Davidová a Kudlička.Talentovaná biatlonistka a zkušený skokan o tyči závodili i na ODM. Kdo byl jejich sportovním vzorem?

Každý z nich se narodil na opačném konci republiky. ONA je talentovaná biatlonistka, ON závodí ve skoku o tyči. Zatímco pro Markétu Davidovou (22) je hlavní sezóna v zimě, Jan Kudlička (31) bojuje o medaile hlavně v létě. Šance, že by se potkali při sportu je prakticky nulová. Jednu věc ale mají společnou. Jak Markéta, tak Honza při rozjezdu své kariéry závodili i na Olympiádě dětí a mládeže (ODM), která se už tuto neděli 23. 6. po devíti letech vrací do Libereckého kraje. Jak na svou účast na ODM vzpomínají? A kdo byl jejich vzorem, když s kariérou začínali?


Markéta Davidová (22):

Česká biatlonistka, juniorská mistryně světa ve stíhacím závodě a stříbrná medailistka ve sprintu z juniorského mistrovství světa v roce 2018 v estonském Otepää. Je dvojnásobnou medailistkou z Mistrovství světa juniorů v biatlonu 2016 v rumunském Cheile Grădiştei v závodech dorostenců. Na mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě na Moravě zvítězila ve sprintu na 7,5 km a ve stíhacím závodu na 10 km a skončila 3. ve vytrvalostním závodu na 12,5 km.

Žije v Janově nad Nisou. Studuje na České zemědělské univerzitě v Praze, obor rehabilitace a asistenční práce se zvířaty. Má ráda zvířata a hlavně koně. Je členkou oddílu SKP Kornspitz Jablonec.

Kdo Vás přivedl ke sportu a jaký je Váš vzor?

Ke sportu mě přivedly rodiče. Vzor nemám, inspiruje mě mnoho lidí a snažím se od každého si vzít to nejlepší.

Proč jste se rozhodla právě pro biatlon??

Dělala jsem jako malá běžecké lyžování a když jsem byla starší,  musela jsem si k tomu přidat další sport, protože jsem potřebovala navýšit tréninkové dávky. Kamarádky šly zkusit biatlon do Jablonce n.N., tak jsem šla za nima.

Kdybyste nebyla profesionální sportovkyní, jaké povolání byste si vybrala? 

Rozhodně veterinářka. Je to můj velký sen.

Kolik hodin týdně trénujete?

Zaleží jaké je zrovna období, ale pohybuje se to od 15-20 hodin týdně.

Co byste poradila začínajícím sportovcům, kteří se budou ODM účastnit a chtějí se ve sportu dostat na mezinárodní vrcholovou úroveň?

Ať si sport užívají dokud to jde. A ať je to pro ně hlavně radost! Ať si užívají dny, kdy můžou sportovat a být s kamarády. Ta dřina pak přijde casem.

Co Vám přinesla účast na ODM, jak na hry vzpomnáte? A které ODM jste se zúčastnila?

Byl to skvělý zážitek. Mám spoustu vzpomínek, moc jsme si to jako parta lidí užili. Potkala jsem i spoustu nových kamarádů. Já měla možnost jet na dvě ODM, jednu v Liberci a druhou na Moravě.

Jaký je Váš  sportovní sen?

Asi žádný konkrétní nemám. Ráda bych, aby se mi dařilo a já z toho měla radost.

Co Vám vrcholový sport dal/vzal?

Dal mi spoustu zážitků a opravdových kamarádů. A myslím, že mi toho i spoustu vzal. Stejně jako cokoliv jiného, co děláte na „plný úvazek“.

Kolik máte doma pušek? A musíte mít zbrojní průkaz?

Mám doma jednu a zbrojní průkaz jsme museli dělat hned po přechodu na malorážku.

Libereckým zprávám dává rozhovor i úspěšný atlet, skokan o tyči, Jan Kudlička. Máte nyní možnost se ho také na něco zeptat. Jakou otázku mu položíte? 

Zajímalo by mě, jestli má strach, když se rozebíhá na nějakou vysokou výšku? :-)


Odpověď Jana Kudličky:

„Z výšek strach nemám. Spíš respekt z tyče, kterou na ni beru. Vysoká laťka mi nic neudělá, ale pokud zvolím špatnou tyč, pak může být skok moc kratký a tam samozřejmě už riziko je.“


Jan Kudlička (31)

Narodil se v Opavě. Nejprve začínal s vícebojem. Jeho talent pro skok o tyči nakonec rozhodl o specializaci v této disciplíně. Na světovou scénu se uvedl šestým místem na juniorském mistrovství světa v marockém Marakéši v roce 2005. Hladce zvládl kvalifikaci a ve finále pak obsadil na výborné umístění díky tehdy druhému výkonu v kariéře 505 cm. Zdolal je na třetí pokus, horší zápis jej při výkonnostní shodě s Američanem Scottem odsunul právě na 6. pozici.

V roce následujícím (2006) se nominoval na MS juniorů do Pekingu. Znovu se probojoval do finále a svou pozici vylepšil ještě o jednu oproti předešlému roku. Díky dvěma osobním rekordům - v kvalifikaci 520, ve finále 530 na druhý pokus - dosáhl na nejlepší umístění z české výpravy.

Kdo Vás přivedl ke sportu a jaký je Váš  vzor?

V minulosti to byli čeští vícebojaři. Co se týče sportovních výsledků, vzor jsem vyloženě neměl. Měl jsem ho ale v tréninkovém nasazení a profesionalitě. Líbil se mi vždycky Robert Změlík, ale tím rozhodně nechci řít, že je jediný.

Proč jste se rozhodl právě pro skok o tyči?

Já se pro skok o tyči svobodně nerozhodl. Byl jsem doslova donucen mým trenérem na základní škole. Skákal jsem dobře do výšky, do dálky, šly mi i sprinty. No a když jsme za školu dělali i gymnastiku, trenér pan Korbel usoudil, že bych mohl zkusit skok o tyči. Samozřejmě jsem nechtěl, protože bych musel ještě po školních trénincích jít znovu na stadion k jinému trenérovi. Takže jsem to odkládal, co to šlo. A pak přišla ta jeho věta: Kudla, jestli tam nepůjdeš, tak dostaneš „do držky“. Tak jsem šel a hned na prvním tréninku mě to začalo strašně bavit.

Kdybyste nebyl profesionálním sportovcem, jaké povolání byste si vybral?

 Bavilo by mě něco tvořit. Rodina se orientovala na stavebnictví, tak jsem si říkal, že bych mohl být architekt. Pokud jde o sport, chtěl bych skákat na lyžích, to by mě bavilo.

 Kolik hodin týdně trénujete?

V přípravném období, když jsem na soustředění, trénuji asi 13 fází. Každá je minimálně dvě a půl hodiny. Takže řekněme asi 30 hodin týdně. Když už se závodí, tak je toho samozřejmě výrazně méně.

Co byste poradil začínajícím sportovcům, kteří se budou ODM účastnit a chtějí se ve sportu dostat na mezinárodní vrcholovou úroveň?

Aby se tím bavili a dělali to rádi. To, že je zrovna někdo lepší, vůbec nic neznamená. S rostoucím věkem se výkonnost srovná. A aby se v mládí učili hlavně techniku, ať ji v dospělosti už to nemusí tak moc řešit. Dobrý základ je nejdůležitější.

Co Vám přinesla účast na ODM, jak na hry vzpomnáte? A které  ODM jste se zúčastnil?

V Litomyšli. Byl to první ročník, takže akce byla ještě „v plenkách“, ale i tak to pro nás byl obrovský zážitek. Rád na to vzpomínám.

Jaký je Váš  sportovní sen?

Každý, kdo se dostane na určitou úroveň, se chce dostat na olympijské hry. Jak se říká, s jídlem roste chuť. A když už tam jste a vidíte ty nejlepší sportovce na světě, tak chcete být jako oni. Olympijská medaile je sen každého sportovce.

Co Vám vrcholový sport dal/vzal?

Sport mi dal strašně moc. Viděl jsem svět a potkal spoustu zajímavých lidí. Nedá se říct, že by mi vyloženě něco vzal. Dělám ho naplno a beru ho i s negativními věcmi. Například, že nemám moc volna. To ale ke sportu prostě patří.

Kolik máte doma tyčí? A jak je transportujete? Tyč je hodně ohebná, ale dá se přeci jenom zlomit? Stalo se vám  to už? 

Tyčí mám za ty roky relativně dost. S rostoucí výkonností se tyče mění a člověk postupně přechází na delší a tvrdší. Momentálně mám dostatek tyčí na trénink a dvě sady (8 tyčí) přímo pro závody. Kdyby je náhodou třeba při letecké přepravě nějak poškodily. To se občas stane. Zlomit se samozřejmě tyč dá a to relativně lehce. Záleží, jak se k nim člověk chová. Na to musím dávat pozor. V roce 2016 jsem si vyskákal stříbro na ME na půjčené tyči z roku 1995. Pár tyčí už jsem zlomil. Ke skákání to patří. Nejhorší a nejnepříjemnější zlomení tyče se mi stalo v roce 2011, ve finále na MS při prvním pokusu na 575 cm.

Libereckým zprávám dává rozhovor i úspěšná biatlonistka Markéta Davidová. Máte nyní možnost se jí také na něco zeptat. Jakou otázku jí položíte?

Každý sport je unikátní a zajímavý. Chtěl bych se jí zeptat: My jako „letní sportovci“ trávíme většinu přípravy v teple. Přitom já se vždycky těším až po halové sezóně odjedu na lyže. Vlastně celý rok, mám rád hory asi víc, než moře. Proto by mě zajímalo, jestli nám zavidí přípravu v teple u moře, když já jí závidím ty hory?


Odpověď Markéty Davidové:

„Rozhodně, já jsem hrozný teplomil - miluju teplo, sluníčko. Myslím, že jsem se trochu minula sportem. Atletům vždy zavidím soustředění v teple u moře. Nemusí si navlékat tolik vrstev oblečení:-) To jim také zavidím.“


ODM v číslech:

Po devíti letech se vrací do Libereckého kraje Olympiáda dětí a mládeže (ODM), která se bude konat od 23. do 28. června 2019. Letních her se zúčastní více než 4 000 sportovců a trenérů z celé České republiky, kteří budou soutěžit v osmnácti sportech a jedné umělecké disciplíně na 24 sportovištích. Celkem se rozdělí 1 163 medailí.

Počet účastníků: 4 133 Počet medailí: 1 163

Počet dobrovolníků: 500 Počet sportovišť: 24

Počet sportů: 18 Počet disciplín: 60

Počet uměleckých disciplín: 1 (Street Art)

Počet hodin televizního přenosu v ČT: 8 hodin denně živě

Více o Olympiádě dětí a mládeže si můžete přečíst ZDE.

=komerční obsah=


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE