Liberecký Štědrý den bude patřit mezi třicet nejteplejších v historii měření

Letošní Štědrý den bude nadprůměrně teplý. Napříč republikou se však budou venkovní teploty lišit. V Liberci meteorologové v úterý předpovídají čtyři stupně Celsia, což bude maximální teplota zhruba o dva stupně vyšší než obvykle.


Foto: Unsplash

„Maximální teploty budou na různých místech patřit mezi 15 až 35 procent nejvyšších štědrovečerních maxim," uvedli meteorologové.

V Liberci meteorologové v úterý předpovídají čtyři stupně Celsia, což bude maximální teplota zhruba o dva stupně vyšší než obvykle. Štědrý den se tady dostane mezi 30 nejteplejších, na prvním místě zůstane rok 2014 s teplotou pod deseti stupni.

Naděje na bílé Vánoce zůstává podle meteorologů v nížinách nulová, sněhové přeháňky se mají objevovat jen na horách. V týdnu ale budou teploty zvolna klesat. Srážky mají být mimo hory dešťové, koncem týdne postupně převážně také sněhové. Hranice sněžení se bude postupně snižovat a koncem týdne by mohly sněhové vločky padat i v nížinách.

Podle meteorologů se celý letošní rok zařadí mezi rekordně nejteplejší. Pořadím může zamíchat ještě posledních pár dnů, které do konce roku zbývají. Je to dáno tím, že rozdíly mezi nejteplejšími roky už nejsou tak výrazné.

Teploty v Česku byly letos kromě května vždy nadprůměrné nebo průměrné. Češi zažili rekordně teplé léto, i když ho nedoprovázelo tolik horkých vln jako v extrémních letech 2015 a 2018. Podzim byl také teplotně nadprůměrný a několik dnů před koncem roku řada míst v Česku přepisovala teplotní rekordy.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE