Lidem v Krkonoších se ulevilo. Léta plánovaná horská přehrada ve Vilémově, která by zaplavila cenné lokality, nebude

Ze seznamu míst, kde mají vyrůst nové přehrady, nyní vypadl krkonošský Vilémov. Proti chystané horské přehradě na řece Jizeře tady lidé dlouhá léta bojovali. Fakt, že už Vilémov není na takzvaném seznamu hájených lokalit, tedy míst, kde se počítá s přehradami, potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.


Ilustrační foto: PxHere

V hájených územích se nesmí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo zařízení pro průmysl a energetiku, která by mohla narušit geologické poměry daného místa.

„Seznam byl zúžen o dvě lokality, se kterými nesouhlasily obce i ministerstvo životního prostředí,“ řekl Bílý. Kromě Vilémova jde ještě o Stodůlky na Křemelné, kde měla být rovněž přehrada.

Nyní již neplánovaná přehrada Vilémov byla dlouhodobě předmětem sporů. Ze seznamu chystaných vodních děl ji stát vyřadil už v roce 2011. Obce i ekologové tehdy proti plánům zatopit cenné lokality v Krkonoších bojovali. „Zmizely by obří hrnce v korytě Mumlavy, bučiny a smíšené lesy s jedlí, které jsou domovem chráněného lejska malého, unikátní botanické lokality či zimoviště netopýrů ve štolách,“ upozorňovali. Po tehdejším vyřazení ale stát později začal zvažovat, že Vilémov mezi chráněné lokality vrátí.

Nyní je tedy definitivně po všem.

Voda by zaplavila rozsáhlé lesy

Vodní dílo se mělo táhnout několikakilometrovým údolím Jizery od Kořenova a Harrachova až k Rokytnici nad Jizerou. Proti nádrži, jejíž hráz se má objevit nad osadou Vilémov u Rokytnice a která by zaplavila rozlehlé okolní lesy, se však jednomyslně stavěli starostové i obyvatelé okolních vesnic a měst. Proti byli také ochranáři z Krkonošského národního parku. Podle vodohospodářů však měla přehrada fungovat jako protipovodňový val.

Osada Vilémov, v níž žije asi sto padesát lidí, spadá pod Rokytnici nad Jizerou a podle dřívějšího vyjádření starosty Petra Matyáše by Vilémov přehrada určitě poškodila, byť třeba jen zčásti. „I v případě, že by přehrada nepohltila celý, zčásti by se ho dotkla určitě. Obytné domy totiž samozřejmě nemohou stát až u hráze,“ řekl v dobách největšího odporu Matyáš.

Stavba nových silnic by byla komplikovaná

S přehradou jednoznačně nesouhlasili i v jizerskohorském Kořenově. „Přehrada by se dotkla dolní části Kořenova, zatopila by zřejmě část domů, takže bychom museli stěhovat lidi pryč. Navíc jsou v okolí Kořenova vybudované lyžařské trasy a cyklotrasy, o které bychom kvůli přehradě přišli,“ přidal se tehdy k rokytnickému kolegovi kořenovský starosta Luboš Marek. „Byl by to obrovský zásah do krajiny, který by nám nepřinesl nic pozitivního,“ dodal.

Obavy z přehrady měli i dopravní odborníci. Varovali, že by budování nových silnic v horském terénu bylo velmi složité. Dnešní silnici, jež vede údolím, by nahradily nové silnice klikatící se okolo přehrady ve členitém terénu a nově spojující Paseky nad Jizerou s Kořenovem a Kořenov s Harrachovem. Jejich budování by bylo komplikované a nákladné.

Důvodem, proč se o stavbě krkonošské přehrady vážně uvažovalo, byly již zmíněné obavy z povodní. Vilémov měl posloužit jako překážka záplavám. Ve svých podkladech vodohospodáři mimo jiné uváděli, že vzhledem ke stávajícímu vývoji klimatu a neschopnosti území zadržovat vodu jsou povodňové stavy v údolí Jizery značně pravděpodobné. Vodohospodáři měli také za to, že by přehrada posloužila sportovním rybářům a ráz krajiny by změnila k lepšímu.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE