Liberecká zoo měla po více než 20 letech přes 400 000 návštěvníků

Návštěvnost liberecké městské zoo byla loni třetí nejvyšší v její 115leté historii a po více než 20 letech překonala hranici 400 000 lidí. Loni nejstarší zoo v republice navštívilo 402 193 lidí, o 34 000 více než v roce 2018. Vyšší návštěvnost v historii zoo byla jen v letech 1989 a 1998. Informovala o tom mluvčí zoo Barbara Tesařová. „V roce 1998 to bylo 405 273 lidí a v roce 1989 dokonce 442 181," upřesnila.


Lev berberský. Foto: ZOO Liberec

Podle ní k vysoké návštěvnosti zřejmě pomohlo, že loni o více než polovinu zlevnili roční nepřenosné permanentky pro jednotlivce i rodiny. „Permanentek se prodalo přes 3000 a některé liberecké maminky chodily s dětmi i třikrát až čtyřikrát týdně," uvedla. Zoo přálo i počasí a k vyššímu zájmu přispěly podle Tesařové i akce pro veřejnost a zvířecí přírůstky.

„Mezi zcela nové druhy, které obohatily libereckou kolekci chovaných zvířat, patří zoborožci hrubozobí, zoborožci temní nebo rajka královská. Všichni tito unikátní opeřenci našli domov v pavilonu tropů, který prošel v uplynulém roce částečnou rekonstrukcí," uvedla Tesařová. Z vlastních odchovů bylo pro návštěvníky zřejmě nejatraktivnější narození dvou lvů berberských. Loni se také poprvé podařilo v jedné sezoně odchovat dvě mláďata ohrožených orlosupů bradatých. „Chovatelsky významný byl ale i odchov kriticky ohroženého gibona bělolícího či ohroženého kočkodana Dianina," dodala Tesařová.

Nejstarší zoo v republice patří mezi nejnavštěvovanější místa v Libereckém kraji. Chová přes 150 druhů zvířat. Loni původně chtěla slavit 100. výročí od založení, badatelé ale zjistili, že její historie je ještě o 15 let delší. Loni zoo zaznamenala i několik úspěchů v rámci projektů ochrany přírody ve světě. Mezi ně považuje ochranářskou kampaň s názvem Silent Forest (Ztichlý les) zaměřenou na záchranu ohrožených zpěvných ptáků v Indonésii. Ke kampani se připojilo dalších 250 zoo z 32 zemí světa a podařilo se pro ni vybrat zhruba 12 milionů korun. Loni se liberecká zahrada podílela i na vzniku nového ochranářského projektu na záchranu zeber bezhřívých, kterým hrozí vyhubení.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE