Liberecký rodák Josef Nežerka stanul jako druhý Čech na Mount Everestu

Horolezec Josef Nežerka, který 30. prosince oslaví pětašedesátiny, stanul jako druhý Čech na nejvyšší hoře světa Mount Everest. Událo se to 18. května 1996 v rámci norsko-italsko-české expedice a liberecký rodák Nežerka následoval po pěti letech prvního Čecha na Everestu Leopolda Sulovského.


Olav Ulvund a Josef Nežerka na vrcholu Gašerbrumu. Foto: www.gasherbrum2007.wz.cz

Nežerka začal s lezením na popud rodičů ve čtyřech letech, jezdil na Prachovské skály, do Tater a později do Alp a na Kavkaz. První himálajskou expedici absolvoval v roce 1985. Úspěšně dokázal vystoupit na čtyři osmitisícovky, z toho na Nanga Parbat v roce 1992 jako první Čech spolu s turnovským Josefem Rakoncajem. Na Annapurnu navíc v roce 1988 vystoupil novou cestou v severozápadní stěně. V roce 2007 pak zdolal Gašerbrum I. Na svém kontě má také několik sedmitisícovek a nejvyšší horu Severní Ameriky Denali (dříve Mount McKinley; 6190 metrů).

„Skály a hory jsou krásné tím, že nám umožňují blížit se hranicím svých schopností bez jakéhokoliv subjektivního posouzení. Buď tě pustí zpět, nebo ne. Když je člověk pokorný a připravený, tak má šanci. Když je zpupný, tak si ho hory dřív nebo později vezmou. Většina nehod v horách jsou osobní chyby, ignorování známých skutečností nebo pravidel, spolehnutí na štěstí, nepřipravenost. K tomu všemu se přidává nezměrná nádhera přírody, její čistota," řekl jednou Nežerka, vystudovaný stavební inženýr, který podniká a má tři syny.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE