Manželé ze severu Čech vsadili na autorský a designový šperk i bižuterii. V nové galerii nabízejí originály z kvalitních kovů, plastů, skla i kostí

Výhradně osobitý autorský a designový šperk i bižuterii se rozhodli prezentovat ve své nové galerii na severu Čech manželé Veronika a Martin J. Pouzarovi. V malém komorním prostoru v Jablonci nad Nisou chtějí návštěvníkům postupně představit to nejlepší z práce současných českých šperkařů. Zaměří se hlavně na publikum, které vyhledává a ocení nadčasovost, kvalitu zpracování i materiálů, výraz a originalitu.


Veronika a Martin Pouzarovi. Foto: Tomáš Tesař

Vaše galerie Pouzar&ová, jejíž provoz jste na přelomu října a listopadu zahájili, je v Libereckém kraji jediným výstavním prostorem se zaměřením primárně na autorský šperk. Proč zrovna tento druh umělecké tvorby?

Martin P.:

S manželkou jsme oba šperkaři a dlouhodobě se věnujeme navrhování a výrobě autorských šperků. Mít vlastní galerii byl vždycky náš sen, který jsme si nyní splnili. Nepotřebujeme žádný obří prostor. Jde o komorní místo, kde se ale dá vystavit řada překrásných věcí, které jinde neuvidíte. Zároveň jsme věděli, že můžeme oslovit řadu svých kolegů – šperkařů, kteří do toho půjdou s námi, a dovolí nám prezentovat a prodávat jejich práce. Věříme, že takový sortiment může oslovit ty, kteří hledají originální tvorbu.

O galerii

Galerie POUZAR&OVÁ zahájila svou činnost 25. října 2019
Pražská 18, Jablonec nad Nisou
Otevřeno má v pondělí od 16 do 19 hodin, ve středu a ve čtvrtek od 14 do 19 hodin

Proč tady, na severu Čech?

Martin P.:

Kde jinde, než v regionu, který je historicky známý a vyhlášený tím, že odtud pochází řada skvělých šperkařů? Jablonec n.N., Turnov, Železný Brod, Liberec, vlastně celý sever a severovýchod Čech, byl vždycky neskutečným podhoubím výtvarníků a umělců, kteří se zabývali autorským šperkem. Na pár kilometrech čtverečných tu najdete tři umělecké školy. Každá z nich je sice trochu jinak zaměřená, nicméně ve všech funguje minimálně jeden ateliér, který se věnuje právě šperku nebo bižuterii. Tedy něčemu, co člověka zdobí. Řada jejich absolventů, kteří odešli studovat dál, například do Prahy, se sem později vrátila či vrací. Je jich tu opravdu hodně. Takže kde jinde by se podobný formát, byť malé, komorní galerie, měl objevit a nabízet návštěvníkům tento typ umění? Nevyužít takový potenciál by byla velká škoda.

"LOVE", prsten, bílé zlato, diaman. Autor: V. Pouzarová

Takže chcete postupně prezentovat a prodávat práci všech těchto autorů?

Martin P.:

Všech asi ne, na to bychom neměli kapacitu. Nicméně desítky jich postupně veřejnosti určitě představíme. Ať už formou krátkodobých výstav či stálé prodejní nabídky. Jsme prodejní galerie, a tak doufáme, že vystavené práce si postupně najdou i své zákazníky.

Kolik tvůrců a položek aktuálně představujete? 

Martin P.:

V tuto chvíli je to šest šperkařů. Postupně ale chceme nabídku rozšířit. Do vánoc stihneme zařadit ještě minimálně další dva autory. Snažíme se o pestrost. Prioritou je, aby tvorba aktuálně nabízených autorů byla diametrálně odlišná co se týká výtvarného pojetí. Tedy vzhledu, ale i použitých materiálů. Návštěvníci si tak mohou vybrat z věcí, které jsou ze skla, kovu, ale i plastu. S broušenými kameny i bez. Dokonce tu máme i pozlacené šperky z kostí.

"OKNO", brož, plast, nerez ocel, skleněná broušená perle, 2017. Autor: V. Pouzarová

Ze zvířecích kostí? Jak na ně zákazníci reagují? Objevují se u vás v galerii šperky i z jiných, podobně nezvyklých materiálů? 

Veronika P.:
Ano, ze zvířecích kostí. Jsou to šperky od šperkařky a výtvarnice Jany Válkové Střílkové, která sama říká: „Tvořím to, co žiju“. Už pár let dělá šperky z kostí ovcí, které s manželem chovají. Jana mimo jiné vytvořila i sérii šperků z ovčí vlny, kdy tradiční technikou plstění vznikaly netradiční monumentální plstěné náhrdelníky (límce) a náramky. Nyní zpracovává seno a vzniká tak další nová kolekce zajímavých šperků. Šperků s příběhem.
Zákazníci na šperky z kostí reagují různě. Ti, co šperky od Jany kupují, obdivují čistotu zpracování tohoto dnes již nezvyklého materiálu. Ale i krásu odhalené vnitřní struktury, tvarosloví, i luxusně působící zlacení plátkovým zlatem. Kost už od pravěku byla materiálem k dalšímu zpracování a právě to „šperkařské“ pro ni bylo typické.
Je ale pravda, že jsou lidé, kterým se tyto šperky třeba líbí, ale „nesnesli“ by ten pocit, že nosí šperk vyrobený z kostí mrtvých zvířat. Je to skutečně hodně individuální.
Máme u nás šperky opravdu z různorodých materiálů. Například takové, kde je použitá přírodní slída, motýlí křídla, čedič, elektroinstalační materiál, šperky z acetátu celulózy (materiál pro výrobu brýlových obrouček pozn. red.). Pro autorský šperk to zase tak nezvyklé není. V této výtvarné disciplíně nejsou žádné materiálové limity a zpracovává se opravdu cokoli. V tom je kouzlo a jedinečnost autorského šperku.

"Meteorit, 50.7220000N, 15.1778000E", prsten, pozlacená mosaz, čedič, 2018. Autor: V. Pouzarová

Jedna věc je vyhledávat a nabízet originální tvorbu místních šperkařů, druhá jejich práci úspěšně prodat. Věříte, že se galerie s tak specificky zaměřenou produkcí dokáže uživit i v malém městě?

Martin P.:

Určitě to nebude jednoduché. Zvlášť teď, na začátku. Je to, jak se říká, běh na dlouhou trať. Nepochybně nějakou dobu potrvá, než se o nás lidé dozvědí a najdou čas i odvahu se přijít podívat, aby zjistili, co vlastně nabízíme. Přivést je k nám ale považuji za důležité. Teprve na vlastní oči a při osobním kontaktu se mohou přesvědčit o tom, proč má smysl práci šperkařů vyhledávat a podporovat. Jsme prodejní galerie autorského a designového šperku i bižuterie. Takže kromě volné tvorby a autorského šperku, lidem nabízíme i designový šperk. Nemám tohle pojmenování sice moc rád, ale obecně ho lidé přijali a rozumí mu. A vědí, co si pod tím představit. Že se nejedná o šperk v nějakých velkých, mnohatisícových objemech, a že ho zpravidla vyrábí autor sám v menších sériích. Totéž se týká i bižuterie. Máme tady malé kolekce od několika autorů, kteří všichni používají kvalitní materiály. Tedy žádná masová produkce.

Spousta lidí  se myslí, že tenhle typ produkce je pro ně cenově nedostupný. Že si ho zkrátka nemůžou dovolit. Ne každý je ochotný kupovat krásné a hodnotné věci za vyšší částky? 

Martin P.:

K tomu je ale u nás nutit nechceme a nebudeme. Navíc, řada šperků není drahá a finančně nedostupná, jak se lidé někdy domnívají. Ano, najdou u nás i věci, které stojí pět, ale i patnáct tisíc. Nicméně dobře a za přijatelnou cenu si u nás může vybrat i zákazník, který takovou částku za šperk dát nemůže nebo nechce. I přesto může získat kvalitní a originální šperk od konkrétního autora. Zároveň to neznamená, že by si lidé nemohli přijít šperky jen prohlédnout, vyzkoušet a dozvědět se i něco o jejich zpracování nebo o autorovi či materiálech, které tvůrce při výrobě použil.

"Na kolečkách III", prsten, nerez ocel, stříbro, 2018. Autor: M. J. Pouzar

Co si má návštěvník - laik představit pod pojmem autorský šperk?

Veronika P.:
Za autorský šperk považuji ten, který je navržený a nejlépe i vytvořený samotným výtvarníkem. Je to výtvarná disciplína, která má asi nejblíže k sochařství. Autorský šperk je většinou vyroben jako jeden originální kus. Nemá žádné hranice ani omezení. Nemusí být dokonce nutně ani nositelný ve smyslu běžného každodenního nošení. Je to vlastně malá socha – objekt, který si můžete vystavit doma, ale který si můžete „připnout“ na sebe a nosit na těle. Je to jedinečný originál do kterého umělec vnáší příběh, emoce, kus sebe samého... Vy jakožto nositel tak máte příležitost tuto „krásu“ poznat na vlastní kůži.

V galerii aktuálně můžete vidět práce od 6 autorů a přes 150 šperků

Simona Kafková – autorské prsteny
Kateřina Krausová – luxusní designová bižuterie
Ludmila Šikolová – stříbrné autorské prsteny a brože
Jana Válková Střílková – prsteny, náušnice a brože z kostí
Veronika Pouzarová – autorské a designové prsteny a brože
Martin J. Pouzar – autorské a designové šperky

Vím, že je to různé, ale kolik času musí umělec - šperkař, strávit při návrhu a následně zpracování autorského šperku? Jsou to hodiny, dny nebo..?

Veronika P.: 

To je opravdu hodně, hodně různé. Nedá se to nijak zobecnit, spočítat, zaokrouhlit..., protože nad autorským šperkem může umělec strávit klidně hodiny, týdny, měsíce jen přemýšlením a navrhováním, než si vše „sedne jak má“ a zrodí se šperk. Někdy umělce takzvaně „políbí múza“, sedne a hned má šperk vymyšlený. Výroba je pak odvislá od techniky, technologie a použitého materiálu. Může být hotov za chvíli, za pár hodin, ale i za desítky a desítky... Podle mě nezáleží na tom kolik času umělec nad svým dílem stráví. Kvalita šperku se nedá měřit časem.

"Silný", brož z cyklu Vztahy, nerez ocel, neodimové magnety, stříbro, silon, 2017. Autor: M. J. Pouzar

Kdo je typickým zákazníkem vaší galerie?

Martin P.:

Víte, já v tomto případě slovní spojení „typický zákazník“ nemám příliš rád. Vztah mezi námi, tím co nabízíme, a návštěvníkem či zákazníkem, takhle vůbec nevnímáme. Jsme výtvarníci, duší umělci, autoři šperků a trochu snílci. Nikoliv manažeři či marketéři, kteří dokáží přesně specifikovat, kdo je jejich „cílovka“ (usmívá se). Typický zákazník existuje pro typický produkt. A u nás žádný takový produkt jednoduše nenajdete.

Co bych ale rád zmínil, protože na to trochu zapomínáme, že u nás nabízené šperky nejsou pouze pro ženy, ale i pro muže. Z poznatků, které jsme jako tvůrci v uplynulých letech získali, navíc víme, že produkci, kterou chceme nabízet, vyhledávají většinou lidé, kteří už předem trochu vědí, co chtějí. Jde o zákazníky, kteří preferují a oceňují nadčasovost, originalitu, výraz, kvalitu materiálů a jeho zpracování. Touží po tom, aby si při nákupu takového šperku odnesli i pomyslný otisk toho, kdo ho navrhnul a vyrobil. Mnohdy se zajímají i o to, jestli jde o tvůrce, kteří žijí a tvoří v našem regionu. Zároveň to bývají lidé, kteří nemají potřebu za každou cenu vyčnívat z davu, ale jak už jsem naznačil – nestojí o běžnou komerční produkci.

Uvažujete o tom, že byste prodávali i online?

Martin P.:

Zatím ne. Ne snad, že bychom o tom nepřemýšleli, ale nejprve chceme, aby se lidé chtěli vypravit za námi do galerie. Věříme v osobní kontakt. Výtvarné umění je o přímém kontaktu mezi dílem a divákem a stejné je to i s autorským šperkem. Částečně i proto jsme se rozhodli pořádat doprovodné kulturní akce, například literární večery spojené s autorským čtením, aby se návštěvníci mohli setkávat. Provoz a dramaturgii v galerii jsme postavili tak trochu pocitově. Přirovnal bych to k procesu, jako když sami tvoříme autorský šperk. S ním musíte být také neustále v kontaktu. To však neznamená, že online prostředí a sociální sítě ignorujeme.

O zakladatelích galerie

MgA. Veronika Pouzarová (*1989 v Benátkách nad Jizerou)
studovala na Západočeské univerzitě v Plzni - Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ateliér Design kovu a šperku (prof. ak. soch. V. K. Novák a doc. M.A. P. Vogel) a na Fakultě pedagogické, Katedře výtvarné výchovy. Učitelství výtvarné výchovy pro SŠ a ZUŠ

-Pravidelně se účastní výstav autorského šperku v České Republice i v zahraničí

-Veroniky šperky jsou ve veřejných i soukromých sbírkách


MgA. Martin J. Pouzar (*1977 v Jablonci nad Nisou)
studoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně - Fakulta multimediálních komunikací, ateliér Průmyslový design (prof. akad. soch. Pavel Škarka) a na Západočeské univerzitě v Plzni, Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ateliér Design kovu a šperku (doc. M.A. Petr Vogel)

-Pravidelně se účastní výstav autorského šperku v České Republice i v zahraničí

-Martinovy šperky jsou ve veřejných i soukromých sbírkách

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE