až do 19:15 hodin. Rodiče ji mohou využívat různě. Počítá se tu jak s půldenním režimem, tak i delším. Maximum je dvanáct hodin za den. Otevřena bude celý školní rok, včetně většiny státních svátků s výjimkou Velikonoc a Vánoc. 

„Při výběrovém řízení na nové kolegyně jsme se soustředili především na vztah pedagogů k dětem a souznění s Montessori pedagogikou. Jde nám o soulad s našimi jasnými představami o práci s dětmi. Jsem přesvědčená, že se nám podařilo sestavit tým, pod jehož křídly bude dětem ve školce určitě dobře. Od března se pravidelně setkáváme a v srpnu nás čeká společný víkendový teambuilding, abychom se lépe poznaly. A také několik společných školení.“ dodává jednatelka Ivana Honsnejmanová.

Mateřská škola vznikla proměnou panelákového objektu v Klášterní ulici, který je umístěn hned nad poliklinikou Klášter. Náklady na přestavbu budovy na bezbariérovou školku a administrativní zázemí vyšly nemocnici na zhruba 35 milionů korun.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE