Malý soumrak nad historicky a umělecky významnou školou. Hrozí jí skutečně stěhování?

Velmi odmítavě reagují někteří jablonečtí zastupitelé na neoficiální návrh úředníků z odboru školství Libereckého kraje, který zvažoval přestěhovat místní Střední uměleckoprůmyslovou školu a Vyšší odbornou školu (SUPŠAVOŠ) z historické, téměř 140 let staré budovy v centru města, do nových prostor v rámci chystané rekonstrukce objektu Střední školy řemesel a služeb v Podhorské ulici. Proti se postavili i někteří studenti, rodiče a většina pedagogů.


Nápad školu přesunout vzešel podle zastupitele, exprimátora a poslance za ODS Petra Beitla od konkrétního úředníka rezortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, který spadá pod náměstka hejtmana Libereckého kraje a rovněž jabloneckého zastupitele Petra Tulpy (SLK). Ten později reagoval, že s žádným takovým záměrem kraj nyní nepočítá.

„Donesla se mi informace o plánu krajského úřadu na stěhování školy z její budovy. Chtěl bych požádat pana primátora (Kroupu), ale i Petra Tulpu jako krajského náměstka přes školství, i naše krajské zastupitele, aby se důsledně zasadili o to, že tato instituce, která je bytostně spjatá s historickou budovou i jabloneckým bižuterním průmyslem, nebude nějakou hrátkou krajských úředníků či momentální nálady v pedagogickém sboru. Současně bych rád apeloval na to, aby proběhla diskuse ruku v ruce s krajským úřadem a město naplánovalo potřebné investice do tohoto objektu,“ pronesl kriticky na posledním jabloneckém zastupitelstvu exprimátor a poslanec Petr Beitl (ODS).

Který konkrétní úředník s návrhem přišel, neuvedl, nicméně později zmínil, že zaměstnanci školy z rozhodnutí jejího vedení měli hlasovat o tom, zda v objektu chtějí či nechtějí zůstat. „Já do jisté míry těm úředníkům rozumím. Ale taková rozhodnutí mají být striktně politická, nikoliv úřednická," konstatoval Beitl.

Proti úvaze o stěhování se striktně postavil i současný primátor Jablonce n.N. Milan Kroupa (ANO). „Umělecká průmyslovka do své budovy v centru historicky patří, byla pro ni postavena,“ řekl ČTK primátor Kroupa, který zároveň připustil, že objekt nepochybně potřebuje investice, zejména pak na opravu oken a vnitřního vybavení. Nicméně jakékoliv stěhování vedení města odmítá.

„Přiznám se, že ta věc mě nazvedla. Nechápu, jak za tím může stát náš zastupitel a bývalý starosta (Petr Tulpa, který je zároveň i náměstkem pro školství Libereckého kraje pozn.red.). Hraničí to se střetem zájmů. Měl jsem proto jednání s krajem. A rovněž i s ředitelkou školy, která, což mě zaráží, nemá vůbec žádný zájem, aby škola v tomto objektu zůstala. Mám s tím osobě velký problém, který hodlám dál řešit. Budu se vždy rvát za to, aby škola v tomto objektu zůstala,“ reagoval krátce po vystoupení poslance Beitla primátor Kroupa.

Podle hejtmanova náměstka Petra Tulpy (Starostové pro Liberecký kraj), ale není stěhování umělecké průmyslovky na pořadu dne.

„Myšlenka vznikla ve chvíli, kdy se stala havárie budovy v Podhorské ulici. Jedna z variant byla demolice celého objektu odborné školy, pak by se kapacity rozšířily a mohlo by dojít k přestěhování jiných škol (například SUPŠAVOŠ) do jediné budovy. Návrh vznikl na pracovních poradách, ve kterých se řešila předmětná havárie, a pak se hledaly možnosti dalšího postupu. Odbor školství společně se mnou nemohl tuto úvahu opomenout. Stávající budova SUPŠAVOŠ patří městu Jablonec n.N. Následné využití by mohlo být velmi různé. Od rozšíření ZUŠ nebo domu dětí až po mateřskou školku," reagoval na dotaz Libereckých Zpráv náměstek rezortu školství Petr Tulpa, který už v rámci diskuse na zastupitelstvu deklaroval, že kraj o jakémkoliv stěhování školy nyní určitě neuvažuje.

Vedení školy nicméně minulý týden svolalo své zaměstnance a vyzvalo je k hlasování v anketě o tom, zda by byli pro či proti stěhování.

„Současné vedení školy nechalo mezi zaměstnanci provést anketu ve shodě s naším záměrem. Nešlo o žádnou formu závazného sdělení. Odbor školství potřeboval znát pouze názorovou hladinu zejména odborné umělecké části školy. V žádném případě nešlo o veřejné projednání možného řešení. Výsledky ankety jsou pro nás jasné a hovoří ve prospěch zachování stávajícího stavu. Celkem 55% dotazovaných pedagogů odpovědělo, že s přestěhováním nesouhlasí, 33% bylo pro případnou změnu a zbytek sboru konstatoval, že nemá dostatek informací k tomu, aby se mohl rozhodnout," vysvětlil náměstek rezortu školství Libereckého kraje Tulpa.

Školu postavil v roce 1880 městys Jablonec. V té době měla obec kolem 9 000 obyvatel. Důvodem byla podpora podnikání v rozvíjejícím se sklářském a bižuterním průmyslu. Řemeslná a umělecká škola preferovala výuku kreslení, modelování i cizelování. Později se studijní plán povedlo doplnit o obor pasíř, rytec a dekoratér. Za téměř 140 let své existence vychovala řadu významných osobností, například medailérů a šperkařů.

Budova je památkově chráněná. Bývalé i současné vedení města připouští, že objekt se neobejde bez dalších investic do rekonstrukce.

„Zejména cenná a historická okna, jejich stav a těsnost, potřebují nutnou opravu, na které bychom se po dohodě s městem podíleli," říká náměstek a zastupitel Tulpa.

V uplynulých letech se z finančních prostředků města Jablonce nad Nisou investovalo kolem dvou milionů korun především do rekonstrukce půdních prostor. Pravidelná finanční podpora na drobné opravy vyjde ročně zhruba na 100 tisíc. Účelová dotace na investice za poslední čtyři roky od kraje, který je zřizovatelem školy, nepřekročila částku 2,5 mil. korun.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE