Liberecká strojní průmyslovka získala díky EU špičkovou techniku

Moderní učebny i špičkovou techniku získala díky podpoře z evropských fondů Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Liberci. V areálu školy dnes otevřeli nové Centrum odborného vzdělávání, jehož výstavba stála včetně vybavení bezmála 87 milionů korun. Zhruba 12 milionů zaplatil kraj, zbytek nákladů uhradila evropská dotace. Je to už druhé takové centrum v Libereckém kraji, celkem jich bude v rámci projektu na podporu technického vzdělávání osm. U příležitosti otevření centra to řekl hejtman Martin Půta (SLK).


V rámci projektu prošla rekonstrukcí budova B střední školy, její součástí byla i nová střešní nástavba. Objekt je bezbariérový, přibyly nové učebny i velká aula pro přednášky. Škola mimo jiné pořídila robota s laserovou hlavou, používaného k řezání plechů, dva lisy na plasty, které se budou studenti učit programovat.

„Jsem rád, že jsme se nerozhodli v rámci projektu centra odborného vzdělávání vyměňovat stávající zařízení, ale školu dál rozvíjet. Podařilo se nám tak posunout školu směrem k požadavkům průmyslu,“ řekl ředitel školy Jaroslav Semerád.

Liberecká strojní a elektrotechnická průmyslovka patří mezi špičkové technické školy nejen v Libereckém kraji. Na nezájem studentů o zdejší ryze technické obory si rozhodně stěžovat nemůže.

„V letošním roce máme téměř 500 přihlášek, o 80 víc než loni. Budeme brát 210 studentů, 90 na elektro, 60 na strojařinu, 30 na informační technologie, 30 na technické lyceum. Všude máme převis. I na technické lyceum, která jinde skomírají, tak my máme více než stoprocentní převis,“ dodal Semerád. V současné době má podle něj škola zhruba 700 studentů.

Nové vzdělávací centrum už v lednu otevřeli ve Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. Dvě centra pro vzdělávání v oblasti služeb a pro strojírenství a informatiku budují v České Lípě. Zlepší se podmínky pro výuku technických oborů i ve školách v Turnově, ve Vysokém nad Jizerou, Jablonci a Kamenickém Šenově. Většina center bude hotova ještě letos, otazník zatím visí nad centrem při Střední škole řemesel a služeb v Jablonci. Při stavebních pracích se tam část budovy zřítila a v současné době se pracuje na jejím zpevnění, teprve pak může stavba pokračovat. Studenti se tam pravděpodobně vrátí až 1. září 2020.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE