Mjölk architekti uspěli v soutěži na rozhlednu pro Borkovická blata. Měňavka umí zrcadlit slunce a reagovat na poryvy větru

Liberecké studio Mjölk architekti zvítězilo v soutěži na novou rozhlednu pro Jihočeský kraj. Návrh dostal hravý název Měňavka. Její konstrukce bude totiž zahalena bionickým pláštěm z kovové sítě a tisíců tenkých tykadel, na jejichž konci jsou umístěny malé odrazky, které zrcadlí slunce a v poryvech větru hází kolem rozhledny světelné efekty. Vyhlídka vyroste v unikátní lokalitě na Borkovických blatech.


Když na ní zasvítí slunce, na jejích „dlouhých chlupech“ se objeví malá mihotající se světýlka. Pokaždé bude jiná, popisují mimo jiné svůj návrh autoři z libereckého studia Mjölk architekti s tím, že svůj předobraz má budoucí rozhledna v řasách, hmyzu a bohaté mykoflóře, které místní rašeliniště obývají.

„Dvacet metrů vysoká rozhledna se skládá z racionální ocelové kostry, která je zahalena bionickým pláštěm z kovové sítě a tisíců tenkých tykadel. Ta kolem kostry vytváří auru, zvláštně odhmotněný objem. Na konci tykadel jsou umístěny malé odrazky, které zrcadlí slunce a v poryvech větru hází kolem rozhledny malá prasátka. Návštěvník tak tedy zažívá nejprve tajemství, když se k rozhledně blíží, posléze pochopení principu když do rozhledny vstupuje a prolézá její kostrou, a nakonec souznění když na jejím vrcholku přehlédne přes koruny stromů do okolní krajiny,“ vysvětluje koncept jeden z architektů Jan Vondrák.

Zásadním motivem je právě proměnnost rozhledny. Stejně tak jako se místní krajina mění s ročním obdobím, počasím i denní dobou - mění se i rozhledna. Jinak vypadá v dešti, jinak v letní poledne. V mlze jsou odrazky nepatrné, při západu slunce se zase celá rozhledna zlatě třpytí.

Konstrukční řešení rozhledny je subtilní ocelová konstrukce skládaná z předem svařených segmentů. Ty je možné na místo snadno dopravit a bez obtíží smontovat. Dvojitá spirála schodiště ztužuje celou věž a zároveň umožňuje plynulý pohyb návštěvníků v obou směrech. Takže nevzniká potřeba vzájemně si uhýbat, pokud se na rozhledně potkají dvě skupiny. Vnější plášť je tvořen sítí z ocelových lanek, která je napnutá na nosné konstrukci. Jednoduchými kovovými spojkami jsou na síti připnuty grafitové tyčky o průměru 1,5 mm s malými odrazkami na koncích. Materiál konstrukce i tyček zajišťuje dlouhou životnost rozhledny i její nízkou údržbovost.

„Staticky je věž řešena jako dva tubusy, vnitřní a vnější, spojené a ztužené trubkami a schodišti.  Navrhujeme rozhlednu založit hlubinně na velkoprůměrové piloty vetknuté do skalního podloží cca 5-6 metrů pod povrchem. V koruně budou piloty navzájem spřažené železobetonovým roštem a deskou. Geologické podmínky v podstatě vylučují použití jakéhokoliv odlišného způsobu založení," upozorňuje architekt Jan Vondrák.

Vizualizace: Mjölk architekti a Lumion (6x)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE