Libereckým podloubím chodí lidé. Majitelka za to žalobou vymáhá po magistrátu náhradu 800 tisíc

Pozoruhodné žalobě aktuálně čelí Liberec. V devadesátých letech prodalo město domy na levé straně Benešova náměstí, a to i s podloubím. Majitelka Hotelu Radnice nyní podala na Liberec žalobu. Požaduje náhradu za to, že podloubím, tedy jejím majetkem, chodí lidé. Po magistrátu žádá 832 tisíc korun.


Foto: Jan Stránský

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové) nechtěl spor příliš komentovat. Nerad by podrobnostmi zasahoval do běžícího sporu. Libereckým Zprávám nicméně řekl, že majitelka domů na levé hraně náměstí, která ústí do Moskevské ulice, má dva požadavky. Ve smlouvách z devadesátých let jí bylo přislíbeno, že jí město umožní parkování, a to v zadním traktu, který je dnes veřejně přístupný.

S čímž souvisí i pře o podloubí, kterým denně projdou tisíce Liberečanů. „Žalobou se po městu domáhá náhrady za to, že lidé užívají soukromý majetek ve výši 832 tisíc korun, argumentuje omezením vlastnického práva,“ řekl Zámečník. Tuto sumu majitelka hotelu požaduje za léta 2013 až 2016.

Majitelka hotelu v minulosti uvedla, že podoubí je veřejně přístupné výměnou za parkovací místa ve Felberově ulici, o něž však po rekonstrukci plochy přišla. Liberec dle jejího názoru neplní smlouvu.

Někdejší náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec) považoval spor za zbytečný. Hovořil o tom, že hoteliérka věděla v době koupě hotelu, k čemu je podloubí využíváno. Požadavky hoteliérky měl za přehnané.

Hoteliérka Petra Veselá reagovala dnes na kauzu na sociální síti Facebook takto: „Uvedenou částku nepožaduji po magistrátu, ale po Statutárním městu Liberec, které se k tomu zavázalo v Kupní smlouvě. Nejedná se o žádný příslib, jak tvrdí pan primátor, ale o závazek, pro který hlasoval i on při schvalování Kupní smlouvy, neboť byl v té době zastupitel. Pokud někdejší náměstek primátora Jan Korytář tvrdí, že jsem věděla, k čemu je podloubí využíváno, pak právě tato skutečnost měla za následek a vedla strany smlouvy k tomu, že Kupní smlouva obsahuje závazek města poskytnout mě parkovací místa. Protože se Město Liberec chová vrchnostensky a jedná v rozporu se zákonem a dobrými mravy, když neplní své závazky, musím se jejich plnění, bohužel, domáhat soudní cestou.“

Každopádně: poslední rada města řešila návrh na smír, který ovšem neprošel.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE