Liebiegův palác dostane za 200 milionů původní podobu. Někdejší oranžerii propojí s terasami a parkem, uvnitř budou dvě tělocvičny

Liberec začne v nejbližší době hledat firmu, která přestaví nevyužívaný Liebiegův palác na polyfunkční komunitní centrum. Po chystané rekonstrukci bazénu půjde o druhou největší investici stotisícového města v nejbližších letech. Náklady radnice odhaduje na 208 milionů korun včetně pořízení vybavení. Většinu by měla pokrýt evropská dotace, o niž radnice požádá. Práce by měly začít příští rok na jaře a skončit na konci roku 2021.


Takto má vypadat opravený zámek. Vizualizace: město Liberec

Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) nebude cena jediným kritériem soutěže, ze 40 procent při hodnocení budou přihlížet ke zkušenostem s rekonstrukcemi památkových objektů, mezi něž Liebiegův palác postavený v letech 1871 až 1872 patří. „Rádi bychom se po předchozích mnoha zkušenostech na památkových objektech vyhnuli problémům při stavbě a prodlužování termínů,"  řekl.

Novorenesanční palác si nechal postavit továrník Johann Liebieg, po jeho smrti ale přestala rodina vilu obývat a pronajímala ji. V minulosti palác využíval například i četnický pohotovostní oddíl, nejdéle sloužil pro výstavnictví. Oblastní galerie byla v budově přes 60 let od roku 1953. Na konci roku 2014 se přestěhovala do moderních velkorysých prostor a zrekonstruovaných městských lázní. Od té doby je areál prázdný.

Chybět nebude ani skleník

V rámci stavebních prací se chystá kompletní rekonstrukce paláce. „Co se týče vnějšího vzhledu, bude budova uvedena do původní podoby. To znamená bude obnoveno propojení někdejší oranžerie s terasami a parkem, budou opraveny plochy teras, budou opraveny fasády," uvedl již dříve technický specialista z libereckého magistrátu Jan Lajksner.

Uvnitř vznikne nový velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a zahradnický klub s keramickou pecí a skleníkem. Bude tam i kavárna a dětský koutek, upravovat se bude také nádvoří a zahrada. Liebiegův palác by se měl stát místem setkávání lidí různého věku od dětí až po seniory a různých sociálních skupin. Provozovat ho bude městská organizace Kontakt.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE