Mikve. Hra, kde dochází ke konfrontaci různých vnímání víry

Premiéru hry Mikve současné izraelské dramatičky Hadar Galronové nachystalo Malé divadlo v Liberci. Půjde především, jak jinak, o víru.


„Mikve je rituální lázeň, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očišťují. Ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galronové se stává místem, kde se střetnou a konfrontují různá vnímání víry a moderní reality,“ vysvětluje muvčí divadla Jakub Kabeš.

Do ortodoxně věřícího společenství přichází nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen – dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Ženská komunita kolem bývalé lázeňské tu novou nejprve odmítá, brání se novým nabízeným řešením svých problémů, aby se posléze v závěru ženy pokusily vzepřít svazujícím pravidlům svého společenství.

„Ale pozor. Tradičním židovským rituálem otevírá tato současná hra téma postavení žen ve společnosti, vztahu víry a archaických stereotypů k současnému běžnému životu. A ty zdaleka nesdílejí jen ortodoxní židé, nebo jiní věřící, ale jsou ukryty i v hlubině myslí sekulárně žijících lidí,“ upozorňuje Kabeš.

V tom je podle něj hra hluboce lidsky živá a má silnou odezvu všude, kde se hraje. „A navíc nabízí vynikající herecké příležitosti prostřednictvím psychologicky bohatých postav a jejich dramatických osudů. Jako režiséra poprvé uvítá Liberec v Malém divadle mladého úspěšného slovenského režiséra Jakuba Nvotu,“ uzavřel Kabeš.

Fakta:

Inscenační tým

Překlad: Ester Žantovská

Režie: Jakub Nvota

Dramaturgie: Lenka Chválová

Scéna: Karel Czech

Kostýmy: Tereza Vašíčková

Hudba: Mario Buzzi

Divadlo

Malé divadlo

Délka představení: 02:40:00

Osoby a obsazení 

Šošana:
Markéta Tallerová

Šira:
Veronika Korytářová

Esti:
Jana Stránská

Chedva:
Jana Hejret Vojtková

Tehíla:
Barbora Bezáková

Miki:
Karolína Baranová

Hindi:
Štěpánka Prýmková

Eliševa:
Eliška Jansová

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE