Liberecká nemocnice zkrátí vyšetření dárců před odběrem krve

Krajská nemocnice Liberec chce výrazně zkrátit vyšetření dárců krve před odběrem a tím i jejich celkový pobyt na transfuzním oddělení. S odběrem se už nebude čekat na kompletní krevní obraz, ale měřit se bude jen hemoglobin z prstu. Krevní obraz vyšetří dárci až ze vzorku získaného při samotném odběru krve, řekla dnes primářka oddělení Renata Procházková. Dárce tím podle ní ušetří deset až patnáct minut, po které by musel na výsledek krevního obrazu čekat.U dárců krve se zatím před odběrem dělal kompletní krevní obraz, který zahrnuje vyšetření krevní skupiny, vyšetření na protilátky proti žloutence typu C a proti AIDS a vyšetření na antigen žloutenky B. Teď se bude dělat až po samotném odběru. Podle Procházkové je riziko, že by už odebranou krev nebylo možné použít kvůli případné nákaze, minimální.

„Mohou to být ojedinělé případy. Tento způsob používá řada jiných oddělení, má to svá pro i proti. My jsme se rozhodli, že to zkusíme, uvidíme, jaká bude odezva," řekla. Zjednodušit chce oddělení i komunikaci a objednávání dárců, využít chce ve větší míře internet i sociální sítě.

V liberecké nemocnici provedli loni zhruba 9000 odběrů krve. „Dalších 3000 odběrů plné krve nám dodali ke zpracování z nemocnice v České Lípě," řekla Procházková. V Liberci také loni provedli 4200 odběrů plazmy. Na transfuzní oddělení v Liberci přišlo podle ní loni 470 nových dárců krve, tři čtvrtiny z Liberecka, zbytek ze sousedního Jablonecka.

„Mohli bychom s těmi čísly být spokojeni, ale všichni stárneme, stěhujeme se, čas od času nějak onemocníme, a tak potřebujeme stále nové dárce," dodala. Celkem má oddělení v evidenci kolem 7000 dárců, jen zhruba 4500 až 5000 jich je ale podle ní aktivních.

Nemocnice podle Procházkové potřebuje stále nové dárce krve, aby zajistila dostatek červených krvinek a krevních destiček pro pacienty, kteří se bez nich neobejdou. Potřeba je podle ní i plazma, ale v menší míře přímo pro pacienty. Větší část se zpracovává na krevní deriváty, což jsou koncentráty nebo koncentrované léky.

„Největší spotřeba je skupin A a 0, těch je kolem 40 procent, pro urgentní případy se používá nula negativní, těch je v populaci méně než 15 procent a tam někdy balancujeme na hraně," řekla.

Oddělení zásobuje podle Procházkové Krajskou nemocnici Liberec a její pobočku v Turnově, ale i nemocnice v České Lípě a Jablonci, a omezeně i nemocnice v Tanvaldu a Frýdlantu. Vypomáhá i pražským nemocnicím.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE