Majitel samoobsluhy Kendik prohrál soud. Za hudbu, kterou v prodejně pouští, musí platit poplatky

Liberecký podnikatel a majitel velkoprodejny v centru města - v Paláci Dunaj - musí platit Ochrannému svazu autorskému poplatky za to, že v obchodě pouští reprodukovanou hudbu. Rozhodl o tom soud. Informaci přinesl ve svém úterním vydání deník Právo.


Právo píše, že liberecký krajský soud rozhodl, že se Kendik obohatil, když svým zákazníkům pouštěl k nakupování vysílání soukromé rozhlasové stanice. Šlo o hudbu i mluvené slovo.

„Hudba je jeden z faktorů, který ovlivňuje prostředí, podobně jako například čistota. Takto to judikoval i Evropský soud,“ vysvětlil Právu soudce Vladimír Foldyna.

„Hudba podmalovává prostředí. I když není nijak vybírána či regulována, tak vytváří prostředí, které je příznivější, než pokud by tam nehrála,“ dodal soudce.

Kvůli neplacení poplatků Kendika zažaloval Ochranný svaz autorský (OSA). „Žalovaný měl s námi uzavřít licenční smlouvu na veřejně provozovanou hudbu, to ale neudělal. Používal hudbu neoprávněně a porušil autorská práva,“ řekla Právu právní zástupkyně OSA Petra Macounová.

Soudu dodala OSA také videozáznamů, které její pracovníci potají natočili. Jsou na nich slyšet skladby od Stinga nebo Michala Tučného. Kendik se podle Práva hájí tím, že se neobohatil.

„Průzkumy ukazují, že hudbu v prodejnách vnímá jen 40 procent lidí a většina z nich negativně,“ cituje Právo Rudolfa Vaňka, Kendikova právníka.

„Můj klient také provedl na prodejně pokus. Vloni v červenci z reproduktorů vůbec nic nepouštěl a tržby dosáhly 4 milionů 321 tisíc korun. V červenci roku 2017, kdy hudbu po celý měsíc pouštěl, byly tržby 4 miliony 270 tisíc korun, tedy menší a v podstatě srovnatelné. Nelze tedy tvrdit, že lidé chodí do samoobsluhy nakupovat, protože se jim líbí pouštěná hudba,“ upozornil podle Práva Vaněk.

Kendik každopádně ochranému svazu dál nic neplatí. Soud mu ovšem uložil, aby zaplatil 35 tisíc. Podnikatel se proti verdiktu podle Práva hodlá odvolat, spor se tak přesune k Vrchnímu soudu v Praze.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE