Malý Jarda, hloupý Honza. Cucák podle pana profesora i prasata v Ostašově. Politici jako hospodští rýpalové?

Hrubneme. Nonverbálně, ale hlavně ve slovech, která denně používáme v komunikaci. Alespoň to - a pokud se pletu, opravte mě - slýcháme stále častěji ze všech stran. V hospodách (ačkoliv, tam nějaká ta hrubší poznámka vždycky nějak přirozeně pasovala), na ulici, ve školách, na sociálních sítích. Mezigeneračně i napříč politickým spektrem. A nebo to není tak úplně pravda? 


Jako hospodští rýpalové? Reprofoto obrazu s názvem Hospodská rvačka od Josefa Lady: ČTK

Zkusili jste někdy spočítat, kolik urážlivých či dokonce vulgárních slov dokáží za pouhý rok vypustit do éteru vrcholní politici? Prezident, premiér či někteří poslanci? Nebo zastupitelé, například v Liberci? Jsou hrubší, než tomu bylo dříve? Ne. Ještě to není tak zlé. Sem tam nějaké to dětinské rýpnutí či hospodskou podpásovku ale přeci jen utrousí.

Třeba když bývalý primátor, exnáměstek a současný zastupitel Jan Korytář (ZpL) častoval současného primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) označením, že je jako „malý Jarda“, na což mu dotyčný kontroval, že on se zase chová jako „hloupý Honza“. 

Malý Jarda, hloupý Honza

Ing. Zámečník

Mám tu zápis z předsedů klubů, tam nic takového není, takže...

Mgr. Korytář

Můžete mi neskákat do řeči? Druhá věc je, já přeci nemohu předpokládat, že se tu k nějakému bodu rozvine diskuse, že tu budou občané, že tu bude takový problém. V tu chvíli si myslím, že se ten materiál má stáhnout a má jít do výboru. Ale nezlobte se, doufám, že vás to nenaštve, ale říká se tomu jako malý Jarda, že se tu snažíte si to protlačit za každou cenu, ať už jste říkali, co jste říkali. Myslím, že to je nedůstojné jednání tohoto zastupitelstva.

Ing. Zámečník

Vy se chováte jako hloupý Honza.

Ze zasedání 4. zastupitelstva města Liberec, konaného 25. dubna

Nebo když si vysokoškolský pedagog a zastupitel Josef Šedlbauer (ZpL) „vyřizuje účty“ s kolegou zastupitelem za ODS Petrem Židkem tak, že ho nazve „cucákem“ v reakci na to, že on ho „cucákem“ nazval rovněž, jen o pár minut dříve. 

Cucák vs. cucák

Mgr. Židek

...Chtěl bych se jenom ohradit vůči vaší lži pane Šedlbauere, kterou jste tady pronesl, že to je připravováno, ta akce, jednou politickou stranou. Tak chtěl bych všem zastupitelům říct, že ODS se na přípravě této akce nepodílí, tak buďte tak laskav a přestaňte tady lhát. Vy můžete být rád, že jste se dožil toho, když jste byl ještě tenkrát „cucák“, že ta revoluce byla, a že dneska můžete tady svobodně takhle mluvit.

prof. Šedlbauer

Pane Žídku, škoda mluvit, ale na druhou stranu mě těší, že mě podceňujete. Já jsem v té době byl na vysoké škole a byl jsem shodou okolností ve vedení stávkového výboru na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a později ještě mnohokrát opakovaně jsem byl za studenty tím vrcholným představitelem v akademickém senátu univerzity. Takže si myslím, že jsem se na té době nějakým malým způsobem podílel. Možná, že vy jste byl v té době „cucák“. Ale to, o čem jsem chtěl mluvit, je něco jiného...

Ze zasedání 5. zastupitelstva města Liberec, konaného 30. května

Ponechme teď stranou, co bylo jádrem sporu mezi oběma politiky. Všimněme si spíš toho, jak snadno se zpravidla distingovaný profesor nechal strhnout k hospodskému žargonu. Kam zmizel akademický styl konverzace?

A nebo, když náměstek primátora, radní a zastupitel Jiří Šolc (SLK) v reakci na dotaz kolegyně zastupitelky ohledně černé skládky zavtipkuje, že i v Ostašově žijí prasata (rozuměj  občané-prasata). Jenže, přijde to vtipné i obyvatelům Ostašova?

Ostašovská prasata

Mgr. Šolc

Ne, naopak. My jsme to vyřešili, akorát jsem vám tedy nepsal odpověď, protože já jsem zvyklý na podněty byrokraticky nereagovat, ale spíše to řešit. Normálně jsem to poslal našim spoluvlastníkům na té velké lokalitě, oni prověřili, uklidili a ještě jsem je prosil, aby tam umístili nějaký velký balvan, aby nemohlo být zajížděno kolem té závory. Jestli to udělali nebo ne, to nevím, ale jinak boj s lidmi, kteří nám dělají černé skládky po celém městě je nekonečný. Lidé jsou prasata, ale nám nezbyde nic,než takto bojovat.

P. Haidlová

Tak super. To bych mohla potvrdit. V Ostašově, když uklízíme, tak tam těch skládek je několik.

Mgr. Šolc

I v Ostašově jsou prasata? A to jsem si myslel, že tam ne tedy.

P. Haidlová

Ano, ale já ještě jsem v tomto týdnu od něho dostala informaci, že to právě řešeno není, tak jestli byste mi mohl poslat nějakou odpověď.

Mgr. Šolc

Tak já pošlu tu naši konverzaci, kdy mi jejich pracovník opravdu říká, že tam nic není. Možná bych potřeboval lepší souřadnice.

Ze zasedání 5. zastupitelstva města Liberec, konaného 30. května

Je správně, že se politici občas pustí poněkud ostřeji jeden do druhého. Že se opozice s koalicí neplácá po ramenou. Ostatně, ruku na srdce. Kdo z vás by v roli zvoleného politika, který skončil v opozici, nevyužil té lákavé příležitosti si alespoň občas pořádně kopnout do koaličních protivníků? Vyfoukli vám přeci voličské hlasy a poslali vás „na střídačku“. A naopak. Kdo z vás by v roli vítězného koaličního politika nedal těm v opozici občas najevo, kdo právě teď v ruce drží dirigentskou taktovku? 

Jenže... Být hospodským rýpalem s vášní pro slangové či ostřejší výrazy nestačí. Opatrně s tím. Zvlášť v politice. Hrozí totiž, že si na tu jednoduchost v komunikaci zvyknou i voliči. Pomalu a nenápadně. A začnou ji čím dál více vyžadovat. Jako drogu, bez níž se sami nedokáží orientovat a rozhodovat. A to by se nám časem mohlo nepěkně vymstít.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE