Magický Himálaj, velehory v Liberci. Fascinující interaktivní zážitek, jemuž se nevyrovná žádný dokumentární film

Jedinečnou příležitost k nahlédnutí do nádherného světa magického Himálaje mají nyní Liberečané v areálu LVT. Unikátní interaktivní výstava není zdaleka určená pouze dospělým, ale také dětem a školním skupinám. Výstava je vhodná pro všechny věkové skupiny. Všichni si zde užijí exotiku, zajímavé prostředí, svět plný barev, historii, geografické exkurze, romantiku i koncentrované informace o vzdálených zemích a jejich životě.


A co je pozoruhodné: tato putovní výstava byla poprvé otevřena v roce 2009 za účasti Dalajlámy.

Výstava podává zajímavý přehled o čtyřech zemích odlišné kultury i vegetační zóny:

  • Nepál, Bhútán, Tibet a Indie
  • Nejvyšší hory světa a zajímavý život pod nimi
  • Stovky poutavých velkoplošných fotografií
  • Tisíce cenných sbírkových předmětů
  • Vůně buddhistických tyčinek, indického koření i čajů

Nezapomenutelný zážitek uprostřed Liberce!

Možnost vstoupit do chrámu, kláštera a hinduistického ašramu. Rozehrát exotické hudební nástroje, roztočit modlitební mlýnky, usednout v prostorách indické tržnice, svést se exotickou rikšou, která přijela až z Delhi!

Jedná se o interaktivní výstavu, kterou nenahradí žádný dokumentární film.

Pro školy pouze za 40 Kč /osobu, organizační doprovod ZDARMA.  

Na základě předchozí telefonické objednávky je možné domluvit komentovanou prohlídku kdykoli ve všední den.

Více informací pro školy najdete zde: https://magickyhimalaj.cz/skoly-skupiny/

Ale podívejme se na projekt trochu podrobněji. Do Liberce doputovala největší autorská výstava svého druhu ve střední Evropě. Nabízí pozoruhodný pohled na čtyři země. Nepál, Tibet, Bhútán a Indii. Expozice Magický Himálaj originálně nahlíží na sedmadvacet let putování cestovatele Rudolfa Švaříčka do Himálaje. Pozornost je ale zacílena nikoliv pouze na nejvyšší pohoří planety, nýbrž především na zajímavý život pod ledovými vrcholy.

Výstava nahlíží pod kůži každodenního dění. Ukazuje neuvěřitelnou pestrost exotických zemí. Tady nejde jen o „jednu cestu na Everest“ vytrženou z kontextu. Snímky etnik a jejich zalidněných příběhů vznikaly čtvrt století. Sekce Nepál, Tibet, Bhútán a Indie mapují život v zemích na svazích Himálaje. Čarovné kultury, tradice i svérázné rituály, to vše je zde servírováno ve vzrušující podobě. Pátá část výstavy díky úspěšné česko-slovenské Expedici Everest 2007 směřuje na nejvyšší horu zeměkoule. Provádí publikum oblastí Khumbu, šplhá riskantním ledopádem. Vrcholí panoramaty z nejúžasnější „rozhledny“ planety.

Všechny sekce se setkávají v harmonickém celku. Skýtají různobarevné pohledy na život velehor a lidí v nich. Ze žhavých terají a divoké zeleně džungle míří přes rozličná vegetační pásma do oblasti věčného sněhu a ledu. Setkáváme se s duchovními proudy, křehkými kulturami i světovými náboženstvími, jako jsou hinduismus, animismus, buddhismus, islám, sikhismus i tajemný bon… A k tomu fauna a flóra. Dalajlama, šerpové, cestovatelé Jiří Hanzelka a Miloslav Zikmund. Koruna planety. V mohutném záběru je primární náboj výjimečného díla.

Startujeme v barvitém animismu, působivém zrodu dalších kultur. Procházíme tropickým pralesem s živými zvířaty. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provázejí stovky velkoplošných fotek. A tisíce cenných sbírkových předmětů. Vše spojuje vůně indického koření, buddhistických tyčinek a čajů. Divák se zatajeným dechem hltá tajemství džungle, příhody z hor i příběhy zajímavých lidí. Dobrodružné fotografické obrazy střídají nejvyšší ledovce, výjimečná příroda i senzační místa extrémního světa. Expozice odhaluje vzrušující rituály a záhady.

Výstava představuje moderní interaktivní způsob vzdělávání. Smekají před ní ostatně i nároční zahraniční turisté. Díky značnému přesahu zásadně propaguje i Liberec a Liberecký kraj. Je pozoruhodná pro návštěvníky všech věkových kategorií. Pro všechny, které zajímá příroda, kultura, fotografování, aktivní prožití života. Famózního ohlasu se výstavě dostává ze strany škol. Na vyžádání je možné zajistit i prohlídky s lektorem.

Jak vyzývají autoři expozice: Nechejte se unést mozaikou impresí, vjemů a vyprávění. Vydejte se na cestu, která možná nikdy nekončí! K místu, které možná neexistuje. Dveře mysterií otevírá Livingstone.

INFORMACE PRO ŠKOLY A SKUPINY

Výstava je vhodná pro všechny věkové skupiny, její koncepce je uzpůsobena poutavě i pro děti. Všichni si zde užijí exotiku, zajímavé prostředí, svět plný barev, historii, geografické exkurze, romantiku i koncentrované informace o vzdálených zemích a jejich životě.

Expozice je sice pro veřejnost otevřena pouze o víkendech, organizátoři však vycházeji vstříc školám nebo zájmovým skupinám od 15 osob. Na základě předchozí telefonické objednávky zpřístupňují expozici i kdykoli ve všední den. Jak je uvedeno výše, na přání může být prohlídka také komentovaná. Cena vstupenky pro účastníka je 40 korun. Organizační, případně pedagogický doprovod má vstupné zadarmo. Čas organizované prohlídky je možné přizpůsobit požadavkům účastníků. Což platí rovněž pro obsah mluveného slova, například dle věku školních dětí.

Prohlídky objednávejte předem telefonicky či e-mailem.

Kontaktní osoba

Eva Daňková
tel.: 777 892 512
e-mail: magickyhimalaj@livingstone.cz

Otevírací doba v květnu:

Čtvrtek      –    09:00 – 17:00
Pátek         –    09:00 – 17:00
Sobota       –    09:00 – 17:00
Neděle       –    09:00 – 17:00

Otevírací doba v červnu: 

Středa         –    09:00 – 17:00
Čtvrtek       –    09:00 – 17:00
Pátek          –    09:00 – 17:00
Sobota        –    09:00 – 17:00
Neděle       –    09:00 – 17:00

Otevírací doba o prázdninách: 

Úterý          –    09:00 – 17:00
Středa        –    09:00 – 17:00
Čtvrtek      –    09:00 – 17:00
Pátek         –    09:00 – 17:00
Sobota       –    09:00 – 17:00
Neděle       –    09:00 – 17:00

AREÁL LVT

Masarykova 424, (Pavilon I)
460 01 Liberec

Foto: CK Livingstone (7 x )

-komerční obsah-


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE