Liberecké zastupitelstvo jako soutěž v mlčení. Není divu, že Soudkyně Barbara u publika vítězí

Jako soutěž v mlčení působilo první poprázdninové zastupitelstvo města Liberce. Jistě, nebuďme naivními venkovany. Vše je předjednáno. Samotné zasedání už je jen politická divadelní hra. Pro zastupitele patrně nikoliv, pro publikum snad přesto důležité drama.


Absurdní show Soudkyně Barbary nemohou, žel, mlčící politici konkurovat. Foto: wikimedia

Proto by možná neuškodilo, kdyby na jeviště vstoupili i další herci než jen primátor, radní a opozice. Takto nechtěnou Thálii v této vymlčovací kategorii vyhrály vládnoucí partaje.

Jak před časem v rozhovoru s Libereckými Zprávami řekl někdejší jindřichovický starosta a nynější poslanec Petr Pávek: „Prudké hádky před kamerami? Předvádění se. Všichni už vědí, jak to bude. Věc prošla výbory a podvýbory, kluby už si navzájem sdělily stanoviska. Za hodinu by mohlo být po všem. Na druhou stranu to chápu. Rozumím tomu, že Sněmovna reprezentuje vzorek společnosti. Lidé, kteří se o politiku zajímají, chtějí vidět politika, jehož zvolili, jak v televizi zastává jim blízký názor, jejich postoje.“

Přesné.

Neříkám, že to tak opravdu je, ale skutečně to může působit jako ostentativní nezájem o věci veřejné, když se většina zastupitelů během mnohahodinové schůze projeví jen tím, že mlčky zareagují na primátorův dotaz, zda si přejí rauchpauzu.

Hovořme konkrétně a ve vztahu k aktuálnímu jednání. Omlouvám se všem, na které případně zapomenu. Jako aktivní účastníky schůze jsem vnímal kromě primátora Jaroslava Zámečníka jeho náměstky Jiřího Šolce a Jiřího Němečka. Snad jednou se zapojil Zbyněk Karban. Jednou či dvakrát se o velmi velmi krátké slovo přihlásili dva muži ODS. A pak výhradně opoziční zastupitelé, kteří zcela ovládli politickou hru – Zuzana Kocumová, Jindřich Felcman, Jan Korytář, Josef Šedlbauer, Jaromír Baxa a Ondřej Petrovský. Často zbytečně agresivně přehrávali, ale alespoň se naučili role.

Ostentativní nezájem. Absence argumentů. Liberecké zastupitelstvo v kostce. Foto: Tomáš Tesař

Vládnoucí Starosty vedle radních v debatě intenzivně a důstojně zastupoval pouze Jan Berki.

Léta se říká, že se na živé přenosy libereckého zastupitelstva nikdo nedívá. Těžko říct. Čísla zná jen magistrátní webmaster. Nezájem o jednání zastupitelů ale může být paradoxní. Možná to lidé zkusili. A když se po čtyřech hodinách, kdy mluvilo pořád dokola jen pět šest lidí, probrali, řekli si, že to byla natolik nudná reality show, že si příště ze zoufalství pustili raději Soudkyni Barbaru.

Mlčení politice neprospívá.

A vybuzení zájmu o dění v Liberci mezi obyvateli města už vůbec ne.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE