Liberecké muzeum nechá opravit původní hodiny z věže, čas tady měřily od roku 1898

Severočeské muzeum v Liberci nechá opravit původní hodinový stroj z muzejní věže a vytvoří z něj funkční exponát. Návštěvníci ho ale uvidí až příští rok na podzim, kdy se muzeum otevře po modernizaci za 135 milionů korun.


„V nově otevřeném muzeu budou mít návštěvníci možnost vidět řadu exponátů, které nebyly kvůli svému stavu dosud prezentovány. U věžních hodin ještě mnozí zažili původní hodinový stroj a nyní uvidí, jak vlastně vypadal," uvedla radní kraje pro kulturu Květa Vinklátová (SLK).

Původní hodinový stroj sloužil ve věži od roku 1898 až do konce 70. let minulého století, kdy jej nahradil elektricky řízený stroj zhotovený firmou Elektročas v Praze. Původní stroj byl poté uložen v depozitáři muzea v Raspenavě. Jeho mechanismus poškodila voda, která se dostala do budovy při záplavách v roce 2010. Po konzervací v roce 2013 se vrátil do hlavní budovy muzea a návštěvníci ho mohli vidět na dřevěném podstavci podesty schodiště. Stroj ale nebyl funkční, což by se mělo změnit. „Kompletní práce na jeho restaurování vyhrál ve výběrovém řízení sochař Petr Skála, který má letité zkušenosti z tohoto oboru a kromě oprav hodinových strojů se také stará mimo jiné o údržbu a chod Staroměstského orloje v Praze," uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Novou architektonickou podobu podstavce stroje i ciferníku navrhl architekt Michal Hlaváček, který je i autorem prováděné modernizace muzea. „Vzhledem k záměru instalovat hodinový stroj jako funkční exponát ve vstupní hale je navrženo osazení automatického natahovacího stroje, poháněného pravidelně elektromotorem, který jej bude udržovat v provozu. Po kompletním restaurování všech částí by měl ukazovat aktuální čas svými původními ručičkami na původních číslicích nového ciferníku," uvedl ředitel muzea Jiří Křížek. Historický hodinový stroj se díky tomu podle něj změní v pohyblivou plastiku.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE